czwartek, 11 sierpnia 2022

"Estonia, Finlandia chcą, aby Europa zniosła rosyjskie wizy turystyczne"

 Przywódcy Estonii i Finlandii chcą, aby inne kraje europejskie przestały wydawać wizy turystyczne obywatelom rosyjskim, mówiąc, że nie powinni mieć możliwości spędzenia wakacji w Europie, podczas gdy rosyjski rząd prowadzi wojnę na Ukrainie.

Estońska premier Kaja Kallas napisała we wtorek na Twitterze, że "wizyta w Europie jest przywilejem, a nie prawem człowieka" i że "nadszedł czas, aby zakończyć turystykę z Rosji już teraz".

Dzień wcześniej jej odpowiednik w Finlandii, Sanna Marin, powiedziała fińskiemu nadawcy YLE, że "to nie w porządku, że podczas gdy Rosja prowadzi agresywną, brutalną wojnę agresji w Europie, Rosjanie mogą żyć normalnie, podróżować po Europie, być turystami".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poszedł dalej w poniedziałkowym wywiadzie dla Washington Post, mówiąc, że wszystkie kraje zachodnie powinny zakazać rosyjskich turystów.

Estonia i Finlandia graniczą z Rosją i są członkami Unii Europejskiej, która zakazała podróży lotniczych z Rosji po inwazji na Ukrainę. Ale Rosjanie nadal mogą podróżować drogą lądową do obu krajów i najwyraźniej biorą wtedy loty do innych europejskich miejsc docelowych.

Wezwania do zakazu podróżowania wywołały oburzenie w Rosji, zarówno ze strony Kremla, jak i jego krytyków.

"Myślę, że z czasem zdrowy rozsądek w jakiś sposób się zamanifestuje, a ci, którzy wygłosili takie oświadczenia, opamiętają się" - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

YLE poinformował w zeszłym tygodniu, że rosyjskie firmy zaczęły oferować wycieczki samochodowe z Petersburga na lotniska w Helsinkach i Lappeenranta w Finlandii, które mają bezpośrednie połączenia z kilkoma miejscami w Europie. Drugie co do wielkości miasto Rosji znajduje się około 300 kilometrów (186 mil) od stolicy Finlandii.

Wizy wydawane przez Finlandię są ważne w większości stref podróży w Europie, znanej jako "strefa Schengen", która składa się z 26 krajów: 22 krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Zwykle ludzie i towary swobodnie przemieszczają się między tymi krajami bez kontroli granicznych. Dziewiętnaście innych krajów poza tym obszarem podróży zezwala na cudzoziemców korzystających z wizy Schengen.

Finlandia właśnie wznowiła przyjmowanie wniosków o wizy turystyczne w Rosji 1 lipca, znosząc wielomiesięczne ograniczenia podróży nałożone podczas pandemii COVID-19.

Niektóre kraje UE nie wydają już wiz Rosjanom, w tym Łotwa, która podjęła tę decyzję w tym miesiącu z powodu wojny.

Oczekuje się, że kwestia wiz zostanie omówiona na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 31 sierpnia, poinformował YLE.

"Wierzę, że na przyszłych posiedzeniach Rady Europejskiej kwestia ta będzie się jeszcze mocniej poruszać. Moje osobiste stanowisko jest takie, że turystyka powinna być ograniczona" - powiedział Marin fińskiemu nadawcy.

Pieskow powiedział we wtorek, że wezwania do zakazu podróżowania zwykle pochodzą z krajów, które Moskwa już uznała za "wrogie", a "wiele z tych krajów w swojej wrogości pogrąża się w zapomnieniu".

Bliski współpracownik Putina i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew, odrzucił oświadczenie estońskiego premiera, dodając: "Chcę tylko przypomnieć jej inne powiedzenie: 'Fakt, że jesteś wolny, nie jest twoją zasługą, ale naszą wadą'".

Zełenski powiedział The Washington Post, że "najważniejszymi sankcjami są zamknięcie granic" dla rosyjskich podróżnych, "ponieważ Rosjanie zabierają komuś ziemię".

Rosjanie powinni "żyć we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii", powiedział Zełenski, dodając, że takie ograniczenia powinny dotyczyć wszystkich Rosjan, nawet tych, którzy opuścili kraj i sprzeciwiają się wojnie.

Kontrastuje to z tym, co powiedział w marcu, miesiąc po wysłaniu wojsk przez Moskwę na Ukrainę, kiedy wezwał Rosjan do opuszczenia kraju, aby uniknąć finansowania wojny z podatków.

Zapytany o uwagi Zełenskiego, Pieskow, rzecznik Kremla, nazwał je "oświadczeniem ... to mówi samo za siebie", co Moskwa postrzega "skrajnie negatywnie".

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo|:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...