środa, 19 października 2022

"Węgry, Serbia budują rurociąg dla rosyjskiej ropy i gazu, aby uniknąć sankcji UE"(video)

  Węgry i Serbia planują budowę nowego rurociągu, aby uniknąć sankcji nałożonych przez Unię Europejską (UE) na rosyjską ropę. Nowy gazociąg połączy się z gazociągiem Przyjaźń, znanym również jako rurociąg Przyjaźń, łączącym Budapeszt i Moskwę.

Zdjęcie: Węgry, Serbia budują rurociąg dla rosyjskiej ropy i gazu, aby uniknąć sankcji UE

Węgierski sekretarz stanu ds. dyplomacji publicznej i stosunków Zoltan Kovacs ogłosił to na Twitterze, powołując się w szczególności na nowe sankcje nałożone przez UE jako jeden z głównych powodów nowej umowy o rurociągu podpisanej z Belgradem.

Kovacs powiedział, że serbski prezydent Aleksandar Vučić i węgierski premier Viktor Orban "zgodzili się na budowę ropociągu na Węgry ... [to] umożliwiłoby Serbii zaopatrywanie się w tańszą ropę naftową Uralu". Rzecznik Budapesztu dodał, że "obecnie dostawy ropy do kraju odbywają się w dużej mierze rurociągiem przez Chorwację, ale jest mało prawdopodobne, aby było to możliwe w przyszłości z powodu przyjętych sankcji".

Węgry są jednym z niewielu krajów UE sprzeciwiających się sankcjom energetycznym, ponieważ pozostają w dużej mierze uzależnione od rosyjskiej ropy. Przed wprowadzeniem przez UE ósmej rundy sankcji na początku tego miesiąca, biuro Orbána zadeklarowało odmowę poparcia sankcji w oświadczeniu.

"Węgry zrobiły już wiele, aby utrzymać jedność europejską, ale jeśli w pakiecie są sankcje energetyczne, to nie możemy i nie poprzemy go" - ogłosił urząd.

Rosja dostarczyła dwie piąte europejskiego gazu ziemnego w 2021 r.

Pomimo wojny rosyjsko-ukraińskiej kontynent europejski był w stanie zmniejszyć łączną zależność gazową od Rosji tylko o pięć procent. Natomiast Moskwa przyczyniła się do 40 proc. całkowitego zużycia gazu ziemnego w Europie w 2021 r.

Pod przywództwem Orbána Węgry krytycznie odniosły się do unijnych sankcji nałożonych na Moskwę. Premier wyjaśnił, że sankcje "zawiodły, ponieważ rządy w Europie upadają jak kostki domina". (Powiązane: Węgry mówią "nie" rosyjskim sankcjom UE wobec embarga na ropę naftową.)

Naród środkowoeuropejski ubolewał, że sankcje podniosły ceny energii i spowodowały kryzys energetyczny na całym kontynencie. Zapowiedziała również, że w razie potrzeby wesprze Serbię dostawami gazu. Według Orbána Węgry mają rezerwy gazu na prawie pięć do sześciu miesięcy zużycia.

Obecnie Serbia odbiera ropę z Rosji ropociągiem Adria, który przechodzi również przez Chorwację i Węgry. UE ustanowiła jednak pułap cen ropy dla rosyjskich dostaw ropy morskiej do państw trzecich w ramach sankcji nałożonych na Moskwę.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto ostrzegł na kilka dni przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów energetyki UE we wrześniu, że sugerowany europejski limit cen rosyjskiego gazu ziemnego może spowodować nieoczekiwane zamknięcie przez Moskwę dostaw do Europy.

Kovacs zauważył, że nowy gazociąg łączący Serbię z Węgrami, a co za tym idzie z Rosją, wpisuje się w długoterminowy cel Budapesztu, jakim jest rozbudowa infrastruktury energetycznej regionu.

Tymczasem w serbskim raporcie o bezpieczeństwie energetycznym wskazano, że Belgrad ogranicza się do dostaw gazu ziemnego z rosyjskiego państwowego koncernu gazowego Gazprom – jego jedynego dostawcy. Dlatego dywersyfikacja dostawców jest równie ważna jak dywersyfikacja tras – podkreślono w raporcie.

Śledź FuelSupply.news, aby uzyskać więcej informacji na temat europejskiego kryzysu naftowego i gazowego.

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, dlaczego węgierski premier Viktor Orban zablokował unijne embargo na rosyjską ropę.

Ten film pochodzi z kanału Russia Truth na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...