niedziela, 11 kwietnia 2021

"Turcja popiera kandydaturę Ukrainy do NATO i politykę Krymu, twierdzi, że współpraca przemysłu wojskowego z Kijowem „nie jest skierowana przeciwko krajom trzecim”!!!!!!"

 Ankara poparła starania Ukrainy o przystąpienie do NATO i zapowiedziała poszerzenie współpracy w przemyśle obronnym, a także „skoordynowanie działań” z Kijowem w celu odzyskania Krymu, jednocześnie nalegając, by nie podejmowała działań przeciwko krajom trzecim.

Turcja popiera kandydaturę Ukrainy do NATO i politykę Krymu, twierdzi, że współpraca przemysłu wojskowego z Kijowem „nie jest skierowana przeciwko krajom trzecim”

„Naszym głównym celem jest, aby Morze Czarne nadal było morzem pokoju, spokoju i współpracy” - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej po trzygodzinnych rozmowach z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w sobotę w Stambule.

Prezydent Turcji powiedział, że Ankara nie chce „eskalacji” w regionie „w żaden sposób” i wezwał do pokojowego rozwiązania obecnego wybuchu konfliktu między wojskiem Kijowa a separatystami w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie, zwanych łącznie Donbas.

Jednocześnie we wspólnej deklaracji podpisanej przez obu przywódców stwierdza się, że Kijów i Ankara zgodziły się zacieśnić współpracę obronną „poprzez ukończenie obecnych i opracowanie nowych wspólnych projektów”. 

Zwracając uwagę na znaczenie współpracy turecko-ukraińskiej w tej dziedzinie, Erdogan stwierdził jednak, że „w żaden sposób nie jest to posunięcie przeciwko krajom trzecim”. To stwierdzenie było szeroko rozumiane jako odnoszące się do Rosji. 

Turcja wyraziła również poparcie dla „perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO”, a oba narody zobowiązały się do utrzymania współpracy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego „poprzez mechanizmy dwustronne i wielostronne, w tym NATO”.

Zełenski stwierdził, że jego zdaniem Kijów i Ankara mają te same „wizje” dotyczące sytuacji w regionie, „zarówno dotyczące samych zagrożeń, jak i sposobów reagowania na te zagrożenia”.

Na spotkaniu Ankara potwierdziła swoją wieloletnią politykę nie uznając zjednoczenie Krym z Rosją w 2014 roku, i zgadzając się „koordynować działania zmierzające do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy„,  w tym tak zwanym «de-zawód» półwyspu Krym ponownie dołączył do Rosji po referendum, którego Zachód odmawia uznania.

W szczególności Turcja zobowiązała się wspierać tak zwaną Platformę Krymską - rodzaj międzynarodowego forum dyskusyjnego, które Kijów stara się uruchomić w celu omówienia sposobu zwrotu terytorium. 

Rozmowy prezydentów toczyły się w obliczu narastającego napięcia w Donbasie między kijowską armią a siłami separatystów, które są wspierane przez Moskwę. Na linii kontaktowej wznowiono ostrzał i bitwy artyleryjskie, w wyniku których zgłoszono ofiary po obu stronach.

Kreml określił sytuację jako „raczej przerażającą”, a zwolennicy Kijowa w Waszyngtonie zarzucali Moskwie gromadzenie wojsk na granicy z Ukrainą i wzywali ją do powstrzymania się od działań „eskalacyjnych”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ruchy wojsk rosyjskich są częścią rutynowych przesiedleń i zaznaczył, że Rosja chce uważnie obserwować taki „niespokojny region, jak Ukraina”.

W przypadku wybuchu działań wojennych na pełną skalę wszystkie narody, w tym Rosja, będą musiały podjąć kroki, aby zapobiec potencjalnemu rozlewowi krwi, powiedział Pieskow w piątek, dodając, że wznowienie wojny domowej na Ukrainie stanowiłoby „zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji”.

przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:https://www.rt.com/news

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...