poniedziałek, 8 sierpnia 2022

|""Nie do pomyślenia" w kryzysie amerykańsko-chińskim"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, SIE 08, 2022 - 04:30 AM

Autor: Maria Ryan za pośrednictwem Consortium News,

Jednym z aspektów podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwan, który został w dużej mierze przeoczony, jest jej spotkanie z Markiem Lui, prezesem Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC). Podróż Pelosi zbiegła się z amerykańskimi wysiłkami mającymi na celu przekonanie TSMC – największego na świecie producenta chipów, od którego Stany Zjednoczone są w dużym stopniu zależne – do założenia bazy produkcyjnej w USA i zaprzestania produkcji zaawansowanych chipów dla chińskich firm.

Amerykańskie wsparcie dla Tajwanu historycznie opierało się na sprzeciwie Waszyngtonu wobec komunistycznych rządów w Pekinie i oporze Tajwanu wobec absorpcji przez Chiny. Ale w ostatnich latach autonomia Tajwanu stała się żywotnym interesem geopolitycznym DLA USA, ze względu na dominację wyspy na rynku produkcji półprzewodników.

Pracownik zakładu produkcji płytek Intel Corporation w Chandler w Arizonie. Zdjęcie: Carol M. Highsmith Archive, Library of Congress, Prints and Photographs Division.

Półprzewodniki - znane również jako chipy komputerowe lub po prostu chipy - są integralną częścią wszystkich urządzeń sieciowych, które zostały osadzone w naszym życiu. Mają również zaawansowane zastosowania wojskowe. Transformacyjny, superszybki internet 5G umożliwia świat połączonych urządzeń wszelkiego rodzaju ("Internet rzeczy") i nowej generacji broni sieciowej. Mając to na uwadze, amerykańscy urzędnicy zaczęli zdawać sobie sprawę podczas administracji Trumpa, że amerykańskie firmy zajmujące się projektowaniem półprzewodników, takie jak Intel, były w dużym stopniu zależne od azjatyckich łańcuchów dostaw w celu wytwarzania swoich produktów.

W szczególności pozycja Tajwanu w świecie produkcji półprzewodników jest trochę podobna do statusu Arabii Saudyjskiej w OPEC. TSMC ma 53-procentowy udział w globalnym rynku odlewniczym (fabryki zakontraktowane do produkcji chipów zaprojektowanych w innych krajach). Inni tajwańscy producenci twierdzą, że kolejne 10 procent rynku.

W rezultacie, 100-dniowy raport administracji Bidena z przeglądu łańcucha dostaw mówi: "Stany Zjednoczone są silnie zależne od jednej firmy - TSMC - w produkcji najnowocześniejszych chipów". Fakt, że tylko TSMC i Samsung (Korea Południowa) mogą produkować najbardziej zaawansowane półprzewodniki (o wielkości pięciu nanometrów) "zagraża zdolności do zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa narodowego i infrastruktury krytycznej".

Oznacza to, że długoterminowy cel Chin, jakim jest zjednoczenie z Tajwanem, jest obecnie bardziej groźny dla interesów USA. W komunikacie z Szanghaju z 1971 r. i ustawie o stosunkach z Tajwanem z 1979 r. Stany Zjednoczone uznały, że ludzie zarówno w Chinach kontynentalnych, jak i na Tajwanie wierzą, że istnieją "jedne Chiny" i że obaj do nich należą. Ale dla USA jest nie do pomyślenia, że TSMC może pewnego dnia znaleźć się na terytorium kontrolowanym przez Pekin.

"Wojna technologiczna"

Z tego powodu Stany Zjednoczone starają się przyciągnąć TSMC do USA, aby zwiększyć krajowe moce produkcyjne chipów. W 2021 roku, przy wsparciu administracji Bidena, firma kupiła teren w Arizonie, na którym ma zbudować amerykańską odlewnię. Ma się to zakończyć w 2024 roku.

Kongres USA właśnie uchwalił ustawę Chips and Science Act, która zapewnia 52 miliardy dolarów dotacji na wsparcie produkcji półprzewodników w USA. Ale firmy otrzymają finansowanie z ustawy Chips Act tylko wtedy, gdy zgodzą się nie produkować zaawansowanych półprzewodników dla chińskich firm.

Zdjęcie: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited , TSMC, Hsinchu Science Park, Tajwan. Wiki Commons

Oznacza to, że TSMC i inni mogą być zmuszeni do wyboru między prowadzeniem działalności gospodarczej w Chinach i USA. ponieważ koszt produkcji w USA jest uważany za zbyt wysoki bez dotacji rządowych. Wszystko to jest częścią szerszej "wojny technologicznej" między USA a Chinami, w której USA dążą do ograniczenia rozwoju technologicznego Chin i uniemożliwienia im odgrywania roli globalnego lidera technologicznego.

W 2020 roku administracja Trumpa nałożyła miażdżące sankcje na chińskiego giganta technologicznego Huawei, które miały na celu odcięcie firmy od TSMC, od którego była zależna w produkcji wysokiej klasy półprzewodników potrzebnych do działalności w zakresie infrastruktury 5G. Huawei był wiodącym na świecie dostawcą sprzętu sieciowego 5G, ale USA obawiały się, że jego chińskie pochodzenie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa (choć twierdzenie to zostało zakwestionowane). Sankcje nadal obowiązują, ponieważ zarówno Republikanie, jak i Demokraci chcą powstrzymać inne kraje przed korzystaniem ze sprzętu 5G Huawei.

Brytyjski rząd początkowo zdecydował się na wykorzystanie sprzętu Huawei w niektórych częściach brytyjskiej sieci 5G. Sankcje administracji Trumpa zmusiły Londyn do cofnięcia tej decyzji. Kluczowym celem USA wydaje się być zakończenie zależności od łańcuchów dostaw w Chinach lub na Tajwanie w zakresie "nowych i podstawowych technologii", które obejmują zaawansowane półprzewodniki potrzebne do systemów 5G, ale mogą obejmować inne zaawansowane technologie w przyszłości.

Podróż Pelosi na Tajwan była czymś więcej niż tylko krytycznym miejscem Tajwanu w "wojnie technologicznej". Ale dominacja jego najważniejszej firmy nadała wyspie nowe i krytyczne znaczenie geopolityczne, które prawdopodobnie zwiększy istniejące napięcia między USA i Chinami w sprawie statusu wyspy. Zintensyfikował również wysiłki USA na rzecz "reshore" swojego łańcucha dostaw półprzewodników.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...