wtorek, 30 sierpnia 2022

"Wyspy Salomona zawieszają wszystkie wizyty marynarki wojennej USA"

 Wyspy Salomona poinformowały władze USA, że wszystkie wizyty morskie zostały zawieszone do odwołania po wcześniejszym incydencie z 23 sierpnia, kiedy to statkowi amerykańskiej straży przybrzeżnej, Oliverowi Henry'emu, odmówiono pozwolenia na zaplanowane zawinięcie do portu.

Incydent ma miejsce w związku z rosnącymi obawami o wpływy Pekinu w regionie i posunięciami premiera Salomona Manasseha Sogavare'a w celu pogłębienia więzi z chińskim reżimem, jednocześnie umacniając swoją władzę.

Według ambasady USA w Canberze: "29 sierpnia Stany Zjednoczone otrzymały formalne powiadomienie od rządu Wysp Salomona dotyczące moratorium na wszystkie wizyty morskie, w oczekiwaniu na aktualizacje procedur protokolarnych".

"Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację" - powiedział rzecznik The Epoch Times.

Zamrożenie wizyt morskich nastąpiło po tym, jak Oliver Henry zakończył swoją rolę w operacji Island Chief, aby monitorować i zapobiegać nielegalnej działalności połowowej w regionie – ciągły problem z chińskimi flotami rybackimi. Operacja Island Chief została przeprowadzona we współpracy z członkami Pacific Islands Forum Fisheries Agency (FFA), w tym z Australią, Nową Zelandią i Fidżi.

Oliver Henry miał zatrzymać się w Honiara na Wyspach Salomona 23 sierpnia w celu tankowania i ponownego zaopatrzenia, ale nie otrzymał odpowiedzi od władz Salomona. Następnie załoga została skierowana do Port Moresby w Papui-Nowej Gwinei.

"To rozczarowujące, że USCGC Oliver Henry nie otrzymał zgody dyplomatycznej na wsparcie swojej operacji z FFA" - oświadczyła ambasada USA w odpowiedzi.

Salomony PM Krzepnąca moc

Przywódca opozycji Salomonów Matthew Wale był krytyczny wobec decyzji rządu Sogavare.

"'Przyjaciele dla wszystkich, wrogowie dla nikogo' to oczywiście żart, premier, Manasseh Sogavare, wyraźnie traktuje USA i ich sojuszników jako wrogie narody. Wszyscy nasi przyjaciele muszą być traktowani jednakowo" - powiedział w komentarzach uzyskanych przez RNZ.

Milczenie radiowe władz Salomona następuje po serii incydentów sugerujących, że rząd premiera Manasseha Sogavare nie tylko pogłębia więzi z Pekinem, ale także stale niszczy demokratyczne instytucje kraju, aby wzmocnić swoją pozycję.

Rząd Sogavare podpisał 18 sierpnia ważną umowę z chińską firmą telekomunikacyjną Huawei na budowę 161 wież mobilnych w kraju z pożyczką w wysokości 448,9 mln juanów (66,15 mln USD) od państwowego Export-Import Bank of China.

8 sierpnia zespół premiera przedłożył parlamentowi projekt ustawy o opóźnieniu wyborów krajowych, co niektórzy eksperci sugerowali, że może to być sposób na uniknięcie potencjalnej porażki wyborczej.

Działania te miały miejsce po tym, jak Sogavare zawarł pakt bezpieczeństwa z Pekinem, aby umożliwić Komunistycznej Partii Chin rozmieszczanie broni, żołnierzy i okrętów wojennych w kraju. Dałoby to Pekinowi obecność wojskową w pobliżu Australii, Nowej Zelandii i amerykańskiego terytorium Guam.

Administracja Bidena próbowała zwiększyć swoje poparcie w regionie, a wiceprezydent Kamala Harris ogłosiła 12 lipca szereg inicjatyw pacyficznych, w tym nowe ambasady w Kiribati i Tonga, pierwszego w historii wysłannika USA na Forum Pacyfiku i wysyłając Korpus Pokoju.

Salomony były miejscem rozległych walk podczas II wojny światowej w decydującej bitwie o Guadalcanal, która zakończyła się sześciomiesięcznymi walkami i 1 600 ofiarami aliantów.

Premier Sogavare nie pojawił się na 80. rocznicy bitwy pomimo obecności japońskiego ministra obrony Makoto Oniki, ambasador USA w Australii Caroline Kennedy i zastępcy sekretarza stanu Wendy Sherman.

Przetlumaczono przez translator Goole

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...