MOSKWA (AP) - Narasta napięcie w związku z konfliktem we wschodniej Ukrainie, przy rosnącym naruszeniu zawieszenia broni i masowym gromadzeniu rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu granicy z regionem.
Ukraina i Zachód zaniepokoiły się koncentracją wojsk rosyjskich i wezwały Moskwę do ich wycofania. Rosja argumentowała, że może swobodnie rozmieścić swoje siły na swoim terytorium i ostro ostrzegła władze w Kijowie przed użyciem siły w celu odzyskania kontroli nad zajętym przez rebeliantów terytorium na wschodzie, gdzie w ciągu siedmiu lat walk zginęło ponad 14 000 ludzi.
Oto kilka kwestii związanych z konfliktem we wschodniej Ukrainie:
JAKIE SĄ KORZENIE KONFLIKTU?
Ukraina była częścią Związku Radzieckiego do jego upadku w 1991 roku i od tego czasu Rosja stara się utrzymać sąsiada na swojej orbicie. Konflikt separatystyczny we wschodnim przemysłowym sercu Ukrainy, znanym jako Donbas, skrót od Basenu Donieckiego, wybuchł w kwietniu 2014 r. Nastąpiło to kilka tygodni po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję po obaleniu przyjaznego Moskwie prezydenta przez powstanie ludowe w Rosji. stolica Kijowa.
Zbrojni rebelianci w przeważnie rosyjskojęzycznym regionie wschodnim zajęli budynki rządowe i ogłosili „republiki ludowe” w obwodzie donieckim i ługańskim, a ukraińskie bataliony wojskowe i ochotnicze ruszyły, by stłumić zamieszki.
Ukraina i Zachód oświadczyły, że Rosja wysłała wojska i broń na wschód, aby wesprzeć separatystów. Moskwa zaprzeczyła tym twierdzeniom i nalegała, aby Rosjanie walczący u boku rebeliantów udali się tam na własną rękę.
Wśród działań wojennych samolot pasażerski Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad wschodnią Ukrainą, zabijając 298 osób na pokładzie. Holenderscy prokuratorzy twierdzą, że został wystrzelony przez rosyjski pocisk Buk z obszaru kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Rosja zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu.
Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje na Moskwę za aneksję Krymu, który nie został uznany przez większość świata, oraz za poparcie dla separatystów. Ograniczenia zatrzymały transfer zachodniej technologii i zablokowały dostęp Rosji do globalnych rynków kapitałowych. Rosja zemściła się, zakazując importu większości zachodniej żywności.
Kreml wielokrotnie obiecywał, że żadne zachodnie sankcje nigdy nie zmuszą go do zmiany kursu wobec Ukrainy.
CZY ZOSTAŁY WYSIŁKI NA POKÓJ?
Po serii porażek militarnych Ukrainy Francja i Niemcy pomogły w zawarciu porozumienia pokojowego, które zostało podpisane w lutym 2015 r. W białoruskiej stolicy Mińsku.
Porozumienie było dyplomatycznym puczem Rosji, zobowiązującym Ukrainę do przyznania szerokiej autonomii rebeliantom i do ogłoszenia amnestii dla rebeliantów. Postanowił, że Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoją granicą z Rosją na terytoriach zajętych przez rebeliantów dopiero po wyborze lokalnych przywódców i ustawodawców. Wielu na Ukrainie postrzegało tę umowę jako zdradę interesów narodowych i sprzeciwiało się jej.
Porozumienie z Mińska pomogło zakończyć działania wojenne na dużą skalę, ale sporadyczne potyczki trwały, a wysiłki na rzecz porozumienia politycznego zostały wstrzymane.
Ukraińscy urzędnicy wielokrotnie naciskali na rewizję porozumienia z Mińska, apele, które Rosja odrzuciła.
JAK SIĘ DZIAŁA POKÓJ?
Podczas gdy separatyści poprosili Rosję o włączenie terytoriów rebeliantów, Moskwa zignorowała żądanie - najwyraźniej sądząc, że te wschodnie regiony ostatecznie pomogą wciągnąć Ukrainę z powrotem na orbitę Rosji i zniweczy aspiracje Kijowa do przystąpienia do NATO i UE. Rosja nadała swoje obywatelstwo ponad 600 000 ludzi w regionach kontrolowanych przez rebeliantów.
Nowicjusz polityczny Wołodymyr Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy przez osunięcie się ziemi w kwietniu 2019 r. W związku z obietnicami zakończenia walk i wykorzenienia endemicznej korupcji w kraju. Z powodzeniem forsował serię wymian więźniów i starał się zapewnić trwały rozejm poprzez odciągnięcie żołnierzy i ciężkiej broni z linii kontaktu.
W grudniu 2019 r. Przywódcy Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec spotkali się w Paryżu i potwierdzili swoje zaangażowanie w porozumienie pokojowe z 2015 r., Ale nie osiągnięto żadnych postępów w kwestii porozumienia politycznego.
DLACZEGO NAPIĘCIA USUNIĘŁY SIĘ TERAZ?
Brak trwałego rozwiązania konfliktu wywołał nowe napięcia. Władze ukraińskie twierdzą, że w ostatnich tygodniach dochodziło do częstszych naruszeń zawieszenia broni - w tym roku zginęło prawie 30 żołnierzy.
Oskarżyli Rosję o podsycanie napięć poprzez rozmieszczenie 41 000 żołnierzy w pobliżu granicy ze wschodnią Ukrainą i 42 000 na Krymie, gdzie Rosja ma dużą bazę morską.
Stany Zjednoczone i NATO twierdzą, że koncentracja wojsk rosyjskich jest największa od 2014 r. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że gromadzenie się w ciągu ostatnich trzech tygodni było częścią ćwiczeń przygotowawczych w odpowiedzi na to, co określił jako zagrożenie ze strony NATO.
Rosja uznała to również za niezbędny środek ostrożności w kontekście tego, co określiła jako prowokacje Ukrainy na linii kontroli. Przedstawiciele Kremla ostro ostrzegali Kijów przed próbami użycia siły w celu odbicia wschodu, mówiąc, że Rosja może zostać zmuszona do interwencji w celu ochrony cywilów, jeśli grozi im masakra.
JAKA JEST ROLA USA?
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie pomocy politycznej, finansowej i wojskowej, przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe i regularnie wysyłały swoje statki na Morze Czarne w ramach poparcia.
W rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nowy prezydent USA Joe Biden wyraził zaniepokojenie z powodu rosyjskiej rozbudowy w pobliżu Ukrainy i „wezwał Rosję do deeskalacji napięć”. Biały Dom powiedział, że Biden „podkreślił niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Administracja Bidena zwiększyła w czwartek presję na Rosję, ogłaszając szereg nowych sankcji, w tym zakaz dla amerykańskich instytucji finansowych kupowania rosyjskich obligacji rządowych bezpośrednio od rosyjskich instytucji państwowych. Waszyngton nakazał również wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów i zaatakował sześć rosyjskich firm i 32 osoby z sankcjami za próby ingerencji w zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA, masowe włamanie do SolarWinds i inne działania.
Rosja ostrzegła, że zareaguje serią działań odwetowych.
przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz