Węgierski rząd skrytykował decyzję Komisji Europejskiej o ukaraniu Polski za reformy sądownictwa, twierdząc, że jest to zarówno „skandaliczne i aroganckie”, jak i odzwierciedla budowanie brukselskiego imperium.
Późnym wieczorem w środę wieczorem minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała, że Węgry „szeroko poprą” Polskę w solidarności przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o ukaraniu Warszawy za reformy sądownictwa.
„Dzięki temu skandalicznemu i aroganckiemu posunięciu Komisja przekroczyła granicę, o której wcześniej myśleliśmy, że nigdy jej nie zrobi” – napisała Varga na swojej stronie na Facebooku, dodając, że Budapeszt zbada, w jaki sposób może być zaangażowany w postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.
Powiedziała, że węgierski rząd postanowił na środowym spotkaniu stanąć w obronie swoich sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej i „potępić nieprzyzwoite ataki Brukseli”, ozdabiając swoje przesłanie flagami węgierską i polską, połączonymi emoji pokoju.
W żadnym państwie członkowskim krajowy wymiar sprawiedliwości nie może paść ofiarą budowania imperium w Brukseli!
We wtorek Komisja Europejska zwróciła się do sądu najwyższego o ukaranie Polski w związku z roszczeniami brukselskiej izby dyscyplinarnej sędziów, które są wykorzystywane do wywierania presji na polskich sędziów i wywierania władzy politycznej nad sądami.
„Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie dziennej kary pieniężnej na Polskę tak długo, jak środki nałożone nakazem sądu nie zostaną w pełni wdrożone” – napisano w oświadczeniu.
Warszawa trzy tygodnie temu powiedziała, że w najbliższych miesiącach usunie komorę. UE i Polska od dawna spierają się w kwestiach związanych z rządami prawa, przy czym ta pierwsza grozi odcięciem dostępu do funduszy europejskich, jeśli Warszawa oddali się zbyt daleko od akceptowalnych standardów.
Polski spór LGBT pokazuje, jak zderzenie kultur Zachodu ze Wschodem może zatopić UE
Polska nalegała, aby prawo krajowe nie było podporządkowane prawu europejskiemu. Naród wschodnioeuropejski był również skłócony z UE w kwestii praw LGBTQ i między innymi logowania się na obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Izba Dyscyplinarna jest jedną z kilku reform sądownictwa wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość od czasu objęcia władzy w 2015 roku.
Węgry popadły także w konflikt z Komisją Europejską, która ostrzegła Budapeszt, że może utracić dostęp do funduszy unijnych, jeśli nie utrzyma praworządności, i oskarżyła rząd Viktora Orbana o zakaz rozpowszechniania materiałów pro-LGBTQ wśród nieletnich.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/534323-hungary-poland-fine-court-eu/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz