JEROZOLIMA (AP) - Noc intensywnych starć między Palestyńczykami a izraelską policją na terenie meczetu Al-Aksa oraz w innych miejscach w Jerozolimie, gdzie w ostatnich tygodniach wzrosło napięcie, spowodowała, że ponad 200 osób zostało rannych - poinformowała palestyńska służba ratunkowa w wczesną sobotę.
Na początku świętego miesiąca Ramadanu wybuchły nocne protesty przeciwko policyjnym restrykcjom w popularnym miejscu zgromadzeń i ponownie wybuchły w ostatnich dniach w związku z groźbą eksmisji kilkudziesięciu Palestyńczyków z ich domów we wschodniej Jerozolimie, do czego obie strony twierdzą w ostatnich dziesięcioleciach -stary konflikt.
Izraelczycy i Palestyńczycy szykują się na dalsze niepokoje w nadchodzących dniach.
Czerwony Półksiężyc powiedział, że 88 rannych było hospitalizowanych, wielu z ranami na oczach i twarzy zadanymi przez gumowane kule i odłamki granatów ogłuszających. Izrael powiedział, że co najmniej sześciu policjantów zostało rannych.
Na początku ramadanu w połowie kwietnia Izrael zablokował popularne miejsce spotkań, w którym Palestyńczycy tradycyjnie spotykają się towarzysko pod koniec całodziennego postu. Posunięcie to zapoczątkowało dwa tygodnie starć, zanim Izrael zniósł ograniczenia
Ale w ostatnich dniach narastały protesty przeciwko zagrożonej eksmisją Izraela w Sheikh Jarrah we wschodniej Jerozolimie dziesiątek Palestyńczyków uwikłanych w długą walkę prawną z izraelskimi osadnikami próbującymi nabyć nieruchomości w sąsiedztwie.
Stany Zjednoczone stwierdziły, że są „głęboko zaniepokojone” zarówno przemocą, jak i groźbą eksmisji, i są w kontakcie z przywódcami po obu stronach, aby spróbować złagodzić napięcia.
„Niezwykle ważne jest, aby unikać kroków, które zaostrzają napięcia lub oddalają nas od pokoju” - powiedział Departament Stanu USA w oświadczeniu. „Obejmuje to eksmisje we Wschodniej Jerozolimie, działalność osadniczą, wyburzanie domów i akty terroryzmu”.
Kompleks meczetu Al-Aksa jest trzecim najświętszym miejscem w islamie. Rozległy kompleks na wzgórzu jest również najświętszym miejscem dla Żydów, którzy nazywają je Wzgórzem Świątynnym i czczą je jako miejsce, w którym stały biblijne Świątynie. Od dawna był punktem zapalnym dla izraelsko-palestyńskiej przemocy i epicentrum palestyńskiej intifady lub powstania w 2000 roku.
Izraelska policja rozlokowała się w dużych ilościach, podczas gdy muzułmańscy wierni modlili się na miejscu w późny piątek. Nie było jasne, co wywołało przemoc, ale filmy krążące w Internecie pokazywały wiernych rzucających krzesłami, butami i kamieniami w policję, którzy strzelali granatami ogłuszającymi i pociskami pokrytymi gumą, aby je rozproszyć. Mniejsze starcia wybuchły w innych częściach Jerozolimy.
Izraelska policja powiedziała, że protestujący rzucali w nich kamieniami, fajerwerkami i innymi przedmiotami, raniąc sześciu funkcjonariuszy, którzy wymagali pomocy medycznej. „Będziemy reagować ciężką ręką na wszystkie gwałtowne zamieszki, zamieszki i ataki na nasze siły” - napisano w oświadczeniu.
Około 70 000 wiernych wzięło udział w ostatnich południowych, piątkowych modlitwach ramadanu w Al-Aqsa, podało islamskie fundusze nadzorujące to miejsce. Tysiące protestowało potem, machając zielonymi flagami islamskiej grupy bojowników Hamas i skandując hasła popierające Hamas.
Wcześniej w piątek żołnierze izraelskie zastrzelili dwóch Palestyńczyków i zranili trzeciego po tym, jak mężczyźni otworzyli ogień do bazy należącej do izraelskiej paramilitarnej policji granicznej na okupowanym Zachodnim Brzegu, według policji, która powiedziała, że ranny mężczyzna został zabrany do szpitala. .
W czwartek siły izraelskie aresztowały Palestyńczyka podejrzanego o przeprowadzenie w tym tygodniu strzelaniny na Zachodnim Brzegu, w której zginął Izraelczyk, a dwóch innych zraniło. Dzień wcześniej wojska izraelskie rozstrzelały i zabiły 16-letniego Palestyńczyka w pobliżu miasta Nablus na Zachodnim Brzegu. Wojsko powiedziało, że kilku Palestyńczyków rzucało w żołnierzy bomby zapalające.
Niedzielna noc to „Laylat al-Qadr” lub „Noc Przeznaczenia”, najświętsza w muzułmańskim świętym miesiącu Ramadan. Wierni będą gromadzić się na intensywnych nocnych modlitwach w Al-Aqsa.
Niedzielna noc jest także początkiem Dnia Jerozolimy, święta narodowego, podczas którego Izrael obchodzi aneksję wschodniej Jerozolimy, a religijni nacjonaliści organizują w mieście parady i inne uroczystości. W poniedziałek izraelski sąd ma wydać wyrok w sprawie eksmisji.
Izrael zdobył wschodnią Jerozolimę wraz z Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy - terytoriami, których Palestyńczycy chcą dla swojego przyszłego państwa - podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. Izrael zaanektował wschodnią Jerozolimę w ruchu nieuznawanym na arenie międzynarodowej i postrzega całe miasto jako swoją stolicę.
Palestyńczycy postrzegają wschodnią Jerozolimę - która obejmuje główne święte miejsca dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów - jako swoją stolicę, a jej los jest jedną z najbardziej drażliwych kwestii w tym konflikcie. W rozmowie z Palestine TV późnym piątku prezydent Mahmoud Abbas pochwalił „odważną postawę” protestujących i powiedział, że Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za przemoc.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela oskarżyło wcześniej Palestyńczyków o zajęcie grożących eksmisjami, które określiło jako „spór dotyczący nieruchomości między podmiotami prywatnymi” w celu podżegania do przemocy.
Islamska grupa bojowników Hamas, która rządzi Strefą Gazy i sprzeciwia się istnieniu Izraela, podżegała do przemocy, a palestyńscy bojownicy w Gazie wystrzelili rakiety w celu wsparcia protestujących.
Wcześniej w tym tygodniu tajemniczy dowódca zbrojnego skrzydła Hamasu, Mohammed Deif, wydał swoje pierwsze publiczne oświadczenie od siedmiu lat, w którym ostrzegł Izrael, że zapłaci „wysoką cenę”, jeśli wyrzuci Palestyńczyków z ich domów.
___
Współpracujący pisarz prasowy Fares Akram w mieście Gaza w Strefie Gazy, przyczynił się do powstania tego raportu.
Przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz