sobota, 24 kwietnia 2021

"Napięcie w Jerozolimie wywołuje wymianę ognia między Gazą a Izraelem!!!!!!"

 JEROZOLIMA (AP) - palestyńscy bojownicy w Strefie Gazy wystrzelili w sobotę około trzech tuzinów rakiet w kierunku Izraela, podczas gdy izraelskie wojsko uderzało w cele obsługiwane przez rządzącą grupę Hamas. Wymiana nastąpiła, gdy napięcia w Jerozolimie przerodziły się w najgorszą rundę przemocy transgranicznej od miesięcy.

Izraelska policja graniczna patroluje Stare Miasto w Jerozolimie, gdy wierni przybywają na piątkowe modlitwy podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu, w piątek 23 kwietnia 2021 r. Izraelska policja twierdzi, że aresztowano 44 osoby, a 20 funkcjonariuszy zostało rannych podczas nocy chaosu w Jerozolimie , gdzie siły bezpieczeństwa oddzielnie ścierały się z Palestyńczykami wściekłymi na ograniczenia ramadanu i żydowskimi ekstremistami, którzy zorganizowali w pobliżu marsz antyarabski.(opis zdjecia  przetlumaczyla GR) (Zdjęcie AP / Maya Alleruzzo)

Ostrzał rakietowy nastąpił, gdy setki Palestyńczyków starło się z izraelską policją we wschodniej Jerozolimie. Starcia, w których co najmniej czterech policjantów i sześciu protestujących zostało rannych, stały się nocnym wydarzeniem przez cały muzułmański święty miesiąc Ramadan i nie wykazują żadnych oznak zatrzymania.

Wysłannik ONZ w regionie Tor Wennesland potępił przemoc i powiedział, że ONZ współpracuje ze wszystkimi stronami, aby przywrócić spokój.

„Prowokacyjne akty w całej Jerozolimie muszą się skończyć. Masowe wystrzeliwanie rakiet w kierunku izraelskich skupisk ludności stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i musi natychmiast się zatrzymać ”- powiedział. „Ponownie wzywam wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości i uniknięcia dalszej eskalacji, szczególnie podczas świętego miesiąca Ramadanu i tego politycznie naładowanego czasu dla wszystkich”.

Stany Zjednoczone zaapelowały również o spokój, podczas gdy sąsiednia Jordania, która stoi na straży muzułmańskich świętych miejsc w Jerozolimie, potępiła działania Izraela.

Jerozolima, w której znajdują się święte miejsca dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, od dawna jest punktem zapalnym konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W 2014 roku podobne napięcia wybuchły w 50-dniowej wojnie między Izraelem a grupą bojowników Hamasu rządzącą w Gazie.

Izraelskie wojsko podało, że w ciągu nocy wystrzelono w kierunku Izraela 36 rakiet. Mówi się, że przechwycono sześć rakiet, podczas gdy większość pozostałych wylądowała na otwartej przestrzeni. Nie było doniesień o obrażeniach lub poważnych uszkodzeniach, ale nadchodzący ogień rakietowy wywołał syreny alarmowe w całym południowym Izraelu.

W odpowiedzi armia stwierdziła, że myśliwce i helikoptery uderzyły w szereg celów Hamasu w Gazie, w tym w podziemny obiekt i wyrzutnie rakiet. Hamas nie przyznał się do odpowiedzialności za ogień rakietowy, ale Izrael uważa, że grupa jest odpowiedzialna za cały ogień emanujący z tego terytorium.

Izraelska policja graniczna patroluje Stare Miasto w Jerozolimie, gdy wierni przybywają na piątkowe modlitwy podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu, w piątek 23 kwietnia 2021 r. Izraelska policja twierdzi, że aresztowano 44 osoby, a 20 funkcjonariuszy zostało rannych podczas nocy chaosu w Jerozolimie , gdzie siły bezpieczeństwa oddzielnie ścierały się z Palestyńczykami wściekłymi na ograniczenia ramadanu i żydowskimi ekstremistami, którzy zorganizowali w pobliżu marsz antyarabski.(opis zdjecia przetlumaczyla GR) (Zdjęcie AP / Maya Alleruzzo)

Wojsko narzuciło ograniczenia na zgromadzenia na świeżym powietrzu w południowym Izraelu we wczesną sobotę, ale zniosło ograniczenia kilka godzin później i umożliwiło ludziom powrót do normalnych zajęć.

Izrael i Hamas, ugrupowanie islamskie przysięgające zniszczenie Izraela, są zaciekłymi wrogami, którzy stoczyli trzy wojny i liczne potyczki od czasu, gdy Hamas przejął kontrolę nad Gazą w 2007 roku.

Chociaż wydaje się, że żadna ze stron nie jest zainteresowana eskalacją napięć, Hamas postrzega siebie jako obrońcę Jerozolimy i może czuć się zobowiązany do działania lub przynajmniej milczącego zachęcania do ataków rakietowych innych ugrupowań przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Palestynie. Zbrojne skrzydło Hamasu ostrzegło Izrael, aby „nie testował” swojej cierpliwości.

O świcie setki ludzi w Gazie rzuciło wyzwanie nocnej godzinie policyjnej nałożonej przez Hamas, aby powstrzymać wybuch koronawirusa i wyszło na ulice w akcie solidarności z innymi Palestyńczykami w Jerozolimie, paląc opony.

Palestyńczycy chcą, aby wschodnia Jerozolima była stolicą ich przyszłego państwa. Jego los był jedną z najbardziej dzielących kwestii w procesie pokojowym, który zatrzymał się ponad dziesięć lat temu.

Palestyńczycy starają się co noc z izraelską policją od początku muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu, prawie dwa tygodnie temu.

The tensions began when police placed barricades outside the Old City’s Damascus Gate, where Muslims traditionally gather to enjoy the evening after the daytime fast.

Starcia nasiliły się w czwartek wieczorem, kiedy setki Palestyńczyków rzucały kamieniami i butelkami w policję, która strzelała z armatki wodnej i granatów ogłuszających, aby je rozproszyć. Dziesiątki Palestyńczyków zostało rannych w walce wręcz.

W tym samym czasie skrajnie prawicowa żydowska grupa znana jako Lahava poprowadziła marsz setek protestujących skandujących „Arabowie uciekajcie!”. w kierunku Bramy Damasceńskiej. Grupa, kierowana przez ucznia nieżyjącego już rasistowskiego rabina Meira Kahane, jest sprzymierzona z elementami skrajnie prawicowej partii wybranej w zeszłym miesiącu do izraelskiego parlamentu.

Pokaz siły był odpowiedzią na nagrania wideo rozpowszechniane na TikTok, pokazujące Palestyńczyków przypadkowych uderzeń religijnych Żydów. Inne filmy zrobione w odpowiedzi na nie wydają się pokazywać Żydów napadających na Arabów. Po utrzymaniu ich kilkaset metrów od Bramy Damasceńskiej, policja użyła armatek wodnych, granatów ogłuszających i policji konnej, aby odepchnąć skrajnie prawicowych demonstrantów z powrotem w kierunku głównie żydowskiej zachodniej Jerozolimy.

W sumie policja stwierdziła, że aresztowano 44 osoby, a 20 funkcjonariuszy zostało rannych.

Pojawiły się obawy, że przemoc może ponownie wybuchnąć po piątkowych modlitwach południowych w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, ale tysiące wiernych rozproszyło się pokojowo po tym, jak muzułmańscy przywódcy religijni wezwali do powściągliwości.

Ale wieczorem starcia zostały wznowione, gdy dziesiątki Palestyńczyków maszerowały w kierunku wejścia do otoczonego murami Starego Miasta w Jerozolimie. Policja twierdzi, że protestujący rzucali kamieniami i fajerwerkami oraz uszkadzali samochody cywilne i policyjne.

Urzędnicy medyczni z Palestyny powiedzieli, że sześciu Palestyńczyków zostało rannych, a dwóch zostało hospitalizowanych. Izraelska policja powiedziała, że czterech funkcjonariuszy zostało rannych.

Wcześnie w sobotę Jordan zdecydowanie potępił „rasistowskie ataki na Palestyńczyków”.

Minister spraw zagranicznych Ayman Safadi napisał na Twitterze: „Jako mocarstwo okupacyjne w świetle prawa międzynarodowego, Izrael jest odpowiedzialny za powstrzymanie tych ataków i za niebezpieczne konsekwencje niepowodzenia”.

Jordania zawarła porozumienie pokojowe z Izraelem od 1994 roku, ale stosunki w ostatnich latach były chłodne, częściowo z powodu powtarzających się sporów dotyczących izraelskich działań w Jerozolimie.



Ambasada USA stwierdziła, że jest „głęboko zaniepokojona” przemocą w ostatnich dniach. „Mamy nadzieję, że wszystkie odpowiedzialne głosy będą promować koniec podżegania, powrót do spokoju i szacunku dla bezpieczeństwa i godności każdego w Jerozolimie” - napisano.

Stare Miasto jest domem dla wrażliwego świętego miejsca znanego muzułmanom jako Szlachetne Sanktuarium, a Żydom jako Wzgórze Świątynne. Miejsce, w którym znajduje się meczet Al-Aksa, jest trzecim najświętszym miejscem w islamie. Jest to również najświętsze miejsce w judaizmie, czczone jako miejsce, w którym kiedyś stały biblijne świątynie.



Rozległy kompleks na szczycie wzgórza był świadkiem wielu starć na przestrzeni lat i był epicentrum palestyńskiej intifady lub powstania w 2000 roku.

___

Akram donosił z miasta Gaza w Strefie Gazy.

Przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...