W piątek Polska zawarła z Koreą Południową umowy o wartości 3 miliardów dolarów na zakup 48 koreańskich myśliwców FA-50, ponieważ kraj Środkowoeuropejski podejmuje pilne kroki w celu zwiększenia swoich zdolności odstraszania i obrony w związku z wojną Rosji z sąsiednią Ukrainą.
Dwie umowy na zakup samolotów bojowych i szkoleniowych Fighting Falcon są następstwem podpisanych w zeszłym miesiącu umów na zakup przez Polskę południowokoreańskich czołgów i haubic o wartości 5,8 mld USD.
Prezydent RP Andrzej Duda, który jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych, oraz minister administracji programu nabywania obrony Korei Południowej, Eom Dong-hwan, wzięli udział w ceremonii podpisania na lotnisku wojskowym w Janowie, w pobliżu bazy lotniczej w Mińsku Mazowieckim, w centralnej Polsce.
Dokumenty zostały podpisane przez wicepremiera Polski, który jest jednocześnie ministrem obrony, Mariusza Błaszczaka, który powiedział, że to "kolejny historyczny dzień, kiedy otwierają się nowe perspektywy przed polskimi siłami zbrojnymi".
Eom powiedział, że dzięki kontraktom współpraca jest podnoszona na wyższy poziom.
W ramach jednej umowy, o wartości 700 milionów dolarów, pierwsze 12 samolotów ma zostać dostarczonych w drugiej połowie przyszłego roku. Druga umowa, szacowana na 2,3 miliarda dolarów, dotyczy 36 samolotów, które mają zostać dostarczone w latach 2025-2028.
Według Dudy zakup myśliwców FA-50 "pozwoli nam w pełni zrezygnować z użytkowania (radzieckich) MiG-29 i Su-22", które polskie siły zbrojne mają teraz, jako dziedzictwo po czasach, kilkadziesiąt lat temu, kiedy należały do kierowanego przez Moskwę Układu Warszawskiego.
Duda powiedział, że Korea postrzega umowy jako "otwarcie dla koreańskich myśliwców na rynki Unii Europejskiej i NATO".
Lekkie, dwumiejscowe samoloty są produkowane przez Korea Aerospace Industries wspólnie z amerykańską firmą Lockheed Martin i są kompatybilne z amerykańskimi myśliwcami F-16, w które wyposażone są polskie siły powietrzne, oraz z zakontraktowanymi myśliwcami F-35A, zgodnie z polskim Ministerstwem Obrony.
Transakcje obejmują szkolenia, logistykę i transfer niektórych technologii usługowych. Warszawa twierdzi, że jest to jedna z największych i najważniejszych transakcji obronnych w Polsce w ostatnich latach.
Polska, podobnie jak inne kraje europejskie i Stany Zjednoczone, wysłała sprzęt wojskowy na Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji. Warszawa stara się wymienić część tego sprzętu, w tym na amerykańskie czołgi Abrams.
Autor: Rafal Niedzielski
Przetlumaczono przez translator Gopogle
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz