sobota, 23 kwietnia 2022

"Ponad 40 zabitych w serii zamachów bombowych w "zapomnianym" Afganistanie"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PIĄTEK, KWI 22, 2022 - 23:20

Już prawie zapomniane w nagłówkach mediów głównego nurtu, rozdarty wojną Afganistan był świadkiem serii śmiertelnych bombardowań w tym tygodniu, w tym ostatniego wybuchu w piątek, który przedarł się przez meczet w północnym mieście Kunduz.

Afgański Tolo News powiedział, że w ataku mogło zginąć nawet 30 osób, a dziesiątki innych zostało rannych, a urzędnicy ds. Zdrowia w pobliskim szpitalu wymienili od 30 do 40 ofiar.

Szef bezpieczeństwa dystryktu, Hafiz Omar, powiedział, że wybuch nastąpił o 15:30 po tym, jak materiały wybuchowe umieszczone w meczecie Mawlawi Secondar zdetonowały, podczas gdy wielu ludzi było tm, aby oddawać cześć. Meczet jest również wykorzystywany jako seminarium religijne"

Zdjęcie Associated Press: zamach bombowy z 2019 roku.


Nikt nie przyznał się do odpowiedzialności w ciągu kilku godzin po ataku, jednak ISIS w Afganistanie przyznało się do innych zamachów bombowych w tym tygodniu, w tym czwartkowego zamachu bombowego na szyicki meczet w Mazar-i-Sharif, w którym zginęło 12 osób, a do 40 zostało rannych. Chociaż liczba ofiar pozostaje niepotwierdzona, w sumie zginęło ponad 40 osób w ciągu dwóch dni bombardowań, ale jak dotąd w jakiejkolwiek dużej sieci amerykańskiej jest bardzo mało relacji medialnych.

Według Al Jazeery, seria ataków terrorystycznych na obiekty cywilne w ostatnich dniach postawiła ludność na krawędzi, która już zmaga się z zmiażdżoną gospodarką i sankcjami nałożonymi przez USA na rządzących talibów:

Najbardziej śmiercionośny z trzech zamachów bombowych w czwartek wybuchł w szyickim meczecie w północnym Mazar-i-Sharif, w którym zginęło co najmniej 12 osób, a aż 40 zostało rannych.

Wcześniej w czwartek przydrożna bomba eksplodowała w pobliżu szkoły dla chłopców w stolicy Afganistanu, Kabulu, raniąc dwoje dzieci w głównie szyickiej dzielnicy miasta Dasht-e-Barchi. Trzecia bomba w Kunduzie raniła 11 mechaników pracujących dla talibskich władców kraju.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu ubiegłego roku - w obliczu szybkiego odwrotu USA i klęski na lotniskach - trudna sytuacja Afganistanu w większości zniknęła z zainteresowania zachodnich mediów głównego nurtu, zwłaszcza teraz, gdy Rosja-Ukraina napędza wiadomości.

W marcu Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała nawet apel, który wydawał się wskazywać na pozorne całkowite skupienie Zachodu na Ukrainie, pomimo ludzkiej nędzy w Afganistanie, który USA okupowały przez ponad dwie dekady w swojej najdłuższej wojnie.

"Tragiczna sytuacja humanitarna w Afganistanie nie powinna zostać zapomniana, ponieważ uwaga świata koncentruje się na konflikcie na Ukrainie" - powiedział wówczas Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Niemcy nie wyślą rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę – minister obrony Kanclerz Olaf Scholz nadal sprzeciwia się przekazywaniu broni dalekiego zasięgu Taurus, mimo że Joe Biden podobno zezwolił Kijowowi na użycie ATACMS"

  Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przemawia w fabryce śmigłowców Airbus w Donauworth w Niemczech 18 listopada 2024 r. © Leonhard S...