wtorek, 21 czerwca 2022

"Rosja domaga się od Litwy zniesienia "otwarcie wrogiej" blokady; Następuje paniczne kupowanie"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, CZE 21, 2022 - 11:11

Aktualizacja (1100ET): Rosyjskie MSZ odpowiedziało na częściową blokadę Kaliningradu przez Litwę, pisząc w oświadczeniu, żeuważają "prowokacyjne środki" za "otwarcie wrogie" i ostrzegając, że Kreml może podjąć działania w celu "ochrony swoich interesów narodowych".

Kaliningrad jest wciśnięty między członków UE i NATO, Polskę i Litwę. Dostawy z Rosji są dostarczane koleją i gazociągami przez Litwę - która ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zakazuje tranzytu kolejowego towarów objętych sankcjami UE, w tym węgla, zaawansowanych technologii, metali i materiałów budowlanych.

"Jeśli w najbliższej przyszłości tranzyt ładunków między obwodem kaliningradzkim a resztą terytorium Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych" - czytamy w oświadczeniu.

Domagają się od Litwy natychmiastowego zniesienia zakazu wjazdu na niektóre towary do obwodu kaliningradzkiego.

Wcześniej w poniedziałek Kreml nazwał zapowiedź Litwy "bezprecedensową" i "naruszającą wszystko, co istnieje".

"Sytuacja jest więcej niż poważna i wymaga bardzo głębokiej analizy przed sformułowaniem jakichkolwiek środków i decyzji" - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w oświadczeniu dla prasy.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że po prostu stosują się one do sankcji nałożonych przez UE i że zostały one podjęte po "konsultacji z Komisją Europejską i zgodnie z jej wytycznymi".

"Towary objęte sankcjami nie będą już mogły przemierzać terytorium Litwy" - dodał.

Gubernator Kaliningradu Anton Alichanow mówi, że zakaz, który został potwierdzony w piątek, dotyczy około 50% całego importu. Wezwał obywateli, by nie kupowali paniki.........

... bezskutecznie.

*  *  *

Całkiem możliwe, że największa rosyjsko-zachodnia prowokacja całej czteromiesięcznej wojny na Ukrainie miała miejsce w ten weekend, ale niewielu w establishmencie medialnym wydaje się zwracać uwagę na pojedyncze wydarzenie, które może szybko nakręcić się w kierunku scenariusza WW3.

Litwa, członek UE/NATO, wprowadziła zakaz wjazdu wszystkich towarów tranzytowych do dalekozachodniej rosyjskiej eksklawy Kaliningradu, po tym jak władze transportowe początkowo ogłosiły prowokacyjny środek w piątek. "Lista sankcji UE obejmuje w szczególności węgiel, metale, materiały budowlane i zaawansowaną technologię, a Alichanow powiedział, że zakaz obejmie około 50% produktów importowanych przez Kaliningrad" - napisał Reuters.

Ustąpiło to miejsca obawom przed wybuchem paniki w obwodzie kaliningradzkim, który jest suwerennym terytorium Rosji na Morzu Bałtyckim, ale który jest wciśnięty między Litwę a Polskę, a zatem jest uzależniony od żeglugi lądowej w celu przejścia przez sąsiadów z UE.

Anton Alichanow, gubernator rosyjskiego obwodu, który ma łączną populację około miliona ludzi (z Kaliningradem obejmującym prawie 450 000 - i 800 000 ogółem, jeśli liczyć odległe przedmieścia) wzywa do spokoju:

Wzywając obywateli, aby nie uciekali się do panicznych zakupów, Alichanow powiedział, że dwa statki już przewożą towary między Kaliningradem a Sankt Petersburgiem, a siedem kolejnych będzie w służbie do końca roku.

"Nasze promy połażą cały ładunek" - powiedział w sobotę.

Rosyjscy urzędnicy i media od dawna ostrzegają przed tym, co nazwali zachodnimi celami "blokady" Kaliningradu. Co najważniejsze, unijny środek egzekucyjny wdrażany z Wilna oznacza całkowite zerwanie trwającego trzy dekady traktatu, który obowiązywał...

