ZDJĘCIE Z ARCHIWUM. Bomba małej średnicy BU-39/B i pocisk AIM-120AMRAAM pod skrzydłem F16 Fighting Falcon. © Getty Images/Maikel de Vaan
Departament Obrony USA podpisał dużą umowę z Boeingiem na dostawę bomb małej średnicy (SDB). Kontrakt o wartości 6,9 mld USD obejmie dostawy na „zagraniczną sprzedaż wojskową” na Ukrainę, do Japonii i Bułgarii, jak podano w oświadczeniu.
Bombki małej średnicy „Increment One”, znane również jako GBU-39B, będą produkowane w zakładzie Boeinga w St. Louis w stanie Missouri, a kontrakt ma zostać sfinalizowany do grudnia 2035 r. Ogłoszenie to nastąpiło wraz z szeregiem nowych umów Pentagonu o łącznej wartości ponad 33 mld USD.
W służbie od 2006 r. 113-kilogramowe (około 250 funtów) precyzyjnie kierowane bomby szybujące mogą uzbroić kilka typów samolotów, a w przyszłości planuje się ich integrację z bezzałogowymi systemami powietrznymi.
Amunicja jest przeznaczona do atakowania celów stałych i stacjonarnych, takich jak składy paliwa i bunkry.
Ukraina w przeszłości otrzymywała bomby GBU-39B Small Diameter z Waszyngtonu.
Według różnych raportów Kijów zmodyfikował myśliwce MiG-29, aby mogły przenosić osiem takich broni.
Izrael, Arabia Saudyjska, Korea Południowa i Australia, między innymi, wcześniej zakupiły SDB od USA.
W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejne 8 miliardów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy podczas wizyty ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego w Waszyngtonie, aby promować swój tak zwany „plan zwycięstwa”.
Plan Zełenskiego spotkał się z „letnim przyjęciem”, według Wall Street Journal, który w poniedziałek poinformował, że ukraiński przywódca nie był w stanie przekonać swoich amerykańskich zwolenników, aby zgodzili się na jego główną prośbę i pozwolili Kijowowi użyć amerykańskiej broni do ataku na cele głęboko w Rosji.
Chociaż Stany Zjednoczone nadal zapewniają miliardy dolarów wsparcia wojskowego dla Kijowa, administracja Bidena nadal „obawia się podejmowania działań, które Moskwa mogłaby uznać za eskalację”, powiedział WSJ.
Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie mówił, że dostarczanie broni Ukrainie przez Zachód jedynie przedłuża konflikt i nie zmieni jego ostatecznego wyniku.
W zeszłym tygodniu Putin zaproponował zmianę krajowej doktryny nuklearnej, aby stanowiła, że „agresja na Rosję przez jakiekolwiek państwo nieposiadające broni jądrowej, ale z udziałem lub wsparciem państwa nuklearnego” będzie uważana za „wspólny atak”, a zatem przekroczy próg nuklearny.
Zmiana ta miałaby zastosowanie w przypadku ewentualnego ukraińskiego ataku na terytorium Rosji przy użyciu broni dostarczonej przez USA, Wielką Brytanię lub Francję.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605045-pentagon-boeing-bombs-ukraine-contract/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz