poniedziałek, 8 sierpnia 2022

"Wizualizacja stulecia unii w Europie"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, SIE 08, 2022 - 10:15

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając jedną z największych wojen na europejskiej ziemi od czasów II wojny światowej. Inwazja odzwierciedla wieloletnie przekonanie Rosji, że Ukraina - i większość byłych republik Związku Radzieckiego i państw satelickich - jest nadal ich terytorium, do którego można rościć sobie prawa. Ale jaka jest "dawna chwała" Rosji?

Jak opisują poniżej Avery Koop i Harrison Schell z Visual Capitalist, z byłych republik ZSRR i państw satelickich, wielu z nich przystąpiło do Unii Europejskiej, aw oczach Putina stali się bardziej "zachodni" i dalej od rosyjskich wartości. W rzeczywistości Ukraina niedawno uzyskała status kandydatury zatwierdzonej przez UE.

Minęło już całe stulecie od powstania ZSRR. Od tego czasu wiele się zmieniło, a ta wizualna oś czasu pokazuje, w jaki sposób kraje w Europie i w jej pobliżu dostosowały się w ciągu tych 100 lat.

Na powyższej wizualizacji radzieckie państwa satelickie nie są pokazane jako część ZSRR, ponieważ nigdy nie były formalnymi republikami. Nie pokazano krajów kandydujących, które nadal są w trakcie procesu przystąpienia do UE.

ZSRR / Związek Radziecki


Związek Radziecki – oficjalnie nazwany Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) – powstał 100 lat temu w 1922 roku i został rozwiązany w 1991 roku prawie 70 lat później. W szczytowym momencie był domem dla 15 republik, ponad 286 milionów ludzi, i rozciągał się od Oceanu Spokojnego po Ukrainę, z wirtualną kontrolą i wpływami w krajach tak daleko na zachód, jak Niemcy Wschodnie.

Znani przywódcy scharakteryzowali zarówno powstanie, jak i upadek ZSRR, począwszy od jego ustanowienia za Włodzimierza Lenina aż do rozwiązania związku pod rządami Michaiła Gorbaczowa. Łotwa i Litwa były jednymi z pierwszych republik, które podjęły ruch w kierunku suwerenności, rozpoczynając upadek Związku Radzieckiego.

Oto spojrzenie na to, które współczesne kraje były częścią ZSRR.

Dzisiaj nadal istnieją kraje, które sprzymierzają się z Putinem i Rosją w sprawie UE.

Białoruś, czasami nazywana "ostatnią dyktaturą Europy", dzieli granicę zarówno z Ukrainą, jak i Rosją i ułatwiła rosyjskim żołnierzom wjazd na Ukrainę. Ponadto, według Pentagon, rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Białorusi.

Unia Europejska


Unia Europejska została oficjalnie utworzona w 1993 roku i liczy 27 państw członkowskich. Niektóre byłe republiki ZSRR są obecnie częścią unii, w tym Estonia, Łotwa i Litwa. Ostatnim członkiem, który dołączył, była Chorwacja w 2013 roku.

UE ma swoje korzenie w Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, która została utworzona w 1952 r. z Włochami, Francją, Niemcami Zachodnimi i kilkoma innymi krajami wchodzącymi w skład jej pierwszych członków. Obecnie sześć krajów kandydujących jest na dobrej drodze do przystąpienia do UE – wszystkie z wyjątkiem jednego były sowieckimi państwami satelickimi lub formalnymi republikami.

  •  Albania

  • Czarnogóra

  • Macedonia Północna

  •  Serbia

  • Turcja

  • Ukraina

  • Mołdawia

Istnieje wiele powodów, dla których kraje decydują się na przystąpienie do UE: wspólna waluta, łatwiejszy przepływ towarów i osób między granicami państwowymi oraz oczywiście ochrona wojskowa.

Jednak w 2020 roku Wielka Brytania formalnie opuściła Unię, co czyni ją pierwszym krajem w historii, który to zrobił. Oto spojrzenie na każde państwo członkowskie UE.

 

Perspektywy Ukrainy


Żelazna kurtyna, która została owinięta w całej Europie, która dzieliła kontynent politycznie i ideologicznie, została od tego czasu cofnięta. Ale wojna na Ukrainie jest zagrożeniem dla wielu w Europie, a kraje takie jak Polska wyraziły obawy przed rozprzestrzenianiem się konfliktu.

Pod koniec czerwca Rada Europejska zatwierdziła kandydaturę Ukrainy do UE w trybie przyspieszonym, ale proces ten prawdopodobnie będzie nadal długotrwały – na przykład Chorwacja potrzebowała 10 lat, aby formalnie przystąpić do UE w normalnym tempie.

Poza innymi potrzebami, takimi jak wsparcie wojskowe, przystąpienie do Unii pozwoliłoby uchodźcom z Ukrainy na swobodną migrację i pracę w innych krajach UE.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...