czwartek, 16 marca 2023

"Kto dostarcza czołgi na Ukrainę?"

 AUTOR: TYLER DURDEN

CZWARTEK, MAR 16, 2023 - 07:45 AM

Przeciągające się w styczniu konflikty między Ukrainą, USA i europejskimi krajami NATO doprowadziły do pierwszych zobowiązań dotyczących dostaw czołgów produkcji zachodniej dla ukraińskiej armii.

Jednak, jak donosi Katharina Buchholz ze Statistypod koniec marca na Ukrainę zamiast planowanych dwóch zostanie dostarczony z Europy tylko jeden pełny batalion, ponieważ nawet obietnice z krajów naciskających na dostawy zostały odebrane lub opóźnione.

Na początku tego tygodnia ukraińscy żołnierze zakończyli czterotygodniowe szkolenie na niemieckich czołgach Leopard 2 w Hiszpanii, dzięki czemu armia kraju była gotowa na przyjęcie czołgów. Polska dostarczy 14 Leopardów 2 do końca miesiąca - część z nich dotarła już na Ukrainę - podczas gdy Niemcy i Portugalia dostarczą odpowiednio 18 i 3. Tak wynika z ukraińskiej publikacji internetowej Defense Express. W rzeczywistości Polska ma nadzieję dostarczyć 16 kolejnych czołgów, które obecnie naprawia do końca kwietnia, według Bloomberga. Sama Hiszpania próbuje przygotować sześć z 10 obiecanych czołgów Leopard 2, które są obecnie wstrzymane, do dostawy wiosną tego roku.

Przy łącznej liczbie 57 dostaw, dostawy te nadal byłyby niewystarczające do 62 czołgów potrzebnych dla dwóch ukraińskich batalionów czołgów.

Infografika: Kto dostarcza czołgi na Ukrainę? | Statista

Więcej infografik znajdziesz na Statista

Co więc stało się z innymi zobowiązaniami?

Holandia, początkowo deklarująca 18 czołgów, wycofała swoją propozycję, ponieważ jej pojazdy są wypożyczane z Niemiec, które nie podpisały się pod dodatkowymi dostawami czołgów oprócz tych, które już wysyłają. Według niemieckich mediów Dania i Finlandia również wycofały się, powołując się na zapotrzebowanie na czołgi w kraju i w istniejących misjach, podczas gdy Szwecja walczy o członkostwo w NATO - obecnie blokowane przez Turcję i Węgry.

Defense Express wymienia ponadto zobowiązania dotyczące ośmiu czołgów Leopard 2 z Norwegii i Kanady. Wydaje się jednak, że nie ma ustalonych terminów dla tych dostaw, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, która zadeklarowała 14 czołgów Challenger 2 i chce podwoić tę liczbę z unieruchomionych jednostek na późniejszym etapie.

Stany Zjednoczone wreszcie mogą patrzeć na najdłuższy harmonogram. Kraj, który niechętnie udostępnił swój własny model, M1 Abrams, aby zapewnić swoim europejskim partnerom spokój, mówi, że dostawy potrwają co najmniej miesiące, a nawet do końca roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...