BERLIN (AP) - Najnowsze informacje o nieustającej przemocy między Izraelem a wojowniczymi władcami Hamasu w Gazie (zawsze lokalnymi):
BERLIN - minister spraw zagranicznych Iranu odwołał planowaną wizytę u swojego austriackiego odpowiednika w Wiedniu. Decyzja zapadła po tym, jak Kancelaria i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii wywiesiły izraelską flagę jako sygnał solidarności w konflikcie Izraela z bojownikiem Hamasu.
Austriacki dziennik Die Presse poinformował w sobotę, że irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif ma spotkać się w sobotę rano z austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem. Ale odwołał podróż z powodu decyzji austriackich przywódców o wywieszeniu izraelskiej flagi w piątek.
Austriacka Agencja Prasowa stwierdziła, że rzeczniczka Schallenberga, Claudia Tuertscher, potwierdziła raport. Powiedziała: „Żałujemy tego”.
Wiedeń był w ostatnich tygodniach gospodarzem negocjacji mających na celu przywrócenie Stanów Zjednoczonych do porozumienia nuklearnego z 2015 roku, mające na celu złagodzenie obaw związanych z ambicjami nuklearnymi Iranu. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny są nadal stronami tego porozumienia.
Wiceminister spraw zagranicznych Iranu, Abbas Araghchi, napisał w piątek na Twitterze, że Austria „do tej pory była świetnym gospodarzem negocjacji”, ale „szokujące i bolesne było zobaczyć flagę okupacyjnego reżimu, który brutalnie zabił dziesiątki niewinnych cywilów, w tym wiele dzieci w zaledwie kilka dni, nad urzędami rządowymi w Wiedniu ”.
DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie - Arabia Saudyjska wezwała ministrów spraw zagranicznych największego na świecie zgromadzenia muzułmańskiego na spotkanie w niedzielę. Celem spotkania jest omówienie izraelskich aktów przemocy wobec Palestyńczyków oraz użycia siły przez izraelską policję wobec protestujących w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.
Królestwo będzie gospodarzem wirtualnego szczytu, na którym zgromadzą się ministrowie 57-narodowej Organizacji Współpracy Islamskiej „w celu omówienia izraelskiej agresji na terytorium Palestyny”, w szczególności aktów przemocy w pobliżu meczetu Al-Aksa, poinformowało w sobotę organ.
OIC z siedzibą w Arabii Saudyjskiej obejmuje kraje Iran, Turcję, Indonezję i szereg krajów z większością muzułmańską.
Świętość meczetu Al-Aksa, jednego z najświętszych miejsc islamu, jest delikatną i emocjonalną kwestią dla muzułmanów na całym świecie. OIC została utworzona 51 lat temu w odpowiedzi na żydowski ekstremistyczny atak podpalenia na meczet Al-Aksa we wschodniej Jerozolimie.
Wzgórze, na którym stoi meczet, jest również święte dla Żydów, którzy czczą go jako Wzgórze Świątynne, ponieważ było miejscem biblijnych świątyń. Niektórzy Żydzi i chrześcijanie ewangelicy popierają budowę nowej żydowskiej świątyni na tym miejscu, pomysł, który muzułmanie uważają za niepokojący, ponieważ obawiają się, że doprowadzi to do podzielenia lub zburzenia meczetu.
___
RAMALLAH, Zachodni Brzeg - Palestyńczycy zaczęli gromadzić się na okupowanym Zachodnim Brzegu, aby uczcić rocznicę wysiedlenia setek tysięcy uchodźców z terenów dzisiejszego Izraela podczas wojny 1948 r. Otaczającej ich powstanie.
Dzień Nakby, po arabsku „katastrofa”, przypada w czasie powszechnej żydowsko-arabskiej przemocy w Izraelu i ciężkich walk między Izraelem a islamską grupą bojowników Hamas, która rządzi Gazą. Główne wydarzenie w sobotę odbyło się w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu, gdzie ma swoją siedzibę wspierana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska.
W piątek Palestyńczycy na okupowanym Zachodnim Brzegu odbyli jedne z największych protestów od lat i starli się z siłami izraelskimi, które rozstrzelały i zabiły 11 osób, w tym Palestyńczyka, który próbował dźgnąć żołnierza na pozycji wojskowej.
Około 700 000 Palestyńczyków uciekło lub zostało wypędzonych ze swoich domów podczas wojny 1948 r. Dziś oni i ich potomkowie liczą około 5,7 miliona i mieszkają głównie na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, Jordanii, Libanie i Syrii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz