Narodowy Bank Polski (NBP) przewiduje, że kraj środkowoeuropejski będzie obarczony wysoką inflacjąprzez najbliższe dwa lata.
Według NBP roczna inflacja osiągnie 14,5 proc. w 2022 r. i spadnie do 13,1 proc. w 2023 r. Jednocyfrowe stopy zaczną się dopiero w 2024 r., Kiedy inflacja w kraju ma spaść do 5,9 proc. Oczekuje się, żecel inflacyjny banku centralnegona poziomie 2,5 proc. zostanie osiągnięty dopiero w 2025 r.
Dane GUS pokazały, że inflacja w kraju wyniosła we wrześniu 17,2 proc., a w październiku wzrosła do 17,9 proc.
NBP prognozuje również wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Polski o 0,7 proc. w 2022 r. Tymczasem GUS przewiduje wzrost PKB o 1,4 proc. w 2023 r. i płaski dwuprocentowy wzrost PKB w 2024 r.
Przy tych wszystkich projekcjach aktywność gospodarcza w Polscewkrótce osłabniez powodu podwyższonej niepewności, zaostrzenia ustawień finansowania i dostosowania gospodarki do wyższych kosztów surowców, zgodnie z najnowszą prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej.
"Polska gospodarka kontynuowała wzrostową trajektorię w pierwszej połowie 2022 r., chociaż wyraźny spadek zapasów i inwestycji doprowadził do spadku realnego PKB w drugim kwartale. Dane dotyczące gospodarki realnej sugerują, że w trzecim kwartale wzrost był w pełnym rozkwicie, a produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna rosły w solidnym tempie. W rezultacie, pomimo pogorszenia wskaźników zaufania, oczekuje się, że druga połowa roku przyniesie stosunkowo dobre wyniki, pozostawiając roczny wzrost realnego PKB w 2022 r. na prognozowanym poziomie 4,0 proc." - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej (KE).
Wzrost inflacji spowodowany wzrostem cen żywności i energii
Jak podaje listopadowy raport NBP o inflacji, obecny wzrost można w dużej mierze przypisać wzrostowi cen żywności i energii, jaki przyniosła wojna na Ukrainie oraz ogromny wzrost dodruku pieniądza przez światowe banki centralne w czasie pandemii koronawirusa Wuhan (COVID-19). Wzrost tych kosztów oznaczał, że wzrosły również koszty nakładów, zmuszając przedsiębiorstwa do podniesienia cen, które sprzedają konsumentom. (Powiązane:Szef Europejskiego Banku Centralnego ostrzega przed ciemnymi perspektywami gospodarczymi dla kontynentu, zwiększając obawy o recesję.)
Niemal wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej NBP stoją na stanowisku, że spadek inflacji nie może zagrażać stabilności makroekonomicznej. Rada zgodziła się utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie podczas ostatniego posiedzenia.
"Wzrost wydatków na obronę publiczną i inwestycji samorządów lokalnych ma z nawiązką przeważyć nad spadkiem inwestycji prywatnych, pozostawiając całkowity wzrost inwestycji w 2023 r. na dodatnim terytorium" - czytamy w raporcie KE. "Pomimo podwyższonej inflacji oczekuje się, że wzrost konsumpcji prywatnej pozostanie optymistyczny dzięki znacznemu wsparciu politycznemu, niskiemu bezrobociu i napływowi przesiedleńców z Ukrainy".
Jeśli chodzi o handel zagraniczny, przypuszczalne złagodzenie blokad podaży powinno pomóc we wzroście eksportu w okresie prognozy. Wraz z niskim wzrostem importu spowodowanym odwróceniem cyklu zapasów, oczekuje się, że bilans handlowy pozytywnie przyczyni się do wzrostu w 2023 i 2024 r. Ogólnie rzecz biorąc, przewiduje się, że realny PKB Polski spowolni do 0,7 proc. w 2023 r. i wzrośnie do 2,6 proc. w 2024 r.
Ostre niedobory siły roboczej prawdopodobnie będą oznaczać, że dostosowanie na rynku pracy do malejącej aktywności gospodarczej będzie wynikać ze spowolnienia wzrostu płac, a nie z podwyżki stopy bezrobocia, ponieważ firmy niechętnie odciążają pracowników.
W konsekwencji przewiduje się, że stopa bezrobocia wzrośnie tylko umiarkowanie do 3,1 proc. w 2024 r. Z kolei podwyższona inflacja pozwala korporacjom dostosować się do rosnących cen energii poprzez redukcję płac realnych, które według przewidywań spadnądo 2023 r.
Obejrzyj ten raportG NewsoBanku Rezerw Zimbabwe wprowadzającym złote monety, aby okiełznać inflację.
Ten film pochodzi odChińczyków, którzy usuwają kanał EVIL KPCh naBrighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz