czwartek, 19 sierpnia 2021

"Lit, złoto i pierwiastki ziem rzadkich!!!!: jak Chiny mogą otworzyć drzwi do nowych możliwości biznesowych dla Afgańczyków"

 Chiny zasygnalizowały, że po ustabilizowaniu sytuacji nawiążą nowe stosunki dyplomatyczne z Kabulem. Istnieje wiele niewiadomych co do przyszłości kraju po przejęciu władzy przez talibów*, ale Pekin może pomóc Afganistanowi wykorzystać nowe możliwości biznesowe, jeśli przywrócony zostanie pokój i porządek, mówi komentator Azji i Pacyfiku Thomas W. Pauken.



16 sierpnia chińskie MSZ ogłosiło, że szanuje wolę i wybór narodu afgańskiego, dodając, że ma nadzieję, że w kraju zostanie zapewniona płynna zmiana władzy. Wcześniej, w niedzielę, talibowie* zajęli afgańską stolicę Kabul i ogłosili koniec wojny.


Pragmatyzm Chin w sprawach zagranicznych

W przeciwieństwie do amerykańskich decydentów, którzy wyglądali na zaskoczonego, Pekin nie był wcale zaskoczony szybkim przejęciem władzy przez talibów, mówi Thomas W. Pauken II, komentator do spraw Azji i Pacyfiku z Pekinu i autor książki USA kontra Chiny: Od handlu Wojna z wzajemnym układem. W rzeczywistości Chińczycy uznali to za przesądzone mniej więcej w tym samym czasie na początku lipca, kiedy prezydent USA Joe Biden zorganizował konferencję prasową, w której twierdził, że talibowie nie są w stanie pokonać obecnych sił afgańskich, które miały bronić kraju, zauważa komentator.


„Rząd chiński zrozumiał, że talibowie przygotowywali się do wykorzystania chaosu i dezorganizacji wycofywania się wojsk amerykańskich Bidena, aby przejąć kraj w próżni” – zauważa Pauken. „Powszechna korupcja była endemiczna w afgańskim rządzie, podczas gdy masowy rozwój pól maku lekarskiego w tym kraju zwabił międzynarodowe gangi przestępcze i handlarzy narkotyków do wjazdu do kraju. Szalejąca korupcja nie może być utrzymana, ponieważ zwykli obywatele stają się największymi przegranymi”.

W tych okolicznościach trudno się dziwić, że talibowie zdobyli wielu mieszkańców wsi, ponieważ byli postrzegani jako brutalni, ale sprawiedliwi, według obserwatora z Azji i Pacyfiku.

„Społeczeństwo afgańskie gniło do głębi, wojskom amerykańskim nie udało się poprawić lokalnych warunków, więc talibowie byli nieuchronnie przygotowani do wtargnięcia do Kabulu i przejęcia kraju” – mówi. „Chiny to przewidziały”.


Przemawiając podczas spotkania 28 lipca 2021 r. z delegacją talibów w Tianjin, radny stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi stwierdził, że talibowie są „ważną siłą militarną i polityczną w Afganistanie i oczekuje się, że będą odgrywać ważną rolę w pokoju, pojednaniu i proces odbudowy."

Oświadczenie Wanga pokazuje głęboki pragmatyzm chińskiego rządu, mówi Pauken, sugerując, że chińscy przywódcy już wtedy oczekiwali, że talibowie uformują nowy rząd w Afganistanie i poczynili do tego przygotowania. Jednak talibowie nadal są postrzegani przez Pekin jako organizacja terrorystyczna, więc ten ostatni nie będzie się spieszyć z uznaniem legitymacji bojowników – dodaje.


Zresztą przejęcie afgańskich powstańców nie odbywa się bez ryzyka dla PRL - twierdzi komentator. Pauken podkreśla, że ​​w ruchu powstańczym istnieją różne grupy, dodając, że istnieją niepotwierdzone doniesienia mówiące o tym, że niektórzy bojownicy prowadzą rekrutację i szkolenia, aby wspierać komórki terrorystyczne powiązane z Islamskim Ruchem Wschodniego Turkiestanu (ETIM) i grupami separatystów ujgurskich.


„Chiny mają nadzieję, że jeśli Talibowie chcą mieć bliższe więzi z Pekinem, muszą rozprawić się z ETIM i innymi terrorystami dążącymi do infiltracji Chin” – zauważa komentator.

A member of Taliban (C) stands outside Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan, August 16
© REUTERS / STRINGER
A member of Taliban (C) stands outside Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan, August 16

Potencjalne możliwości biznesowe dla Chin i Afganistanu

Jednocześnie jednak wydaje się, że talibowie zaczynają dostrzegać korzyści płynące z pokojowego przejścia do władzy, mówi Pauken, odnosząc się do doniesień o próbach utrzymania pokoju i porządku na terytoriach znajdujących się pod jej kontrolą przez afgańską grupę.


Jeśli w Afganistanie zostaną przywrócone bezpieczeństwo i stabilność, Chiny mogą przyczynić się do powojennej odbudowy i rozwoju tam oraz realizować wspólne projekty w ramach proponowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI), zasugerował w ubiegłą niedzielę chiński dziennik Global Times.


Komentator Azji i Pacyfiku przyznaje, że zarówno Afganistan, jak i Chiny mogą mieć niesamowite możliwości biznesowe. Według niektórych szacunków Afganistan posiada między 1 a 3 biliony dolarów bogactwa mineralnego w podziemnych rezerwach, w tym ogromne złoża złota i litu, które można wykorzystać do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych (EV

​Program zmian klimatu i przejście z pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi na pojazdy elektryczne sprawiają, że krajowe rezerwy srebrzystobiałego metalu alkalicznego są szczególnie ważne. W 2010 roku The New York Times zauważył, że Afganistan może stać się „Arabią Saudyjską litu”, powołując się na wewnętrzną notatkę Pentagonu.

Chociaż Afgańczycy posiadają wiele minerałów i metali ziem rzadkich, brakuje im infrastruktury i sprzętu, aby je wydobywać i sprzedawać globalnym nabywcom, podkreśla Pauken, dodając, że pomoc Chin w odkrywaniu tego bogactwa może się przydać.


„Chińskie firmy mogłyby podpisać wspólne umowy z afgańskimi górnikami w celu wydobycia litu i odsprzedania go amerykańskim i europejskim producentom pojazdów elektrycznych po cenach premium”, mówi. „Nie wiadomo, jak wysokie będą dla nich marże zysku. Chińskie firmy i inwestorzy mogą współpracować z BRI przy budowie nowych dróg, mostów i linii kolejowych, aby dotrzeć do kopalni litu, co może oznaczać ogromne zyski dla Afgańczyków i Chińczyków”.

Pauken, wieloletni sojusznik Chin, może odegrać kluczową rolę jako budowniczy mostów, aby zbliżyć Kabul do Pekinu. Islamabad już skorzystał na partnerstwie z Chińczykami, podkreśla obserwator, odnosząc się do chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego (CPEC).


„Pakistan służy jako brama Chin na Bliski Wschód i Azję Południową” – zauważa. „Spójrzcie, żeby Afganistan dołączył do BRI i stał się częścią CPEC”.

*Talibowie to organizacja terrorystyczna zakazana w Rosji i wielu innych państwach.

Przetlumaczyla GR  przez translator Google

zrodlo:https://sputniknews.com/asia/202108191083657491-lithium-gold--rare-earths-how-china-may-open-the-door-to-new-business-opportunities-for-afghans/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...