UTOR: TYLER DURDEN
Czy cywile mają przedstawiciela mówiącego o tym, jak rząd jest zarządzany tam, gdzie mieszkasz?
Chociaż może się wydawać, że życie z podstawowym poziomem praw demokratycznych jest status quo, jak szczegółowo opisuje Iman Ghosh z Visual Capitalist, jest to prawdą tylko dla 93 krajów lub terytoriów dzisiaj - większość świata nie korzysta z tych praw.
Może cię również zaskoczyć, że znaczna część postępu w kierunku demokracji nastąpiła dopiero w połowie 20 wieku. Ta interaktywna mapa z Our World in Data maluje kompleksowy obraz praw demokratycznych na całym świecie.
Które kraje osiągnęły demokrację jako pierwsze?
Trzy słynne pierwsze słowa w Konstytucji Stanów Zjednoczonych – "My, Naród..." – utorowały drogę do narodzin federalnej republiki demokratycznej w 1789 roku. To sprawia, że Stany Zjednoczone Ameryki są dziś najstarszą nieprzerwaną demokracją na świecie.
To powiedziawszy, system klasyfikacji na interaktywnej mapie powyżej zapewnia nieco inną perspektywę. Czerpie z klasyfikacji Reżimów Świata (RoW) i projektu Odmian Demokracji (V-Dem) i ustanawia cztery główne klasyfikacje systemów politycznych:
Liberalna Demokracja
Obywatele mają dalsze prawa indywidualne i mniejszościowe, są równi wobec prawa, a działania władzy wykonawczej są ograniczone przez władzę ustawodawczą i sądy.
32 kraje/terytoria w 2020 rokuDemokracja wyborcza
Obywatele mają prawo do udziału w znaczących, wolnych i uczciwych oraz wielopartyjnych wyborach.
61 krajów/terytoriów w 2020 rokuAutokracja
wyborcza Obywatele mają prawo wyboru dyrektora naczelnego i władzy ustawodawczej w wyborach wielopartyjnych; ale brakuje im pewnych wolności, takich jak wolność zrzeszania się lub wypowiedzi, które sprawiają, że wybory są znaczące, wolne i uczciwe.
64 kraje/terytoria w 2020 rokuObywatele zamkniętej autokracji
nie mają prawa ani wybierać szefa rządu, ani władzy ustawodawczej w wyborach wielopartyjnych.
42 kraje/terytoria w 2020 roku
Zgodnie z zastosowanym tutaj systemem klasyfikacji można argumentować, że Szwajcaria była pierwszym krajem, który osiągnął w pełni liberalny status demokracji w 1849 r., A następnie Australia w 1858 r.
Najmniej demokratyczne kraje
Nasz świat w danych przygląda się również, w jaki sposób globalna populacja rozpada się według reżimu politycznego.
Poniższy wykres pokazuje udział globalnej populacji żyjącej w każdym typie reżimu od 1800 r., W wartościach względnych lub bezwzględnych.
Podczas gdy globalna populacja ogromnie wzrosła w ciągu 200 lat, podobnie jak liczba cywilów żyjących w surowszych systemach politycznych. Obecnie 1,9 miliarda ludzi żyje w zamkniętych autokracjach, z czego prawie 75% mieszka w samych Chinach.
Główny spadek obserwowany na samym końcu powyższego wykresu pochodzi z Indii. Według źródła danych, naród przeszedł od demokracji wyborczej do statusu autokracji wyborczej w 2019 roku. Jako drugi najbardziej zaludniony kraj, zmiana ta dotknęła prawie 1,4 miliarda ludzi.
Wreszcie, podczas gdy dane na powyższych mapach i wykresach kończą się w 2020 r., W ostatnich miesiącach miały miejsce znaczące wydarzenia, które mogą mieć wpływ na liczbę osób żyjących w różnych reżimach politycznych.
Przejęcie Afganistanu przez talibów w połowie 2021 r. spowodowało, że kraj ten popadł w status zamkniętej autokracji, a ponieważ obecny konflikt na Ukrainie i w Rosji się nagrzewa, możliwe jest, że więcej osób będzie żyło w niedemokratycznych reżimach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz