wtorek, 21 czerwca 2022

"Holandia idzie w ślady Niemiec, znosi ograniczenia dotyczące elektrowni węglowych w związku ze spadkiem dostaw rosyjskiego gazu"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, CZE 21, 2022 - 15:05

Autor: Katabella Roberts za pośrednictwem The Epoch Times,

Holandia idzie w ślady sąsiednich Niemiec i znosi limit produkcji przez elektrownie węglowe, aby zapobiec zimowemu kryzysowi energetycznemu w związku ze spadkiem dostaw gazu z Rosji.

"Ponieważ ryzyko niedoborów gazu wzrosło, rząd zdecydował dziś o wycofaniu ograniczenia produkcji elektrowni węglowych na lata 2022-2024 ze skutkiem natychmiastowym" - powiedział minister klimatu i energii Rob Jetten w oświadczeniu ogłaszającym ten ruch w poniedziałek.

"Oznacza to, że elektrownie węglowe mogą ponownie produkować z pełną mocą, dzięki czemu do produkcji energii elektrycznej przez elektrownie gazowe potrzeba mniej gazu. Zmniejsza to ryzyko niedoborów gazu i ułatwia napełnianie magazynów gazu w Holandii i Europie.

 Holandia jest w pierwszej fazie kryzysu gazowego, według Jettena, co skłoniło rząd do zainicjowania Planu Ochrony i Odzyskiwania Gazu.

Holenderski minister klimatu i energii Rob Jetten po cotygodniowym posiedzeniu Rady Ministrów w Binnenhof w Hadze 22 kwietnia 2022 r. (Bart Maat/ANP/AFP via Getty Images)

Jetten powiedział, że ogólnym celem zniesienia ograniczeń w elektrowniach węglowych jest wypełnienie magazynów gazu w całej Holandii więcej niż wcześniej uzgodniono przez Europę, aby zapewnić oszczędność dużej ilości gazu przed zimą.

Holandia ograniczyła produkcję elektrowni węglowych do zaledwie 35 procent mocy, ponieważ stara się przejść od wyższej emisji dwutlenku węgla do czystszej energii.

Oczekuje się, że zniesienie limitu produkcji energii z węgla pozwoli zaoszczędzić 2 miliardy metrów sześciennych (bcm) zużycia gazu rocznie, ale Jetten zauważył, że Holandia nadal będzie realizować swoje cele klimatyczne na 2030 r., Które obejmowały stopniowe wycofywanie ostatnich czterech elektrowni węglowych do 2030 r.

Holenderski rząd ogłosi dodatkowe środki mające na celu zmniejszenie dodatkowego CO2 w celu zrównoważenia emisji z elektrowni węglowych w najbliższej przyszłości.

W perspektywie krótkoterminowej urzędnicy pracują nad "tymczasowym przetargiem oszczędzającym gaz, który da dużym odbiorcom gazu zachętę finansową do zmniejszenia zużycia gazu". Jetten powiedział.

W maju rosyjski Gazprom odciął dostawy gazu do holenderskiego handlarza gazem GasTerra po tym, jak nie zapłacił za dostawy w rosyjskich rublach, zgodnie z prośbą prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu.

Decyzja ta oznacza, że Gazprom nie dostarczy do Holandii około 2 mld metrów sześciennych gazu do 1 października, kiedy to wygasał kontrakt z GasTerra. Jetten podkreślił jednak w poniedziałek, że obecnie w Holandii nie brakuje gazu.

"Obecnie w Holandii nie ma dotkliwych niedoborów gazu, ale malejące dostawy gazu mogą mieć konsekwencje" - powiedział minister klimatu i energii.

"Wraz z ogłoszeniem pierwszego poziomu kryzysu gazowego, firmy gazowe muszą codziennie dostarczać dodatkowe szczegółowe informacje na temat bieżących dostaw i zapasów gazu. Umożliwi to rządowi jeszcze dokładniejsze monitorowanie rynku gazu i natychmiastowe podjęcie dodatkowych działań, jeśli sytuacja tego wymaga.

Najnowsza decyzja holenderskiego rządu zapadła zaledwie dzień po tym, jak niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że kraj ograniczy wykorzystanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej, a zamiast tego zwiększy spalanie węgla, aby to zrekompensować. Posunięcie to wynika ze zmniejszonych dostaw z Rosji i obaw o potencjalne niedobory.

W poniedziałek holenderski rząd ogłosił również plany wydobycia 2,8 mld mld m³ gazu ze złoża Groningen w roku kończącym się w październiku 2023 r., Zmniejszając 4,5 mld m³ w bieżącym roku produkcyjnym.

"Ze względu na niepewne wydarzenia geopolityczne sekretarz stanu Vijlbrief postanowił nie zamykać ostatecznie żadnych odwiertów w tym roku" - powiedział rząd.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"WHO dąży do monitorowania i kontrolowania globalnych dostaw żywności"

  W środę zakończyło się pierwsze posiedzenie Sojuszu WHO na rzecz Bezpieczeństwa Żywności. Spotkanie ośrodków współpracujących z WHO, organ...