piątek, 10 września 2021

"Spahn zwiększa presję na osoby, które się nie zaszczepiły – w przypadku kwarantanny grozi im brak dochodu!!!!!"

 Do tej pory każdy, kto nie mógł w Niemczech pracować z powodu oficjalnej kwarantanny, otrzymywał wynagrodzenie zastępcze – niezależnie od statusu – zaszczepiony czy nie. To może się wkrótce zmienić.

Koniec z wynagrodzeniem zastępczym w przypadku kwarantanny dla osób niezaszczepionych?

Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) opowiedział się za rezygnacją z zasiłków zastępujących wynagrodzenie dla nieszczepionych pracowników poddanych kwarantannie. Odpowiedzialność za to ponoszą kraje związkowe. Jednak bardzo dobrze rozumie, że nieszczepieni pracownicy nie mieliby prawa do stałego wynagrodzenia, jeśli musieliby zostać poddani kwarantannie.

Dotychczas zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przed infekcjami, pracownikom przysługują świadczenia zastępcze w przypadku utraty zarobków z powodu kwarantanny – niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie. Jednak według Spahna, przepisy dopuszczają również możliwość uchylenia tego roszczenia – jeśli szczepienie umożliwiłoby uniknięcia kwarantanny.

Spahn uzasadnia swoje stwierdzenie wysokimi kosztami: „Ostatecznie to podatnicy finansują świadczenie zastępujące wynagrodzenie – dla kogoś, kto mógł zostać zaszczepiony.” Według „Bilda”, kraje związkowe poniosły w ciągu ostatniego półtora roku koszty w wysokości około 458 mln euro z powodu kontynuacji wypłat wynagrodzeń, z czego duża część przypada Nadrenii Północnej-Westfalii (120 mln euro) i Bawarii (83 mln euro).

Badenia-Wirtembergia i Nadrenia-Palatynat rezygnują z wypłacania odszkodowań osobom niezaszczepionych

Jak do tej pory dwa kraje związkowe ogłosiły, że nie będą już w przyszłości wypłacać odszkodowań dla osób niezaszczepionych, jak donosi SWR: W Badenii-Wirtembergii mogłoby to obowiązywać już od 15 września, Nadrenia-Palatynat ogłosiła datę 1 października. Według informacji „Bilda”, również w Hesji osoby, które nie zostały zaszczepione, muszą założyć, że w przyszłości nie będą już uprawnione do otrzymania odszkodowania. Wiele rządów krajów związkowych nie zdecydowało się jeszcze na taką regulację.

Karl Lauterbach, polityk ds. zdrowia z ramienia SPD krytykuje podejście Spahna. Uważa on, że potrącenia z wynagrodzenia z powodu kwarantanny są złe. „Nie wszyscy niezaszczepieni ludzie to tzw. „Querdenker”, po prostu do wielu z nich jeszcze nie dotarliśmy z naszą kampanią” – powiedział Lauterbach na Twitterze.

Źródło: www.spiegel.de

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...