ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Pomnik Aleksandra Puszkina w Odessie, który został oblany czerwoną farbą na początku października. © Viacheslav Onyshchenko / Global Look Press/Keystone Press Agency
Organizatorzy inicjatywy ogłosili, że ukraiński manifest wzywający do całkowitego wykorzenienia rosyjskiej kultury w kraju zebrał ponad 60 podpisów w ciągu dwóch tygodni.
Do znanych osobistości popierających ultranacjonalistyczny tekst należy Aleksandra Matviychuk, której grupa praw człowieka była współlaureatką Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r. Wśród sygnatariuszy znajduje się również poseł Władimir Wiatrowicz, były dyrektor wpływowego Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Tekst został po raz pierwszy ujawniony 9 października podczas forum „Kulturnastup” (skrót od „ofensywy kulturowej”), grupy adwokackiej, która nazywa zbrojny konflikt z Rosją wojną o ukraińską tożsamość narodową.
W wydarzeniu wzięli udział zarówno Matviychuk, jak i Wiatrowicz.
„Przestrzeń kulturowo-informacyjna jest najważniejszym polem bitwy, a dla naszego zwycięstwa potrzebna jest agresywna polityka kulturalna” – stwierdza dokument.
Język rosyjski, literatura, muzyka i kino „mają silny destrukcyjny wpływ na cały świat”, w tym na Ukrainę, twierdzi, a brak sprzeciwu wobec nich „jest niebezpieczny i niedopuszczalny”.
Ostatecznym celem polityki, której wymaga od rządu, jest „nieodwracalne wyparcie rosyjskiej kultury z Ukrainy”.
Grupa uważa, że Kijów może popchnąć prywatne przedsiębiorstwa i społeczeństwo w kierunku „nowej rzeczywistości”, w której ukraińskie książki, filmy, muzyka i treści online będą dominować w kraju i skutecznie konkurować z rosyjskimi odpowiednikami w krajach trzecich.
Rząd w Kijowie przyjął szereg ustaw mających na celu wypchnięcie języka i kultury rosyjskiej ze sfery publicznej, w tym edukacji szkolnej i mediów.
Obejmują one obowiązkowe kwoty treści w języku ukraińskim i bezpośrednie zakazy używania innych języków.
Język rosyjski był historycznie używany na całym terytorium obecnie kontrolowanym przez Kijów i dominował we wschodniej i południowej części kraju.
Społeczeństwo w niepodległej Ukrainie było ściśle zintegrowane z szerszą kulturą rosyjską.
Ukraiński przywódca Władimir Zełenski był popularnym komikiem zarówno w swoim kraju, jak i w Rosji, zanim został wybrany na prezydenta w 2019 r. i dokonał ostrego zwrotu w stronę nacjonalizmu.
Jego skecze i filmy były produkowane w języku rosyjskim. W trakcie kampanii Zełenski skrytykował ludzi, którzy chcieli narzucić język ukraiński całemu krajowi.
Moskwa oskarżyła Kijów o uleganie radykalnym nacjonalistom, którzy odegrali kluczową rolę w zbrojnym zamachu stanu na Ukrainie w 2014 r., poprzez przyjęcie dyskryminujących praw.
Poszanowanie praw wszystkich mniejszości jest kluczowym żądaniem Rosji w konflikcie na Ukrainie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/606251-ukrainian-ban-russian-culture/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz