BERLIN (AP) - Przywództwo partii kanclerz Angeli Merkel w poniedziałek poparło kandydaturę przewodniczącego partii Armin Laschet na kandydata centroprawicy na kolejnego przywódcę Niemiec, powiedział jeden z jego zastępców - dając mu przewagę po tym, jak on i jego rywal zadeklarowali ambicje.
Blok Unii dąży do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie swojego kandydata po miesiącach walki z cieniami między Laschetem, szefem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Merkel, a Markusem Soederem, który przewodzi jej mniejszej siostrzanej partii, jedynej w Bawarii, Unii Chrześcijańsko-Społecznej.
Laschet i Soeder - gubernatorzy dwóch najbardziej zaludnionych krajów związkowych Niemiec, odpowiednio Nadrenii Północnej-Westfalii i Bawarii - obaj oficjalnie zadeklarowali w niedzielę, że są gotowi do startu, ale nalegali, że szybko znajdą harmonijne rozwiązanie. Nie sprecyzowali, jak to zrobią.
Kierownictwo CDU i CSU spotyka się w poniedziałek na osobnych spotkaniach. Volker Bouffier, gubernator stanu Hesja i wiceprzewodniczący partii, powiedział, że najwyższe kierownictwo CDU poparło kandydaturę Lascheta, chociaż nie podjęła ona formalnej decyzji.
„Wyraziliśmy wyraźne poparcie dla naszego przywódcy i jasno określiliśmy, że uważamy go za wyjątkowo odpowiedniego, i poprosiliśmy go o omówienie dalszych działań wraz z Markusem Soederem” - powiedział Bouffier. Dodał, że partia chce decyzji w ciągu tygodnia.
Lokalny oddział CDU w Berlinie, który jest stosunkowo słaby, wsparł Soedera. Nie było jasne, ilu innych członków partii może wystąpić dla bawarskiego przywódcy.
Poparcie Lascheta w CDU jest decydującym czynnikiem, ponieważ jest on zdecydowanie większą z obu partii. Działa w 15 z 16 krajów związkowych Niemiec, podczas gdy CSU działa tylko w Bawarii.
Soeder powiedział w niedzielę, że jest gotowy do startu, „jeśli CDU - która jest większą siostrą, to bardzo jasne - popiera to szeroko”. Dodał, że „jest również jasne, że jeśli starsza siostra mówi, że to nie jest jej propozycja, a ma inną propozycję… zaakceptowalibyśmy to”.
54-letni Soeder powiedział, że kandydat powinien mieć największe szanse w wyborach 26 września, w których Merkel nie ubiega się o piątą kadencję po 16 latach u władzy. To podkreśla słabość Lascheta - obecne sondaże pokazują znacznie lepsze notowania Soedera , który kultywuje wizerunek zdecydowanego zwolennika twardych działań w pandemii koronawirusa.
60-letni Laschet został wybrany na lidera CDU w styczniu i nie spędził miesiąca miodowego , ostatnio spotkał się z krytyką za to, że wydaje się wahać, jak radzić sobie z ponownym pojawieniem się przypadków wirusów. W zeszłym miesiącu CDU poniosła poważne straty w dwóch wyborach stanowych . Sondaże ogólnokrajowe wykazały, że Unia rezygnuje z zysków, jakie osiągnęła dzięki zarządzaniu przez Merkel we wczesnych stadiach pandemii koronawirusa.
Uraził go między innymi powolny początek szczepień i zarzuty, że kilku prawodawców zarówno z CDU, jak i CSU czerpało zyski z transakcji biznesowych w zeszłym roku, gdy Niemcy starały się zabezpieczyć maski. Niektórzy z tych prawodawców opuścili swoje partie.
Unia nadal prowadzi w krajowych sondażach przed ekologami Zielonych i centrolewicowymi socjaldemokratami. Zieloni planują ogłosić 19 kwietnia, który z dwóch współprzewodniczących partii złoży pierwszą kandydaturę na kancelarię. Socjaldemokraci kilka miesięcy temu nominowali obecnego ministra finansów Olafa Scholza.
CSU dwukrotnie wystawiła w przeszłości centroprawicowego kandydata na kanclerza - Franza Josefa Straussa w 1980 r. I Edmunda Stoibera w 2002 r. Obaj przegrali z centrolewicowymi urzędnikami.
przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz