Rosja rozpoczęła w czwartek tygodniowe gry wojenne z udziałem sił z Chin i innych krajów w pokazie rosnącej współpracy obronnej między Moskwą a Pekinem, ponieważ oba stoją w obliczu napięć ze Stanami Zjednoczonymi.
Manewry mają również na celu zademonstrowanie, że Moskwa ma wystarczającą siłę militarną do masowych ćwiczeń, nawet gdy jej żołnierze są zaangażowani w działania wojskowe na Ukrainie.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ćwiczenia Wostok 2022 (Wschód 2022) odbędą się do 7 września na siedmiu poligonach na rosyjskim Dalekim Wschodzie i Morzu Japońskim i wezmą w nich udział ponad 50 000 żołnierzy i ponad 5 000 jednostek uzbrojenia, w tym 140 samolotów i 60 okrętów wojennych.
Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, gen. Walerij Gierasimow, będzie osobiście nadzorował ćwiczenia z udziałem żołnierzy z kilku krajów byłego Związku Radzieckiego, Chin, Indii, Laosu, Mongolii, Nikaragui i Syrii.
Ministerstwo Obrony zauważyło, że w ramach manewrów rosyjska i chińska marynarka wojenna na Morzu Japońskim będą "ćwiczyć wspólne działania w celu ochrony komunikacji morskiej, obszarów morskiej działalności gospodarczej i wsparcia dla wojsk lądowych na obszarach przybrzeżnych".
Pekin wysłał ponad 2000 żołnierzy wraz z ponad 300 pojazdami wojskowymi, 21 samolotami bojowymi i trzema okrętami wojennymi, aby wziąć udział w ćwiczeniach.
Global Times, rzecznik chińskiego reżimu, zauważył, że manewry były pierwszym, w którym chiński reżim komunistyczny wysłał siły z trzech rodzajów swojej armii, aby wziąć udział w jednych rosyjskich ćwiczeniach, w tym, co określił jako pokaz szerokości i głębokości chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej i wzajemnego zaufania.
Ćwiczenia pokazują rosnące więzi obronne między Moskwą a Pekinem, które nasiliły się od czasu wysłania przez prezydenta Rosji Władimira Putina swoich żołnierzy na Ukrainę 24 lutego. Komunistyczna Partia Chin (KPCh) stanowczo odmówiła krytyki działań Rosji, obwiniając Stany Zjednoczone i NATO za sprowokowanie Moskwy i skrytykowała sankcje karne nałożone na Moskwę.
Rosja z kolei zdecydowanie poparła KPCh w obliczu napięć ze Stanami Zjednoczonymi, które nastąpiły po niedawnej wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Putin nakreślił paralele między amerykańskim wsparciem dla Ukrainy a podróżą Pelosi, opisując je jako część rzekomych wysiłków Waszyngtonu mających na celu wywołanie globalnej niestabilności.
Ćwiczenia są kontynuacją serii wspólnych gier wojennych Rosji i Chin w ostatnich latach, w tym ćwiczeń morskich i patroli bombowców dalekiego zasięgu nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. W ubiegłym roku wojska rosyjskie po raz pierwszy zostały rozmieszczone na terytorium Chin w celu wspólnych manewrów.
Mimo że Moskwa i Pekin w przeszłości odrzucały możliwość zawarcia sojuszu wojskowego, Putin powiedział, że takiej perspektywy nie można wykluczyć. Zauważył również, że Rosja dzieli się z chińskim reżimem bardzo wrażliwymi technologiami wojskowymi, które pomogły znacznie wzmocnić jej zdolności obronne.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz