czwartek, 30 marca 2023

"Węgry i Polska odrzucają "ekstremalnie niebezpieczne" przedłużenie cięcia w NatGas w UE"

 AUTOR: TYLER DURDEN

CZWARTEK, MAR 30, 2023 - 08:00 AM

Autor: Magyar Hírlap via Remix News,

"Bruksela po raz kolejny ukradkiem odbiera uprawnienia państwom członkowskim" - powiedział szef węgierskiej dyplomacji...

Minister Spraw Zagranicznych Péter Szijjártó w Brukseli. (Facebook)

Węgry i Polska głosowały przeciwko nowej propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozszerzenia rozporządzenia, które wymaga 15-procentowej redukcji zużycia gazu ziemnego z państw członkowskich, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó na posiedzeniu Rady Energetycznej UE w Brukseli we wtorek.

Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, Szijjártó powiedział na konferencji prasowej na szczycie, że Komisja Europejska przedstawiła propozycję, która ponownie wymagałaby zmniejszenia zużycia gazu ziemnego zamiast realizacji bardziej wartościowych celów, takich jak inwestowanie w infrastrukturę.

Taka regulacja została już przyjęta w ubiegłym roku mimo sprzeciwu Węgier i Polski, ale ta stanowi większe zagrożenie dla europejskiej gospodarki. Poprzednia redukcja miała miejsce w okresie zimowym, kiedy faktycznie łatwiej jest zmniejszyć zużycie gazu. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, zużycie gazu w zimie obejmuje ogrzewanie budynków mieszkalnych i komercyjnych, a łatwiej jest zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania. Latem zużycie przemysłowe dominuje w zużyciu gazu, a ograniczenie zużycia gazu w tym okresie jest znacznie trudniejsze, nawet jeśli ogólne zużycie jest niższe.

Węgry ostrzegają, że przedłużające się przerwy w dostawie gazu w okresie letnim będą miały bezpośredni wpływ na przemysł.

"Jeśli zużycie gazu ziemnego przez przemysł musi zostać sztucznie zmniejszone, oznacza to, że istnieje ryzyko pogorszenia koniunktury w gospodarce" - podkreślił Szijjarto, ostrzegając przed problemami z bezpieczeństwem dostaw.

"Ponadto Bruksela po raz kolejny ukradkiem odbiera uprawnienia państwom członkowskim, ponieważ zużycie energii, krajowy miks energetyczny i struktura gospodarki są wyraźnie kompetencjami krajowymi, a narzucając ograniczenie zużycia gazu, skutecznie naruszają suwerenne prawo państw członkowskich" – stwierdził Szijjártó.

Szef węgierskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że po pierwszym orzeczeniu Polska skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując, że do przyjęcia potrzebna jest jednomyślność, a Węgry przyłączyły się do sprawy po stronie Polski.

"Tym razem również głosowaliśmy przeciwko tej propozycji, która niestety została poparta przez wszystkich oprócz Polaków i nas. Narzucili więc kolejne 15-procentowe cięcie gazu jako przedłużenie poprzedniej regulacji. To, powtarzam, jest niezwykle niebezpieczne, nierozsądne i nie rozwiązuje problemu" – ostrzegł Szijjarto.

"Z tych wszystkich powodów Węgry nie głosowały za tą propozycją i nadal wyraźnie stoimy na stanowisku, że dostawy gazu ziemnego nie są kwestią polityczną, że dyskryminacja źródeł gazu ze względów politycznych jest niezwykle szkodliwa i że powinniśmy pomóc zapewnić, aby jak najwięcej gazu mogło pochodzić do Europy z jak największej liczby źródeł, – powiedział Szijjártó.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...