wtorek, 27 grudnia 2022

"Kraje Bliskiego Wschodu zajmujące się ropą i gazem inwestują miliardy w czystą energię"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, GRU 27, 2022 - 10:15 AM

Alex Kimani z OilPrice.com

Stwierdzenie, że sześć krajów wchodzących w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) żyje i oddycha węglowodorami, nie jest przesadą. Około 60 lat temu przeciętne miasto w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Kuwejcie, Katarze, Bahrajnie i Omanie było domem dla może kilku tysięcy ludzi; Wiele miast przekształciło się w światowej klasy metropolie dzięki ogromnemu bogactwu ropy i gazu w regionie. Sama Arabia Saudyjska posiada 16% sprawdzonych rezerw ropy naftowej na świecie, a także jest drugim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie, odpowiedzialnym za 15% światowej produkcji.

W bieżącym roku Arabia Saudyjska i kilka innych krajów Bliskiego Wschodu zgłosiło rzadkie nadwyżki budżetowe dzięki wysokim cenom ropy i gazu. Według ministerstwa finansów królestwa, publikując wstępne szacunki, nadwyżka kraju w 2022 r. wyniosła 102 miliardy riali (27 miliardów dolarów), co stanowi 2,6% produktu krajowego brutto (PKB). W 2022 r. całkowite dochody wyniosą około 1,234 bln SAR, wobec wydatków około 1,132 bln SAR.

Ale nie zawsze tak było. Przez lata większość krajów GCC borykała się z dużymi deficytami budżetowymi w związku z niskimi cenami energii. W ubiegłym roku agencja S&P Global Ratings oszacowała, że deficyt rządu centralnego GCC osiągnie łącznie około 490 mld USD w latach 2020-2023, podczas gdy dług publiczny wzrośnie o rekordowe 100 mld USD w 2021 r.

Oczywiście sprawy potoczyły się znacznie lepiej, niż się obawiano, ale pozostają one w pełni świadome tego, jak zależne od ropy i gazu stały się ich gospodarki.

Z tego powodu Arabia Saudyjska i jej rówieśnicy z GCC przyjęli transformację energetyczną i obecnie intensywnie inwestują w energię odnawialną. Według rocznego raportu BCG dotyczącego fuzji i przejęć, 10,3% wszystkich transakcji fuzji i przejęć to transakcje związane z zieloną energią, a aktywność w zakresie zielonych fuzji i przejęć wzrosła czterokrotnie od 2001 r. BCG twierdzi, że Bliski Wschód odnotował 283 zielone umowy w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o łącznej wartości 23,8 mld USD. Raport przewiduje, że względy środowiskowe nadal będą napędzać rosnącą liczbę transakcji, pomimo niekorzystnych warunków makroekonomicznych.

"Zielone umowy są bardzo gorące w regionie. Gwałtownie rosnące transakcje zrównoważonego rozwoju na Bliskim Wschodzie są wyraźnym wynikiem ustalonych krajowych programów transformacji poszukujących zróżnicowanych wyników gospodarczych dla krajów na drodze do zera netto. W miarę jak region nadal staje się ośrodkiem, w którym współpraca i dywersyfikacja mogą przynieść owoce, podobnie jak zielone fuzje i przejęcia "- powiedział Ihab Khalil, dyrektor zarządzający i starszy partner w BCG.

Analiza BCG wykazała, że pomimo znacznych premii, które często posiadają, zielone umowy na całym świecie faktycznie tworzą większą wartość niż niezielone umowy po ogłoszeniu i w ciągu kolejnych dwóch lat. Według raportu mediana dwuletniego względnego całkowitego zwrotu dla akcjonariuszy (rTSR) z niezielonych transakcji (-0,55%) przewyższa wartość zielonych transakcji (-2,38%). Ponadto, analizując skumulowany zwrot nienormalny (CAR) za trzydniowe okresy przed i po ogłoszeniu transakcji, BCG stwierdziło, że mediana CAR transakcji związanych z ochroną środowiska (1,0%) jest znacznie wyższa niż w przypadku transakcji niezwiązanych z zieloną (0,0%).

Spośród wszystkich krajów Zatoki Perskiej to Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie przodują, jeśli chodzi o inwestycje w czystą energię. Zagłębmy się dokładnie w to, jak te dwa kraje zmieniają strategię i dywersyfikują swoje gospodarki z dala od ropy naftowej.

Arabia Saudyjska: Energia słoneczna, wiatrowa i wodór

Chociaż saudyjski minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman, w zeszłym roku wywołał falę w społeczności naftowej po tym, jak powiedział Bloomberg News, że Arabia Saudyjska zamierza pompować każdą ostatnią kroplę ropy i zamierza być ostatnim człowiekiem, Arabia Saudyjska opracowała jeden z najbardziej ambitnych planów czystej energii: plan gospodarczy księcia koronnego Mohammeda bin Salmana Vision 2030.

W planie gospodarczym Arabia Saudyjska postawiła sobie za cel rozwój ~ 60 GW mocy energii odnawialnej do końca dekady, co jest porównywalne z zainstalowaną mocą około 80 GW elektrowni spalających gaz lub ropę.

Do tej pory Arabia Saudyjska poczyniła jedynie ograniczone postępy we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, z zaledwie 300 MW energii słonecznej na skalę przemysłową, podczas gdy 400 MW energii wiatrowej jest w budowie.

Dzięki spalonym słońcem przestrzeniom i stałej bryzie Morza Czerwonego, Arabia Saudyjska jest doskonałą nieruchomością do wytwarzania energii odnawialnej. W ubiegłym roku saudyjska firma naftowa Saudi Aramco wstrząsnęła rynkami gazu ziemnego po tym, jak ogłosiła, że rozpoczyna największy rozwój gazu łupkowego poza Stanami Zjednoczonymi. Saudi Aramco powiedział, że planuje wydać 110 miliardów dolarów w ciągu najbliższych kilku lat na rozwój pola gazowego Jafurah, które szacuje się na 200 bilionów stóp sześciennych gazu. Państwowa firma ma nadzieję rozpocząć produkcję gazu ziemnego z Jafurah w 2024 r. i osiągnąć 2,2 Bcf / d sprzedawanego gazu do 2036 r., Z powiązanym 425 milionami stóp sześciennych etanu dziennie.

Dwa lata temu Aramco ogłosiło, że zamiast schładzać cały ten gaz i eksportować go jako LNG, przekształci go w znacznie czystsze paliwo: niebieski wodór.

Saudi Aramco powiedział inwestorom, że Aramco porzuciło natychmiastowe plany rozwoju sektora LNG na rzecz wodoru. Nasser powiedział, że najbliższym planem królestwa jest wyprodukowanie wystarczającej ilości gazu ziemnego do użytku domowego, aby zatrzymać spalanie ropy w elektrowniach i przekształcić resztę w wodór. Niebieski wodór jest wytwarzany z gazu ziemnego przez Steam Methane Reforming (SMR) lub Auto Thermal Reforming (ATR), a wytworzony CO2 jest wychwytywany, a następnie przechowywany. Ponieważ gazy cieplarniane są wychwytywane, łagodzi to wpływ na środowisko na planecie.

W 2020 roku Aramco zrealizowało pierwszą na świecie dostawę niebieskiego amoniaku z Arabii Saudyjskiej do Japonii. Japonia – kraj, którego górzysty teren i ekstremalna aktywność sejsmiczna sprawiają, że nie nadaje się do rozwoju zrównoważonej energii odnawialnej – szuka niezawodnych dostawców paliwa wodorowego z Arabią Saudyjską i Australią na swojej krótkiej liście.

Rząd saudyjski buduje również fabrykę zielonego wodoru o wartości 5 miliardów dolarów, która będzie zasilać planowane megamiasto Neom, gdy zostanie otwarte w 2025 roku. Nazwany Helios Green Fuels, zakład wodorowy będzie wykorzystywał energię słoneczną i wiatrową do generowania 4 GW czystej energii, która zostanie wykorzystana do produkcji zielonego wodoru.

Ale oto główny wątek: Helios może wkrótce produkować zielony wodór, który jest tańszy niż ropa naftowa.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) szacuje, że koszty Heliosa mogą osiągnąć 1,50 USD za kilogram do 2030 r., Znacznie taniej niż średni koszt zielonego wodoru na poziomie 5 USD za kilogram, a nawet taniej niż szary wodór wytwarzany z krakingu gazu ziemnego. Arabia Saudyjska cieszy się poważną przewagą konkurencyjną w branży zielonego wodoru dzięki wiecznemu nasłonecznieniu, wiatrowi i ogromnym obszarom niewykorzystanych gruntów.

Niemcy twierdzą, że potrzebują "ogromnych" ilości zielonego wodoru i mają nadzieję, że Arabia Saudyjska stanie się kluczowym dostawcą. Dwa lata temu niemiecki rząd zobowiązał się zainwestować 9 mld euro (około 10,2 mld dolarów) w technologię wodorową w celu dekarbonizacji gospodarki i zmniejszenia emisji CO2. Rząd zaproponował budowę mocy elektrolizy 5000 MW do 2030 r. i kolejnych 5000 MW do 2040 r. w ciągu następnej dekady w celu produkcji wodoru w paliwie.

Europejska potęga gospodarcza zdała sobie sprawę, że nie może tego zrobić sama i będzie potrzebować tanich dostawców, takich jak Arabia Saudyjska, zwłaszcza że podwaja swoje zobowiązania dotyczące zielonej energii po serii niszczycielskich powodzi w kraju.

Zjednoczone Emiraty Arabskie: energia jądrowa, wiatrowa i przetwarzanie odpadów w energie.

W ubiegłym roku Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ogłosiła uruchomienie pierwszej w historii elektrowni jądrowej w kraju - bloku Barakah 1.

Elektrownia jądrowa o mocy 1 400 megawatów stała się największym pojedynczym generatorem energii elektrycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od czasu osiągnięcia 100% mocy na początku grudnia, a obecnie zapewnia "stałą, niezawodną i zrównoważoną energię elektryczną przez całą dobę". ENEC twierdzi, że blok 1 Barakah "obecnie prowadzi największy wysiłek dekarbonizacji ze wszystkich dotychczasowych branż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich."

Idąc w ślady Arabii Saudyjskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie kładą również silne fundamenty pod transformację energetyczną.

Masdar, ramię czystej energii państwowego funduszu majątkowego Mubadala z Abu Dhabi, buduje odnawialne moce w Azji Środkowej po podpisaniu w kwietniu 2021 r. umowy na rozwój projektu słonecznego w Azerbejdżanie.

Od momentu powstania w 2006 roku, Masdar zbudował portfel aktywów energii odnawialnej w 30 różnych krajach, inwestując około 20 miliardów dolarów w rozwój 11 GW mocy wytwarzania energii słonecznej, wiatrowej i energii z odpadów.

A teraz Masdar mówi, że zamierza zastosować lekcje zebrane za granicą, aby rozwinąć potencjał czystej energii w kraju.

"Rozwiązania, które opracowaliśmy w naszych międzynarodowych operacjach, z pewnością znajdą zastosowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich", mówi El-Ramahi z Masdar.

Na przykład Masdar planuje wzmocnić stosunkowo słabe zasoby wiatrowe ZEA, rozwijając krajowe farmy wiatrowe wykorzystujące najnowsze turbiny klasy trzeciej, które są w stanie wykorzystać energię elektryczną nawet z niskich prędkości wiatru.

Ponadto firma buduje również obiekt o wartości 1,1 mld USD, który będzie spalał śmieci w celu wytwarzania energii w jednym z największych na świecie zakładów przetwarzania odpadów w energię. Po ukończeniu elektrownie będą spalać prawie dwie trzecie odpadów z gospodarstw domowych, które kraj wytwarza każdego roku.

Chociaż zazwyczaj nie są uważane za czyste źródło energii, nowoczesne zakłady przetwarzania odpadów w energię są znacznie czystsze zgodnie z Programem Środowiskowym Narodów Zjednoczonych (UNEP). Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii zakłady te są w stanie spalać odpady w ekstremalnie wysokich temperaturach, zapewniając w ten sposób całkowite spalanie, podczas gdy misje są specjalnie oczyszczane, pozostawiając minimalne ilości toksycznych produktów ubocznych, takich jak popiół spalinowy. W rzeczywistości testy wykazały, że powietrze emitowane przez niektóre kominy przetwarzania odpadów w energię może być czystsze niż powietrze wpływające do środka.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Zełenski „nie jest aniołem” – Trump Ukraiński przywódca „nie powinien był pozwolić” na konflikt z Moskwą, powiedział prezydent USA"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski i kandydat na prezydenta USA Donald Trump spotykają się 27 września 2024 r. w Nowym Jorku. © Alex K...