czwartek, 11 maja 2023

"Polska grozi odcięciem eksportu ropy do głównych niemieckich rafinerii, jeśli rosyjski państwowy koncern naftowy pozostanie głównym udziałowcem"(video)

 Polska zagroziła odcięciem eksportu ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, jeśli całkowicie nie usunie rosyjskiej spółki z funkcji udziałowca.



Rafineria PCK Schwedt w północno-wschodniej Brandenburgii w Niemczech, której właścicielem i operatorem jest PCK Raffinerie GmbH, ma w maju otrzymać około 135 000 ton ropy z Polski przez Port Gdańsk. Jednak według polskich władz PCK Schwedt nadal w ponad 54 proc. należy do rosyjskiej firmy Rosnieft Deutschland, spółki zależnej rosyjskiego państwowego koncernu naftowego o tej samej nazwie. (Powiązane: Badanie: Niemiecka sieć energetyczna na skraju upadku.)

Po pierwszych polskich skargach w ubiegłym roku w związku z trwającym konfliktem między Rosją a Ukrainą, 54 proc. udziałów Rosnieft Deutschland w rafinerii zostało przejęte we wrześniu 2022 r. i przekazane pod zarząd niemieckiego rządu federalnego za pośrednictwem głównego regulatora energetyki, Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur).

Innymi głównymi akcjonariuszami PCK Schwedt są brytyjski Shell plc i włoski ENI SpA.

Polska zauważyła, że Niemcy nie podjęły żadnych wysiłków, aby sprzedać akcje Rosnieft Deutschland – proces nazwany przez Warszawę "derusyfikacją" – mimo że kraj ten jest do tego prawnie zdolny, powołując się na rosyjską własność rafinerii jako zagrożenie dla niemieckiego bezpieczeństwa narodowego.

Niemiecki parlamentarny sekretarz stanu (wiceminister) ds. gospodarczych Michael Kellner powiedział, że potencjalne zmiany w strukturze własnościowej PCK Schwedt mogą zostać omówione na spotkaniu grupy roboczej, które odbędzie się przed przerwą w Bundestagu (parlamencie) na lato w sierpniu.

Bez polskiej ropy przyszłość PCK Schwedt jest w rozsypce

Przed rozpoczęciem specjalnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie większość dostaw ropy PCK Schwedt pochodziła z Rosji. Od wybuchu konfliktu rafineria została odcięta, a plany rządu RFN dotyczące wznowienia działalności rafinerii potrwają jeszcze dłużej, ponieważ plany modernizacji kluczowego rurociągu utknęły w martwym punkcie.

Task Force PCK, komitet utworzony przez rząd Brandenburgii w celu rozwiązania problemów utrudniających pełne funkcjonowanie PCK, zauważył, że rocznie z Kazachstanu do rafinerii będzie przybywać ponad milion ton ropy. Premier Brandenburgii Dietmar Woidke wyraził nadzieję, że ten napływ – wraz z obiecanymi 135 tys. ton ropy z Polski – może zwiększyć moce produkcyjne PCK Schwedt do 000 proc. z obecnych 70 proc.

Mimo obiecanego napływu ropy rafineryjnej z Kazachstanu, przyszłość PCK Schwedt jest nadal niepewna.

Rurociąg łączący PCK Schwedt z bałtyckim portem Rostock w sąsiednim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie jest w powietrzu po tym, jak PCK Schwedt wycofał złożony w październiku 2022 r. wniosek o dofinansowanie modernizacji połączeń naftowych rafinerii z portem.

Gazociąg z powodzeniem ożywiłby działalność rafinerii, która jest kluczowym dostawcą energii do Berlina, NRD, a nawet części zachodniej Polski. Ale odkąd na początku tego roku został odcięty od rosyjskiej ropy rurociągowej z powodu zakazu importu rosyjskiej ropy, działa na znacznie niższych obrotach.

Ze swojej strony niemiecki rząd federalny obiecał wydać aż 400 milionów euro (438,88 miliona dolarów) na rozbudowę rurociągu. Rząd federalny w pewnym momencie rozważał zakup znaczącego pakietu udziałów w PCK Schwedt i rurociągu w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale wydaje się, że ten plan został odłożony na później.

Rafineria tymczasowo zawiesiła działalność konserwacyjną do końca maja. Obecnie jest w stanie zaopatrywać się w 50 do 60 procent swojego zapotrzebowania na ropę rurociągiem z Rostocku, a reszta pochodzi z importu ropy z Polski i zagranicy. Dzięki zainstalowaniu akceleratorów przepływu na rurociągu ilość ropy, którą mógłby pozyskać z Rostocku, wzrosłaby do 75 procent.

Dowiedz się więcej o sytuacji energetycznej w Europie na stronie NewEnergyReport.com.

Obejrzyj ten klip ostrzegający przed tym, jak Polska może zamienić się w drugą Ukrainę.

Ten film pochodzi z kanału Old School on Brighteon.com.

Więcej powiązanych artykułów:

Rosyjska ropa nadal zasila europejskie pojazdy, dzięki możliwościom rafineryjnym Indii.

KONTROLOWANE NISZCZENIE GOSPODARCZE: Niemcy rezygnują z energii jądrowej, nawet gdy europejski kryzys energetyczny się pogłębia.

Antyrosyjskie embargo na ropę naftową Zachodu rozpada się, ponieważ kraje zaczynają kupować paliwo bezpośrednio od Rosji powyżej limitu cenowego.

Niemcy blokują węgierski projekt reaktora jądrowego, zagrażając suwerenności energetycznej Budapesztu.

Magazyn gazu w Niemczech ZAMKNIĘTY PO spalaniu pod wysokim ciśnieniem.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...