piątek, 6 maja 2022

"USA dają Szwecji gwarancje bezpieczeństwa, jeśli złoży wniosek o NATO"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PIĄTEK, MAJ 06, 2022 - 09:30 AM

Autor: Lorenz Duschamps za pośrednictwem The Epoch Times,

Rząd USA potwierdził w środę Szwecji swoje zaangażowanie w "politykę otwartych drzwi" NATO i będzie wspierał ten kraj nordycki w okresie potencjalnego stosowania NATO.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde spotkała się z sekretarzem stanu USA Antonym J. Blinkenem w Waszyngtonie 4 maja i omówiła między innymi zaangażowanie NATO w przyjmowanie nowych członków i zapewnianie bezpieczeństwa europejskiego.

"Blinken podkreślił znaczenie transatlantyckich relacji dla bezpieczeństwa europejskiego i potwierdził nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi NATO" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w komunikacie prasowym.

Price powiedział, że Blinken podziękował również Szwecji za "rozległą pomoc humanitarną i bezpieczeństwa" dla Ukrainy i omówił potencjalne sposoby zapewnienia większego wsparcia krajowi w konflikcie. Następnie omówili dwustronną współpracę w kwestiach międzynarodowych, które obejmują wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego, postęp w demokracji i wsparcie dla trwającego rozejmu w Jemenie.

W komunikacie odmówiono podania, jakie zapewnienia Linde otrzymała od Blinkena. Posunięcie to nastąpiło tego samego dnia, w którym brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że Wielka Brytania zawsze pomoże Finlandii, jeśli zostanie zaatakowana przez Rosję, niezależnie od tego, czy kraj ten jest członkiem NATO.

Sekretarz obrony Ben Wallace idzie wzdłuż Downing Street, udając się na cotygodniowe posiedzenie gabinetu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Londynie w Anglii 10 listopada 2020 r. (Leon Neal/Getty Images)

"Oczywiście nie zamierzam wchodzić w żadne szczegóły, ale jestem pewien, że teraz mamy amerykańską pewność" Linde powiedziała szwedzkiej telewizji z Waszyngtonu po spotkaniu z Blinkenem, donosi Reuters. "Jednak nie są to konkretne gwarancje bezpieczeństwa, które można uzyskać tylko wtedy, gdy jest się pełnoprawnym członkiem NATO" - dodała.

Finlandia i Szwecja są partnerami sojuszu wojskowego NATO, ale nie są pełnoprawnymi członkami. Po ataku Rosji na Ukrainę oba kraje zrewidowały długo utrzymywane przekonania, że neutralność wojskowa jest najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Oczekuje się, że podejmą decyzję o tym, czy ubiegać się o członkostwo w NATO w tym miesiącu.

Oba kraje obawiają się, że będą podatne na zagrożenia podczas procesu składania wniosków, który może potrwać do roku, zanim zostanie zatwierdzony przez wszystkich członków NATO.

Linde powiedział, że gwarancje oznaczałyby, że Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji na stosowanie jakichkolwiek bezpośrednich negatywnych działań przeciwko Szwecji. Takie działania wywołałyby reakcję ze strony ich amerykańskiego odpowiednika.

Gdy kraj stanie się pełnoprawnym członkiem NATO, skorzysta z klauzuli obrony zbiorowej, która zobowiązuje wszystkie 30 państw członkowskich do przyjścia z pomocą każdemu sojusznikowi, który zostanie zaatakowany.

Rosja ze swojej strony wcześniej ostrzegała Szwecję i Finlandię przed przystąpieniem do NATO, a urzędnicy twierdzą, że nie przyczyni się to do stabilności w Europie. Moskwa zapowiedziała, że odpowie na takie posunięcie środkami odwetowymi, które spowodują "militarne i polityczne konsekwencje" dla Helsinek i Sztokholmu.

Szwedzki minister obrony powiedział w zeszłym miesiącu, że wniosek może wywołać szereg reakcji ze strony Rosji, w tym cyberataki i środki hybrydowe - takie jak kampanie propagandowe - w celu podważenia bezpieczeństwa Szwecji.

Ponadto Moskwa ostrzegła, że może użyć broni jądrowej w europejskiej eksklawie Kaliningradu, jeśli Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Niemcy nie wyślą rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę – minister obrony Kanclerz Olaf Scholz nadal sprzeciwia się przekazywaniu broni dalekiego zasięgu Taurus, mimo że Joe Biden podobno zezwolił Kijowowi na użycie ATACMS"

  Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przemawia w fabryce śmigłowców Airbus w Donauworth w Niemczech 18 listopada 2024 r. © Leonhard S...