czwartek, 28 października 2021

Badanie przeprowadzone w Niemczech wykazuje długotrwałe skutki zakażenia C...D-19 u dzieci i młodzieży !!!!!

 Dzieci poniżej dwunastego roku życia nie mogą być jeszcze w Niemczech szczepione przeciwko COVID-19. Stąd też rodzice tym bardziej obawiają się, że mogą one zarazić się koronawirusem, a później być może odczuwać długotrwałe skutki tej choroby. Nowe badanie pokazuje, że również dzieci i młodzież mogą jeszcze przez trzy miesiące po zakażeniu cierpieć na dolegliwości i objawy chorobowe. Jednak tzw. zespół postcovidowy występuje u nich znacznie rzadziej niż u dorosłych.



Badaniem objęto ponad 150.000 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

Zespół post-COVID-19 to termin medyczny określający objawy choroby i problemy zdrowotne, które utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące po zakażeniu koronawirusem lub pojawiają się po raz pierwszy. Często zamiennie używa się terminu „długi COVID” (ang. long COVID), przy czym ten ostatni termin zazwyczaj opisuje utrzymujące się długofalowe skutki trwające dłużej niż trzy miesiące.

Analiza, która nie została jeszcze sprawdzona przez ekspertów, opiera się na danych z niemieckich kas chorych. Badaniem objęto ponad 150.000 osób, w tym około 12.000 dzieci i młodzieży, u których w pierwszej połowie 2020 roku zdiagnozowano chorobę COVID-19. W badaniu kohortowym porównano je z grupą osób, u których nie zdiagnozowano COVID-19.

Stwierdzono, że pacjenci z koronawirusem trzy miesiące po ostrym zakażeniu częściej otrzymywali diagnozy lekarskie wynikające z objawów fizycznych i psychicznych niż osoby, które nie chorowały na COVID-19. Jak wynika z badania, u dorosłych wskaźniki te były o 41 procent wyższe niż u dzieci i młodzieży.

Kaszel, bóle, zaburzenia lękowe

U dorosłych rozpoznania dotyczyły głównie zaburzeń smaku, gorączki, kaszlu i trudności w oddychaniu. U dzieci i młodzieży najczęściej stwierdzano złe samopoczucie i szybkie męczenie się, kaszel, ból w okolicy gardła i klatki piersiowej oraz zaburzenia lękowe i depresję. Oprócz szpitala uniwersyteckiego w Dreźnie w badaniu wzięło udział kilka ustawowych kas chorych oraz Instytut Roberta Kocha.

„Jest to jedno z pierwszych na świecie dużych, kontrolowanych badań kohortowych poświęconych zespołowi post-COVID-19. Obszerna baza danych naszych partnerów oraz innowacyjna metodologia pozwalają po raz pierwszy uzyskać wiarygodne wyniki dotyczące długofalowych skutków COVID-19 u dzieci i młodzieży” – wyjaśnił prof. Jochen Schmitt ze szpitala uniwersyteckiego w Dreźnie. Aby zrozumieć powiązania między COVID-19 a zachorowaniami, konieczne są dalsze badania.

Źródło: www.spiegel.de

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...