© Były szef Jukosu Michaił Chodorkowski, 18 lutego 2023 r., Monachium, Niemcy. © Getty Images / Johannes Simon
Irlandzki biznesmen Raymond Quinn, były pracownik ds. zgodności z przepisami w firmie papierów wartościowych z Wall Street, twierdzi, że został oszukany na prawie 1,1 miliona dolarów (około 1 miliona euro) w ramach oszustwa rzekomo powiązanego z niesławnym byłym rosyjskim oligarchą Michaiłem Chodorkowskim.
Quinn złożył pozew do Sądu Najwyższego w Dublinie przeciwko Garda Síochána [irlandzkiej policji] Ombudsman Commission (GSOC). Twierdzi, że zarówno on, jak i nieżyjący już magnat naftowy Jack Grynberg, padli ofiarą złożonego oszustwa wymierzonego w ich inwestycje w amerykańskie przedsięwzięcia naftowe i gazowe.
Domniemane oszustwo koncentruje się na transakcjach finansowych Quinna i Grynberga z osobami, które według Quinna działały w imieniu Chodorkowskiego.
Znany z kontrowersyjnego przejęcia Yukos Oil Company w latach 90. w ramach programu „pożyczek za akcje”, Chodorkowski zgromadził ogromny majątek przed głośnym aresztowaniem w Rosji w 2003 r.
Po serii wyroków skazujących za przestępstwa, w tym za unikanie płacenia podatków i oszustwa, został skazany na karę więzienia, a następnie ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina.
Obecnie przebywający na wygnaniu w Londynie Chodorkowski pozostaje postacią kontrowersyjną na arenie międzynarodowej.
W grudniu 2015 r. rosyjski sąd wydał na niego międzynarodowy nakaz aresztowania, oskarżając go o zlecenie morderstwa.
Quinn twierdzi, że w 2007 r. do niego i Grynberga zwrócił się pewien człowiek o nazwisku Petteri Nieminen, który twierdził, że reprezentuje rosyjskie interesy naftowe i gazowe zainteresowane inwestowaniem w ich projekt naftowy w Górach Skalistych.
Pod kierownictwem Nieminena Quinn i Grynberg rzekomo przelali blisko 1 milion dolarów na konta w Singapurze i Hongkongu, aby pokryć rzekome składki ubezpieczeniowe.
Transakcja nigdy nie doszła do skutku, a fundusze zniknęły.
Ponadto Quinn twierdzi, że w 2015 r. skontaktowała się z nim osoba o nazwisku Anthony Cohen, która rzekomo reprezentowała londyńską kancelarię prawną i starała się o dodatkowe fundusze na „odblokowanie” rachunku powierniczego.
Po sprawdzeniu Quinn odkrył, że Cohen posługiwał się nazwiskiem emerytowanego prawnika i został uznany za oszusta przez Law Society of England and Wales.
Pierwotna skarga Quinna do irlandzkiej policji w 2015 r. nie doprowadziła do wszczęcia dochodzenia karnego.
Następnie skierował sprawę do GSOC, zarzucając tuszowanie i niewłaściwe prowadzenie dochodzenia.
Jednak rzecznik praw obywatelskich zakwalifikował ją jako sprawę dyscyplinarną i skierował do starszego oficera policji, a nie do niezależnego śledczego.
Powództwo Sądu Najwyższego Quinna kwestionuje teraz sposób prowadzenia sprawy przez GSOC, a sędzia Conleth Bradley udzielił mu pozwolenia na złożenie wniosku o kontrolę sądową.
Chodorkowski, który zaprzeczył swojemu udziałowi, nie jest stroną w postępowaniu irlandzkim.
Jednak jego ślad finansowy dotarł już wcześniej do Irlandii; w 2016 r. Sąd Najwyższy w Dublinie odmroził 100 milionów dolarów z jego aktywów przechowywanych w kraju, środków uwikłanych w globalne problemy finansowe Chodorkowskiego.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/607091-oligarch-khodorkovsky-ireland-assets/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz