Rząd federalny Szwajcarii ostrzegł, że może racjonować energię w przypadku niedoborów gazu ziemnego.
Szwajcaria otrzymuje większość gazu przez centra handlowe w sąsiednich krajach Unii Europejskiej, co oznacza, że zakłócenia wpływające na resztę kontynentu trafiają również do Szwajcarii bez dostępu do morza, mimo że kraj ten ma stosunkowo niskie zapotrzebowanie na gaz w porównaniu z sąsiadami. (Powiązane: Więcej "zielonego" szaleństwa: szwajcarskie firmy kazały przygotować się na falę przerw w dostawie prądu, ponieważ rząd mówi obywatelom, aby ograniczyli energię elektryczną.)
Gaz ziemny stanowi około 15 procent całkowitego zużycia energii w Szwajcarii. Około 42 procent gazu jest wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych, a reszta jest wykorzystywana przez różne branże, w tym produkcję, usługi i transport.
Ale pomimo tego niskiego popytu minister energetyki Simonetta Sommaruga podkreśliła, że Szwajcaria jest bardzo uzależniona od importowanej ropy i gazu. "Dlatego nikt nie może zagwarantować, że zawsze będzie wystarczająco dużo gazu dla wszystkich" - powiedział Sommaruga.
Sytuację pogorszyła trwająca wojna Rosji z Ukrainą. Czterdzieści siedem procent szwajcarskiego importu gazu pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z Rosji.
"Nie jesteśmy wyspą, więc wojna na Ukrainie i globalny kryzys energetyczny dotykają również Szwajcarię. W tym kontekście nie ma pewności co do tego, co nas czeka" - powiedział Sommaruga podczas konferencji prasowej. Później przyznała, że kryzys energetyczny może ich mocno dotknąć.
"Dlatego martwimy się o rezerwy i przygotowujemy się na sytuacje awaryjne" - dodała.
Szwajcarzy mają już plany dotyczące ewentualnych niedoborów gazu ziemnego
Przed komentarzami Sommaruga szwajcarski rząd federalny przedstawił plany rozwiązania problemu braku gazu ziemnego, szczególnie tej nadchodzącej zimy. Rząd ostrzegł, że nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko uciec się do racjonowania, jeśli inne środki mające na celu wzmocnienie krajowych dostaw gazu okażą się niewystarczające.
W marcu Szwajcaria zatwierdziła plan utworzenia rezerwy gazu na zimę 2022-2023 roku. Zarówno rząd, jak i gazownictwo przygotowują się do realizacji tego planu.
Pięć regionalnych zakładów gazowych zabezpieczyło już prawie 3,8 terawatogodzin fizycznych rezerw gazu. Są one obecnie przechowywane w sąsiednich krajach i stanowią około 60 procent celu rządu. Rząd pracuje nad zabezpieczeniem dodatkowych opcji rezerw energetycznych.
Szwajcaria rozważa również zakup gazu ziemnego z krajów europejskich, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. Obecnie Francja, Włochy i Holandia dostarczają Szwajcarii około 20 procent gazu zużywanego zimą.
Rząd bada również opcje racjonowania, na które firmy powinny się teraz przygotować. Na przykład firmy prowadzące elektrownie dwupaliwowe, które mogą przejść z gazu ziemnego na bardzo lekki olej opałowy, powinny już teraz zacząć napełniać swoje zbiorniki ropy.
Jeśli rząd nakaże krajowi racjonowanie dostaw gazu, pierwszeństwo w uzyskaniu gazu przypadnie gospodarstwom domowym podłączonym do sieci gazu ziemnego i podstawowym usługom socjalnym poza edukacją i administracją publiczną.
Pierwszymi, którzy odczuliby skutki racjonowania, byłyby przedsiębiorstwa. Sommaruga powiedział, że początkowo będzie ukierunkowany na nieistotne funkcje, takie jak schody ruchome i neony. Członek Szwajcarskiej Rady Federalnej i minister gospodarki Guy Parmelin dodał, że energia może być również odcięta od niezamieszkałych budynków, a rząd może zmusić firmy do przejścia na biopaliwa za pomocą rozporządzeń.
Jeżeli niedobór utrzyma się pomimo tych interwencji, kwoty dotyczące zużycia gazu zostaną wdrożone, przynajmniej tymczasowo. Wyjątki zostaną przyznane prywatnym gospodarstwom domowym i podstawowym usługom, takim jak szpitale.
"Rolą państwa jest zagwarantowanie dobrych dostaw gazu i energii elektrycznej do kraju. Chcemy za wszelką cenę uniknąć zakłóceń w dostawach, które miałyby silny wpływ na przedsiębiorstwa, a następnie doprowadziłyby do kryzysu gospodarczego" - powiedział Parmelin. "Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasz kraj mógł jak najlepiej dostosować się do tej sytuacji".
Obejrzyj ten klip z WION przedstawiający prezydenta Rosji Władimira Putina podpisującego dekret przejmujący odwierty ropy i gazu na wyspie Sachalin, dodatkowo zwiększając dostawy paliwa w kraju, podczas gdy Europa nadal stara się poradzić sobie z niedoborami energii.
Ten film pochodzi z kanału High Hopes na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz