wtorek, 7 września 2021

"Salwador kupuje swoją pierwszą partię bitcoinów w przededniu stania się pierwszym krajem, który przyjmie kryptowalutę jako prawny środek płatniczy"

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że jego rząd właśnie kupił swój pierwszy 400 bitcoinów, przygotowując się do stania się pierwszym suwerennym narodem, który zalegalizuje walutę cyfrową jako prawny środek płatniczy.

El Salvador buys its first bitcoin lot on eve of becoming first country to adopt the cryptocurrency as legal tender

„Salwador właśnie kupił swoje pierwsze 200 monet” – powiedział Bukele w poniedziałek po południu. „Nasi brokerzy będą kupować znacznie więcej w miarę zbliżania się terminu”.

Kilka godzin później Bukele ujawnił, że Salwador kupił kolejne 200 monet, zwiększając swój udział w kryptowalucie do 400 bitcoinów.

Cena rynkowa Bitcoina wzrosła po ogłoszeniu, przekraczając 52 000 USD. Salwador, jeden z najbiedniejszych krajów półkuli zachodniej, zalegalizuje bitcoin jako oficjalną walutę – obok dolara amerykańskiego – we wtorek.


Konserwatywna opozycyjna partia Nationalist Republican Alliance (ARENA) w Salwadorze szydziła z Bukele za zakup bitcoinów, oskarżając rząd o hazard z pieniędzmi narodu i argumentując, że jego polityka monetarna spowodowała straty w wysokości 10 milionów dolarów dla budżetu państwa.


Bukele odparł, oskarżając blok opozycyjny, który rządził krajem w latach 1989-2009, o defraudację funduszy państwowych.


„To dosłownie mniej niż 0,03% tego, co ukradłeś, gdy byłeś w rządzie”, napisał na Twitterze Bukele.


Bukele ujawnił w czerwcu plan kryptowaluty Ameryki Środkowej, brzmiący jak aplikacja płatnicza Strike nazwała „strzałem słyszanym na całym świecie dla bitcoina” i potencjalnie globalnym precedensem dla krajów rozwijających się. Strike pomógł rządowi Salwadoru założyć setki bankomatów bitcoin i cyfrowy portfel o nazwie „Chivo”, co po hiszpańsku oznacza „fajny”.


Posunięcie to zostało okrzyknięte jako sposób na zmniejszenie podatności na manipulacje gospodarką kraju przez bank centralny i uczynienie jego systemu finansowego bardziej inkluzywnym. Większość Salwadorczyków nie ma kont bankowych, a miliony obywateli mieszkających za granicą zazwyczaj muszą płacić opłaty za usługi przekazów pieniężnych, aby wysyłać pieniądze do domu.


Ale strategia była również kontrowersyjna, co doprowadziło do protestów w San Salvador, stolicy. Protestujący, w tym emeryci, obawiają się, że będą zmuszeni zaakceptować niestabilną kryptowalutę jako płatność, ale Bukele odpowiedział, że bitcoin nie jest obowiązkowy, a mieszkańcy nadal będą mogli handlować w dolarach, jeśli wolą.

40-letni prezydent stał się także celem krytyki z zagranicy. Los Angeles Times opublikował w poniedziałek artykuł oskarżający go o „demontaż demokracji”.


Wręcz przeciwnie, entuzjaści bitcoinów, tacy jak Michael Saylor, wezwali zwolenników do zakupu 30 dolarów kryptowaluty we wtorek „w solidarności z mieszkańcami Salwadoru i ich przywódcą”.

Sam Bukele powiedział, że ma nadzieję, że nowe prawo walutowe postawi jego kraj w centrum uwagi międzynarodowej. „Jutro, po raz pierwszy w historii, wszystkie oczy świata będą zwrócone na Salwador” – powiedział. „Bitcoin to zrobił”.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/534108-salvador-buys-first-bitcoin/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...