Rząd Dolnej Saksonii przedstawił we wtorek nowe rozporządzenie w związku z pandemią koronawirusa, które wejdzie w życie w środę. Ma ono obowiązywać do 10 listopada, jak poinformowała wiceprzewodnicząca zespołu zarządzania kryzysowego Claudia Schröder. Wiodącym kryterium oceny sytuacji pandemicznej ma być odtąd wskaźnik hospitalizacji, który mówi o liczbie nowych przyjęć do szpitali pacjentów z COVID-19 w ciągu ostatnich siedmiu dni w odniesieniu do 100.000 mieszkańców. Pod uwagę będzie też brana zapadalność i obłożenie oddziałów intensywnej terapii. W centrum uwagi będą więc przypadki ciężkiego przebiegu choroby.
Wartości krytyczne muszą być przekroczone przez pięć dni z rzędu
W przyszłości poziomy ostrzegawcze będą ogłaszane przez władze kraju związkowego w momencie gdy wskaźniki hospitalizacji i zajętości łóżek na oddziałach intensywnej terapii przez pięć kolejnych dni przekraczać będą wartości krytyczne. Poziom ostrzegawczy zacznie wówczas obowiązywać po upływie następnego dnia. Jeśli natomiast to wskaźniki hospitalizacji i nowych zakażeń przekroczą wartości progowe, wówczas poziomy ostrzegawcze będą ogłaszane przez powiaty lub miasta na prawach powiatu. Wynika to z faktu, że dane dotyczące hospitalizacji i zajętości łóżek na oddziałach intensywnej terapii są zbierane w skali całego kraju, podczas gdy dane dotyczące siedmiodniowej zapadalności dotyczą powiatu lub miasta na prawach powiatu.
Restauratorzy, organizatorzy imprez i usługodawcy mogą wybrać zasadę 2G
Tak jak to miało miejsce wcześniej, w przypadku 1. poziomu ostrzegawczego w pomieszczeniach zamkniętych obowiązywać będzie zasada 3G. Jednak restauratorzy, organizatorzy imprez kulturalnych i usługodawcy, tacy jak fryzjerzy i właściciele siłowni, mogą również zdecydować się na wpuszczanie wyłącznie osób zaszczepionych i ozdrowieńców – tj. na zastosowanie modelu 2G. Pozwoli to na rezygnację z ograniczeń takich jak konieczność zachowania dystansu, czy zakrywania ust i nosa. W przypadku 2. poziomu ostrzegawczego wewnątrz restauracji i kawiarni obowiązywać zacznie zasada 2G. W razie wystąpienia 3. poziomu ostrzegawczego będzie ona miała zastosowanie również do imprez organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli pracownicy są zaszczepieni lub wyleczeni z COVID-19, nie muszą już nosić maseczek, nawet jeśli nie jest zachowany dystans 1,5 m od innych osób.
Ograniczenia dla osób niezaszczepionych – z wyjątkami
Osoby niezaszczepione potrzebują szczególnej ochrony, powiedziała Schröder, podkreślając, że obecnie pandemia w największym stopniu dotyka osoby niezaszczepione. Ponadto, jeśli chodzi o odsetek osób zaszczepionych drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19, jest on znacznie niższy od rekomendowanego poziomu 80-85%, który według Instytutu Roberta Kocha pozwoliłby na osiągnięcie tzw. odporności stadnej. W związku z tym osoby niezaszczepione muszą liczyć się z ograniczeniami. Są jednak wyjątki, np. dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Osoby te nadal będą mieć dostęp do miejsc, w których obowiązuje zasada 2G – i to bez dodatkowych testów, ponieważ muszą one regularnie poddawać się testom w szkołach i placówkach dziennej opieki nad dziećmi. Osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych lub które uczestniczą w badaniach klinicznych mających związek z pandemią koronawirusa, również nadal będą mieć dostęp do obiektów, w których obowiązuje zasada 2G, ale pod warunkiem okazania negatywnego wyniku szybkiego testu. Dla tej grupy szybkie testy mają także w przyszłości pozostać bezpłatne.
W najbliższym czasie nie ma szans na zniesienie wszystkich obostrzeń
Rząd Dolnej Saksonii nie zamierza na razie ogłosić tzw. Freedom Day, czyli zniesienia wszystkich obostrzeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Aby móc całkowicie z nich zrezygnować, musiałoby być zaszczepionych znacznie więcej dorosłych, powiedziała Schröder. „Musiałoby się zaszczepić 80-85% dorosłych – i to we wszystkich grupach wiekowych” – dodała. Jak dotąd dotyczy to tylko grupy wiekowej powyżej 60 lat. Jeśli uda się to osiągnąć wśród osób w wieku 18-59 lat, „grupa niezaszczepionych będzie tak mała, że będziemy w stanie ochronić ich dzięki naszej szczepionce” – powiedziała Schröder. „Do tego czasu niezaszczepieni będą narażeni na ogromne ryzyko.”
Źródło: www.ndr.de
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz