wtorek, 23 sierpnia 2022

"Stolica Łotwy, Ryga, burzy pomnik z czasów sowieckich"

 Władze Łotwy rozpoczęły we wtorek demontaż pomnika z czasów sowieckich w stolicy Rydze po tym, jak rząd tego kraju zgodził się, że komunistyczne pomniki w przestrzeni publicznej powinny zostać usunięte.

Pomnik, który upamiętnia zwycięstwo Armii Czerwonej nad nazistowskimi Niemcami, został wzniesiony w 1985 roku i stoi jak wieżowiec w Parku Zwycięstwa w centrum Rygi. Został odgrodzony przez policję.

Jest oficjalnie znany jako "Pomnik Wyzwolicieli sowieckiej Łotwy i Rygi przed niemieckimi faszystowskimi najeźdźcami", a nieoficjalnie jako "Pomnik Zwycięstwa" lub "Palec Moskwy" przez mieszkańców.

Dyrektor wykonawczy miasta Ryga, Janis Lange, potwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że pomnik zostanie wykupiony we wtorek po tym, jak jego rozbiórka została nakazana przez łotewski parlament w maju, na krótko przed uchwaleniem ustawy przyznającej usunięcie obiektów gloryfikujących Sowietów w całym kraju.

Rada Miasta Rygi nakazała jego rozbiórkę wkrótce potem. Lange powiedział, że władze będą unikać używania materiałów wybuchowych do obalenia posągu.

Nie było od razu jasne, co stanie się z pomnikiem po jego zdjęciu.

Posąg został zbudowany, gdy Łotwa była jeszcze częścią Związku Radzieckiego i składa się z 80-metrowej (260-stopowej) iglicy z radziecką gwiazdą na szczycie oraz dwóch grup posągów na skraju stawu: Ojczyzny Matki i grupy trzech żołnierzy. Został zaprojektowany przez rzeźbiarzy Levs Bukovskis i Aivars Gulbis.

Mieszane uczucia

Wielu członków rosyjskiej mniejszości etnicznej na Łotwie, grupy, która stanowi około jednej czwartej z 1,9 miliona ludzi w kraju, przyjęło pomnik i zebrało się przed nim, aby złożyć kwiaty w doroczne święto Dnia Zwycięstwa w Rosji 9 maja.

Jednak wielu Łotyszy postrzega go jako symbol sowieckiej okupacji, dlatego wydarzenie to wywołało kontrowersje na Łotwie, która stała się członkiem Unii Europejskiej i NATO po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku.

Planowana rozbiórka skłoniła Łotewski Związek Rosyjski do ogłoszenia w weekend, że planuje zorganizować protesty przeciwko temu posunięciu w poniedziałek wieczorem. Jednak Lange powiedział dziennikarzom, że Rada Miasta Rygi nie wyda im pozwolenia na przeprowadzenie takiego protestu.

Rozbiórka posągu na Łotwie, która dzieli 214-kilometrową (133-milową) granicę z Rosją, nastąpiła niecały tydzień po tym, jak sąsiednia Estonia usunęła podobny punkt orientacyjny w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała podczas konferencji prasowej 3 sierpnia, że radzieckie pomniki w miejscach publicznych w całym kraju zostaną usunięte "tak szybko, jak to możliwe".

Podobno w całej Estonii stoi od 200 do 400 pomników z czasów sowieckich.

"Konkretny czas i kolejność zależy od gotowości i planów logistycznych samorządów; logistyka wymaga dokładnie takiego samego rozważenia, organizacji i zaangażowania sektora prywatnego "- powiedział Kallas.

"Oczywiste jest, że rosyjska agresja na Ukrainie rozdarła rany w naszym społeczeństwie, o których przypominają nam te komunistyczne pomniki, a zatem ich usunięcie z przestrzeni publicznej jest konieczne, aby uniknąć dodatkowych napięć".

Władze Estonii 16 sierpnia zdjęły replikę czołgu T-34 z cokołu poza miastem Narva na rosyjskojęzycznym wschodzie Estonii i zabrały ją do Estońskiego Muzeum Wojny w Viimsi, mieście na północ od stolicy, Tallina.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...