Przed wejściem w życie nowego litewskiego zakazu tranzytowego koleje państwowe podobno czekały na ostatnie słowo komisji europejskiej w sprawie jego egzekwowania:

Jednostka ładunkowa litewskich kolei państwowych przedstawiła szczegóły zakazu w liście do klientów po "wyjaśnieniu" przez Komisję Europejską mechanizmu stosowania sankcji.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas powiedział, że ministerstwo czeka na "wyjaśnienia ze strony Komisji Europejskiej w sprawie stosowania europejskich sankcji wobec tranzytu ładunków w Kaliningradzie".

Bruksela orzekła następnie, że "objęte sankcjami towary i ładunki powinny być nadal zakazane, nawet jeśli podróżują z jednej części Rosji do drugiej, ale przez terytorium UE", zgodnie z Rueters / Rferl.

W oczach Moskwy jest to równoznaczne gospodarczym oblężeniem części suwerennego terytorium Rosji i miliona jej obywateli. Kiedy UE po raz pierwszy zaproponowała blokadę towarów w ramach ostatniego dużego pakietu sankcji na początku kwietnia, urzędnicy Kremla ostrzegli przed wojną, biorąc pod uwagę, że Moskwa będzie musiała "przełamać blokadę" ze względu na swoich obywateli.

Według oświadczenia z 6 kwietnia w rosyjskim TASS urzędnika Dumy państwowej:

Oświadczenia Zachodu o możliwej blokadzie Kaliningradu testują wody, ale Rosja może "przełamać blokadę" w przypadku, gdy te zagrożenia staną się rzeczywistością, ma doświadczenie, powiedział w środę Władimir Dżabarow, pierwszy zastępca szefa Komisji ds. Międzynarodowych Rady Federacji.

"Myślę, że na razie jest to gra, testująca wody <... >. W przypadku blokady, jak mówią, Związek Radziecki wie, jak przełamać blokady, my (Rosja jako następca Związku Radzieckiego - TASS) mamy ogromne doświadczenie" - powiedział senator.

"Jeśli chcą posunąć się do tego, aby zmusić nas do przełamania tej blokady, aby uratować życie naszych ludzi, którzy tam mieszkają, możemy to zrobić" - powiedział Dżabarow w wywiadzie wideo w centrum prasowym Parlamentskaja Gaziety (Gazeta Parlamentarna).

Wyraził jednak nadzieję, że Zachód "będzie miał wystarczająco dużo mózgów, aby się temu sprzeciwić".

Gubernator Kaliningradu Alichanow wezwał już rosyjskie władze federalne do przygotowania środków przeciwko Litwie w związku z zakazem tranzytu.

"Kroki te są niezgodne z prawem i mogą pociągać za sobą daleko idące konsekwencje dla Litwy i Unii Europejskiej. W szczególności chciałbym zacytować kilka akapitów ze wspólnego oświadczenia w sprawie rozszerzenia UE, z odniesieniami do umów międzynarodowych, dokumentów, do których przystąpiła zarówno wspólnota europejska, jak i Federacja Rosyjska" - powiedział w sobotę Alichanow.

Ponadto przytoczył kluczowy warunek, który był częścią przystąpienia Litwy do UE w 2004 roku. Zacytował wcześniejsze porozumienie mówiące, że państwo bałtyckie "będzie stosować w praktyce zasadę swobodnego tranzytu towarów, w tym energii, między Obwodem Kaliningradzkim a resztą terytorium Rosji".

"W szczególności potwierdzamy, że będzie swoboda takiego tranzytu i że towary w takim tranzycie nie będą podlegać niepotrzebnym opóźnieniom lub ograniczeniom i będą zwolnione z opłat celnych i tranzytowych lub innych opłat związanych z tranzytem" - cytuje dalej Wspólne Oświadczenie Alichanow.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...