AUTOR: TYLER DURDEN
Jak opisał to Bloomberg, wielu zachodnich inwestorów – szczególnie na poziomie instytucjonalnym – wyrzuca kruszec. Tymczasem azjatyccy nabywcy korzystają z niższych cen, aby zdobyć tańszą biżuterię, monety i sztabki.
Według raportu Bloomberga" "duże ilości metalu są wyciągane ze skarbców w centrach finansowych, takich jak Nowy Jork, i kierowane na wschód, aby zaspokoić popyt na rynku złota w Szanghaju lub na Wielkim Bazarze w Stambule".
W rzeczywistości azjatyccy dostawcy mają trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości kruszcu na rynkach azjatyckich. W rezultacie nastąpił znaczny wzrost składek w wielu krajach azjatyckich. Wrześniowa średnia składka w Chinach osiągnęła najwyższy miesięczny poziom od blisko sześciu lat.
"Zachęta do posiadania złota jest znacznie niższa. Teraz jedzie z zachodu na wschód" - powiedział Bloombergowi szef handlu MKS PAMP SA Joseph Stefans.
"Staramy się nadążyć najlepiej jak potrafimy."
Skarbce w Nowym Jorku i Londynie zgłosiły exodus ponad 527 ton złota od końca kwietnia, zgodnie z danymi CME Group i London Bullion Market Association. W tym samym czasie import złota do Chin osiągnął w sierpniu najwyższy poziom od czterech lat.
Indie, Turcja, Tajlandia i Arabia Saudyjska również zgłosiły zwiększony import złota.
Rośnie również popyt na srebro na rynkach azjatyckich, w szczególności w Indiach. Premia za srebro potroiła się w ostatnich miesiącach.
Widzimy również azjatycki apetyt na złoto w zakupach banków centralnych. Banki centralne na całym świecie były nabywcami netto złota przez pięć miesięcy z rzędu, a wszystkie duże zakupy miały miejsce na Wschodzie.
Turcja dodała więcej złota do swoich rezerw w 2022 roku niż jakikolwiek inny kraj. Kupując 8,9 tony w sierpniu, Turcja zwiększyła swoje rezerwy złota o 84 tony w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku. Turcja posiada obecnie 478 ton złota między swoim bankiem centralnym a skarbem państwa, co jest najwyższym poziomem od II kwartału 2020 r.
Bank Rezerw Indii był również dużym nabywcą w 2022 roku. Jego całkowite rezerwy złota wynoszą obecnie 782,7 ton, co plasuje go jako dziewiąty co do wielkości kraj posiadający złoto na świecie. Od wznowienia zakupów pod koniec 2017 roku Bank Rezerw Indii zakupił ponad 200 ton złota. W sierpniu 2020 r. pojawiły się doniesienia, że RBI rozważa znaczne zwiększenie rezerw złota.
Inni duzi nabywcy złota w 2022 roku to Kazachstan, Uzbekistan, Katar i Irak.
Na Wschodzie wielu ludzi nadal używa złota jako podstawowej formy oszczędzania i ochrony bogactwa. Artykuł opublikowany przez Seeking Alpha podsumowuje tę dynamikę.
Dla milionów ludzi w Azji złoto nadal jest "podstawową formą oszczędzania". W przeciwieństwie do Zachodu, gdzie finansjalizacja rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu, złoto powoli zostało usunięte z ludzi z ich codziennego życia. Dopóki nie pojawi się kryzys finansowy, to znaczy. Na Zachodzie ludzie posiadają niewielkie lub żadne fizyczne złoto, gdy czują się finansowo pewni. Ludzie na Wschodzie zachowali długoterminowy pogląd na złoto. Ich przodkowie oszczędzali w złocie i tak ich uczono. Ze świadomością, że ostatecznie złoto nie traci swojej siły nabywczej.
Na przykład indyjskie gospodarstwa domowe posiadają około 25 000 ton złota, a liczba ta może być wyższa, biorąc pod uwagę duży czarny rynek w kraju. Złoto to nie tylko luksus w Indiach. Nawet biedni ludzie kupują złoto w kraju azjatyckim. Według badania ICE 360 z 2018 r. jedno na dwa gospodarstwa domowe w Indiach kupiło złoto w ciągu ostatnich pięciu lat. Ogólnie rzecz biorąc, 87% gospodarstw domowych w kraju posiada pewną ilość żółtego metalu.
Tak więc, podczas gdy inwestorzy na Zachodzie wyrzucają złoto, gdy cena spada, inwestorzy na Wschodzie wykorzystują stosunkowo niskie ceny (mimo że złoto jest droższe w wielu walutach fiducjarnych innych niż dolar) i pożerają złoto, gdy inflacja zjada wartość ich lokalnych walut.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz