środa, 22 lutego 2023

"Nastroje w Waszyngtonie zmieniają się na korzyść odrzutowców na Ukrainę"

 AUTOR: TYLER DURDEN

ŚRODA, LUT 22, 2023 - 02:40 AM

Na Zachodzie powoli, ale znacząco nabiera tempa w kierunku zaopatrywania Ukrainy w myśliwce i rakiety dalekiego zasięgu, czyli systemy ATACMS (MGM-140 Army Tactical Missile System).

Po pierwsze, rośnie presja na brytyjskie przywództwo, a była premier Liz Truss dołącza do byłego premiera Borisa Johnsona, pilnie wzywając do dostarczenia myśliwców. Powiedziała, że Wielka Brytania musi "zrobić wszystko, co w naszej mocy, tak szybko, jak to możliwe", aby pomóc Ukrainie wygrać, w swoim pierwszym przemówieniu od ustąpienia ze stanowiska premiera.

Jej uwagi przed posłami w Izbie Gmin zawierały apel, aby "zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina wygrała tę wojnę tak szybko, jak to możliwe", co musi obejmować opcję dostarczenia myśliwców, "w przeciwnym razie nie będą w stanie zwyciężyć". Zełenski przez cały czas błagał USA i Wielką Brytanię, aby pomogły "zamknąć niebo" w dostarczaniu odrzutowców, a także wysyłały bardziej wyrafinowane systemy obrony przeciwlotniczej.

Obraz pliku: KLST San Angelo

Według BBC "wezwanie zostało powtórzone przez byłego premiera Borisa Johnsona podczas debaty na temat Ukrainy, wywierając presję na premiera Rishi Sunaka".

Sunak wyraził swoje stanowisko, że "nic nie jest wykluczone" - w tym dostawa odrzutowców. Jednakże, podobnie jak w przypadku kwestii czołgów, która była gorąco dyskutowana w ciągu ostatnich miesięcy, zanim ostatecznie pociągnięto za spust, wspólne porozumienie prawdopodobnie będzie musiało nabrać kształtu wśród mocarstw NATO, biorąc pod uwagę, że oznaczałoby to największą eskalację wojny do tej pory (wśród wielu wcześniejszych eskalacji).

Istnieje również kwestia szkolenia pilotów, dla których Wielka Brytania już ustanowiła program w oczekiwaniu na potencjalny przyszły ruch w celu wysłania odrzutowców. Chodzi o to, aby przyspieszyć pilotów na samolotach zgodnych ze standardem NATO, aby być gotowym na taką opcję.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, administracja Bidena do tej pory opierała się wezwaniom jastrzębi w Kongresie do "zamknięcia nieba" za pomocą odrzutowców i zdolności rakietowych dalekiego zasięgu, ale według jednego z potężnych prawodawców, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, wiatry polityczne wieją na korzyść transferu F-16 do Kijowa.

"Wysoki rangą amerykański prawodawca powiedział podczas wizyty w stolicy Ukrainy we wtorek, że impet w Waszyngtonie przesuwa się w kierunku wysyłania pocisków dalekiego zasięgu i myśliwców pożądanego przez Kijów w walce z rosyjską inwazją" - podaje Reuters, który dalej pisze:

Michael McCaul, republikański przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, powiedział, że administracja Bidena i Rada Bezpieczeństwa Narodowego są nadal podzielone co do tego, "jak szybko i jaką broń" wysłać Ukrainę, która chce pocisków ATACMS i F-16.

"Ale widzę coraz większe tempo w kierunku wprowadzenia artylerii i samolotów" - powiedział dziennikarzom w centrum Kijowa. "W każdym razie możemy zacząć szkolić pilotów już teraz, aby byli gotowi."

Waszyngton zapewnił 24 miliardy dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od czasu rosyjskiego ataku 24 lutego, ale jak dotąd powstrzymywał się od wysyłania samolotów i pocisków dalekiego zasięgu.

 Wizyta McCaula w Kijowie nastąpiła natychmiast po niespodziewanej wizycie prezydenta Bidena na spotkaniu z Zełenskim, gdzie obiecał pół miliarda dolarów więcej na pomoc obronną dla ukraińskiego rządu.

Jeśli chodzi o kongresmena McCaula, Zełenski wręczył mu "listę życzeń" broni – taktykę, do której zachodni urzędnicy przyzwyczaili się od ukraińskich urzędników w tym momencie:

Ustawodawca, który spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że ukraiński przywódca dał mu listę życzeń broni, w tym F-16 i ATACMS, które, jak powiedział, miały "dotrzeć aż na Krym", aby uderzyć w irańskie drony używane w ostatnich nalotach.

I oczywiście, jak na zawołanie, neokonserwatyści wśród Republikanów zabierają głos...

Oczywiście, jeśli tego rodzaju rozmowy są bezpośrednio wspierane przez Zachód, będzie to recepta zapewniająca bezpośrednie starcie NATO-Rosja o Ukrainę. Kreml już teraz postrzega NATO jako stronę konfliktu, który już dawno przekroczył szereg określonych czerwonych linii. Najpierw został zatwierdzony czołgi dopiero niedawno, a odrzutowce prawdopodobnie wkrótce nadejdą.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Macron „ma nadzieję”, że Francja nie rozpocznie wojny z Rosją Francuski przywódca powiedział, że UE musi być „gotowa do działania”, jeśli Moskwa posunie się „za daleko”"

  Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Paryż stara się unikać bezpośredniego zaangażowania w konflikt na Ukrainie, ale interwenc...