Australijski minister obrony bronił umowy rządu federalnego o wartości 368 miliardów dolarów (244 miliardy dolarów) na zakup do pięciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mówiąc, że australijskie okręty podwodne z napędem dieslowo-elektrycznym bledną w porównaniu z amerykańskimi technologiami napędu jądrowego i istniejącą chińską flotą ponad 10 atomowych okrętów podwodnych.
13 marca premier Anthony Albanese ogłosił, że Australia przekształci sześć okrętów podwodnych z napędem wysokoprężnym klasy Collins w osiem okrętów podwodnych o napędzie jądrowym w ciągu najbliższych 30 lat w ramach AUKUS, trójstronnego paktu bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.
Posunięcie to było od dawna przygotowywane, ponieważ Australia chce zastąpić sześć subsmarines klasy Collins, które mają osiągnąć koniec okresu użytkowania w 2036 roku.
Były premier Malcolm Turnbull skrytykował umowę, mówiąc, że plan "zajmie o wiele więcej czasu, będzie kosztował znacznie więcej pieniędzy, będzie miał o wiele większe ryzyko", niż gdyby Australia kontynuowała projekt okrętu podwodnego jego rządu z Francją.
W 2021 roku rząd Morrisona, który przejął władzę od Turnbulla, zerwał jego kontrakt z Francją o wartości 66 miliardów dolarów na 12 nowych okrętów podwodnych z napędem dieslowo-elektrycznym. Ówczesny minister obrony Peter Dutton powiedział, że francuskie okręty podwodne nie są już dostosowane do potrzeb operacyjnych Australii w czasie rosnących wyzwań dla bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.
Ale pod przywództwem Partii Pracy minister obrony Richard Marles powiedział w niedzielę, że patrząc na prognozy na lata 2030. i 2040., stało się jasne, że "jedynym zdolnym okrętem podwodnym dalekiego zasięgu, który będzie w stanie skutecznie działać, jest okręt podwodny o napędzie jądrowym".
Powiedział ABC Insiders, że okręty podwodne z napędem spalinowo-elektrycznym są w stanie realizować cele w ramach czasowych mierzonych w dniach, zanim będą musiały wynurzyć się, aby naładować akumulatory za pomocą silników wysokoprężnych.
"To hałaśliwa rzecz. To się nazywa prychanie" - powiedział. "Zdolność do wykrywania tego rośnie."
Z drugiej strony, okręty podwodne o napędzie jądrowym mogą być pod wodą przez wiele miesięcy, a ich jedynym ograniczeniem jest żywność, powiedział Marles.
"I to jest to, czego będziemy potrzebować, aby wydarzyć się w przyszłości."
"I dlatego musimy podążać tą ścieżką, która ostatecznie przekształca nasze sześć obecnych okrętów podwodnych z napędem wysokoprężnym w osiem okrętów podwodnych o napędzie jądrowym na 30 lat".
Marles nie wymienił wyraźnie rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w swoich komentarzach, ale powiedział, że "istnieje potwierdzenie suwerenności w odniesieniu do Morza Południowochińskiego, co nie jest zgodne z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza".
W roku 2000 Chiny miały sześć okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Do końca tej dekady będzie ich 21. W roku 2000 mieli 57 okrętów nawodnych, ale do końca tej dekady będą mieli 200. Teraz jest to bardzo duże zbrojenie "- powiedział.
Według najnowszej oceny Pentagonu, Chiny eksploatują obecnie 56 okrętów podwodnych, z których 12 jest napędzanych energią jądrową.
Minister obrony zaprzeczył również, że dostęp Australii do amerykańskiej technologii okrętów podwodnych był uzależniony od jakiegokolwiek zobowiązania Stanów Zjednoczonych do obrony Tajwanu w przypadku wybuchu konfliktu.
"To, co Australijczycy robią w odniesieniu do jakiegokolwiek konfliktu, jest zawsze sprawą australijskiego rządu, a to nie usuwa żadnej uncji tej kontroli".
Projekt okrętu podwodnego AUKUS jest znaczący, ponieważ marynarka wojenna USA nie podzieliła się swoimi technologiami napędu jądrowego od czasu partnerstwa z Wielką Brytanią w 1950 roku.
Albanese, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i prezydent USA Joe Biden przyznali, że korzyści ze współpracy przewyższają ryzyko dzielenia się tajemnicami, biorąc pod uwagę militarną rozbudowę KPCh w regionie.
Wdrożenie AUKUS "będzie wymagało solidnej, nowatorskiej wymiany informacji i współpracy technologicznej" - czytamy we wspólnym oświadczeniu. "Nasze narody są zaangażowane w dalszą trójstronną współpracę, która wzmocni nasze wspólne zdolności, zwiększy naszą wymianę informacji i technologii oraz zintegruje nasze bazy przemysłowe i łańcuchy dostaw, jednocześnie wzmacniając reżimy bezpieczeństwa każdego narodu".
Umowa uczyni również Australię pierwszym krajem spoza "Klubu Pięciu" – Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją – który wypuści flotę okrętów podwodnych o napędzie jądrowym na morze.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz