niedziela, 27 listopada 2022

"Irańscy protestujący i zwolennicy rządu ścierają się na Mistrzostwach Świata"

 AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, LIS 26, 2022 - 22:00

Rywalizujące grupy irańskich demonstrantów konfrontowały się ze sobą na Mistrzostwach Świata w Katarze, a od dwóch miesięcy w Iranie szaleją antyrządowe demonstracje i niepokoje.

Napięcie rozlało się na stadionie i poza nim po piątkowym zwycięstwie Iranu 2:0 nad Walią. Jakdonoszą AP i ESPN, "fani wspierający irański rząd nękali protestujących przeciwko niemu, a ochrona stadionu przejęła flagi, koszulki i inne przedmioty wyrażające poparcie dla ruchu protestacyjnego, który ogarnął Republikę Islamską".

Getty Images

Ochrona stadionu podobno rozprawiła się z wszelkimi flagami lub symbolami postrzeganymi jako podważające oficjalnie uznane państwo irańskie, w tym uniemożliwiła fanom wnoszenie perskich przedrewolucyjnych flag na stadion Ahmad Bin Ali.

W niektórych przypadkach widziano zwolenników prorządu, którzy próbowali wyrywać znaki lub obrazy z hasłami protestacyjnymi od fanów, którzy je trzymali. Niektóre grupy skandowały "Kobieta, życie, wolność" podczas meczu.

Kontrowersje rozpętały się, gdy podczas poprzedniego meczu irańska drużyna wydawała się nie uczestniczyć w śpiewaniu hymnu narodowego Iranu, podczas gdy podczas piątkowego meczu zmieniło się to, gdy gracze śpiewali.

Agencja Associated Press obserwowała dalej piątkowe scenyna stadionie:

Małe tłumy mężczyzn otoczyły trzy różne kobiety udzielające wywiadów na temat protestów zagranicznym mediom przed stadionem, zakłócając transmisje, gdy gniewnie skandowały: "Islamska Republika Iranu!"

Wiele fanek wydawało się wstrząśniętych, gdy zwolennicy irańskiego rządu krzyczeli na nie w języku farsi i filmowali je z bliska telefonami.

Funkcjonariusz bezpieczeństwa (na zdjęciu po prawej stronie w czarnym miejscu) próbuje interweniować przeciwko antyrządowemu protestowi podczas piątkowego meczu Mistrzostw Świata. Getty Images

A według więcej z raportu:

Wewnątrz stadionu kobieta z ciemnoczerwonymi łzami wymalowanymi z oczu trzymała wysoko koszulkę piłkarską z nadrukowanym "Mahsa Amini - 22" na plecach – odniesieniem do 22-letniej irańskiej Kurdyjki, której śmierć w areszcie policyjnym dwa miesiące temu wywołała ogólnokrajowe protesty w Iranie.

Raport CNN z początku tego miesiąca cytuje obserwatora praw człowieka, który mówi, że co najmniej 326 osób zostało zabitych od początku tego, co zostało nazwane protestami "przeciwko hidżabowi".

Teheran twierdzi, że dziesiątki pracowników policji i służb bezpieczeństwa również zostało zabitych i oskarżył "uczestników zamieszek" o udział w wspieranym przez zagranicę spisku mającym na celu obalenie rządu.

W międzyczasie były takżeszerzej napięcia między miejscowymi Arabami a obecnością Izraelczyków na Mistrzostwach Świata:


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...