„Zgodnie z czwartą konwencją genewską dotyczącą ochrony osób cywilnych w czasie wojny, której stroną jest Rosja, okupant nie ma prawa zmuszać osób objętych ochroną do służby w swoich siłach zbrojnych lub siłach pomocniczych. Tak więc ta kampania poboru stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Federacja Rosyjska jest związana prawem międzynarodowym i ma obowiązek zapewnić ochronę praw człowieka na półwyspie” - stwierdziła UE w oświadczeniu o nielegalnym poborze na Krymie.
Unia Europejska wyraziła głębokie zaniepokojenie obowiązkowym poborem Federacji Rosyjskiej w nielegalnie anektowanej Autonomicznej Republice Krymu i Sewastopolu, w której co najmniej 21 000 mężczyzn zostało już wysłanych do rosyjskich sił zbrojnych w celu odbycia służby wojskowej.
„UE nie uznawała i nie uznaje nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola. Unia Europejska nadal oczekuje, że Rosja położy kres naruszeniom prawa międzynarodowego na Półwyspie Krymskim. Unia Europejska pozostaje niezachwiana we wspieraniu niepodległości i suwerenności Ukrainy” - napisano w oświadczeniu.
Przypomnijmy, 4 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że zamierza wezwać 3300 Krymian do służby wojskowej. Mówi się również, że większość poborowych będzie odbywać służbę poza Krymem, w jednostkach wojskowych Południa i innych okręgach wojskowych sąsiedniej Rosji.
zrodlo:ukrinform
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz