czwartek, 21 października 2021

"„Nie damy się zastraszyć!!!!!!!!!!!!!”: UE i Polska ścierają się o finansowanie i praworządność"

We wtorek unijni i polscy urzędnicy starli się w sprawie niedawnego orzeczenia sądu, upubliczniając gorzki spór dotyczący rządów prawa i fundamentalnych zasad unii politycznej i gospodarczej.

Demonstrators hold bound flags of the European Union and Poland during the demonstration.
Podczas demonstracji demonstranci trzymają związane flagi Unii Europejskiej i Polski.
Obrazy SOPA | LightRakieta | Obrazy Getty

Wcześniej w tym miesiącuPoland’s highest court ruled że części prawa UE stoją w bezpośredniej sprzeczności z jego własną konstytucją — w istocie kwestionują fundamenty Unii Europejskiej w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie robiono.


Dzieje się to w czasie, gdy UE jako całość zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym, sporami handlowymi i analizą duszy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa.


„Od jakiegoś czasu martwimy się o niezależność [polskiego] sądownictwa” – powiedziała we wtorek w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, dodając, że „niestety sytuacja się pogorszyła”.


Von der Leyen, która musi teraz zdecydować, jakie działania podjąć, powiedziała, że ​​jest „głęboko zaniepokojona” sytuacją w Polsce.



Premier Polski Mateusz Morawiecki nie wycofał się. Zwracając się do tego samego Parlamentu Europejskiego bezpośrednio po von der Leyen, powiedział, że jego kraj „nie da się zastraszyć”, według Reutersa. Dodał, że najwyższym prawem w jego kraju jest konstytucja.


Unia Europejska została zbudowana na zasadzie, że państwa członkowskie przestrzegają wspólnego zbioru przepisów, mimo że w niektórych obszarach polityki mają ostatnie słowo. Oznacza to na przykład, że kraj UE może swobodnie decydować o własnej polityce fiskalnej, ale powinien mieć dług publiczny i deficyt zgodnie z przepisami UE.


„Nie możemy i nie pozwolimy na szwank naszych wspólnych wartości. Komisja będzie działać” – powiedziała von der Leyen. Komisja może teraz zaskarżyć decyzję polskiego sądu najwyższego lub nałożyć kary pieniężne.


„Musimy chronić unijny budżet przed naruszeniami praworządności” – dodała.


Polska ma otrzymać z UE środki na naprawę koronawirusa o wartości około 30 miliardów euro (34 miliardy dolarów), aby poradzić sobie ze skutkami pandemii. Jest mało prawdopodobne, że te pieniądze zostaną wydane w najbliższym czasie przy obecnej złej krwi.


Prounijny?

Po orzeczeniu sądu pojawiły się pytania o zaangażowanie Polski w UE.


Francuski minister spraw europejskich Clement Beaune powiedział na początku tego miesiąca, że ​​decyzja o wyjściu z Polski jest „bardzo poważna” i zwiększa ryzyko możliwego wyjścia z bloku.

Polacy są jednak w przeważającej mierze zwolennikami UE. 87% obywateli stwierdziło w listopadzie, że ich kraj powinien pozostać członkiem UE, according to one poll.

Rząd kierowany przez konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość powiedział, że chce, aby członkostwo kraju w UE było sytuacją, w której wszyscy wygrywają. Mówiąc szerzej, istnieją obawy co do konsekwencji tego orzeczenia sądu.


Tymczasem premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że popiera orzeczenie polskiego sądu. Kraj ten był również w konflikcie z Komisją Europejską w kwestii praworządności.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.cnbc.com/2021/10/19/eu-and-poland-clash-over-funding-and-the-rule-of-law.html


Brak komentarzy:

"Oni kłamią, my wiemy, że kłamią, a oni wiedzą, że my wiemy, że kłamią"

  "Wiemy, że kłamią. Wiedzą, że kłamią. Wiedzą, że my wiemy, że kłamią. Wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że wiedzą, że kłamią. A jedn...