Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zwrócił się w czwartek do szwajcarskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo, wzywając prawodawców do zmiany polityki kraju w zakresie eksportu broni i zgromadzenia większego poparcia dla walki z Rosją. Przemówienie wywołało kontrowersje jeszcze zanim się wydarzyło, a największa frakcja w parlamencie, Partia Ludowa, zbojkotowała je jako postrzeganą ingerencję w sprawy Szwajcarii.
W swoim przemówieniu Zełenski wezwał posłów do zezwolenia na eksport – i reeksport – szwajcarskiego sprzętu wojennego na Ukrainę oraz do podjęcia dalszych działań przeciwko rosyjskim „oligarchom”.
Fotele Szwajcarskiej Partii Ludowej pozostają puste podczas przemówienia prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w szwajcarskim parlamencie w Bernie, 15 czerwca 2023 r. © AFP / Fabrice Coffrini
„Wiem, że w Szwajcarii toczy się dyskusja na temat eksportu sprzętu wojennego w celu ochrony i obrony Ukrainy. To byłoby kluczowe. Potrzebujemy broni, aby przywrócić pokój na Ukrainie” – zapewnił Zełenski.
Przemówienie zostało zignorowane przez prawicową Partię Ludową, która ma 53 mandaty w 200-osobowej izbie niższej, Radzie Narodowej, oraz 6 mandatów w 46-osobowej izbie wyższej, Radzie Państw. Partia zobowiązała się do bojkotu przemówienia natychmiast po jego ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, argumentując, że stanowiłoby to rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy Szwajcarii.
„Rozumiemy, że ukraiński prezydent chce zrobić wszystko, aby bronić Ukrainy. Ale nie możemy pozwolić, aby wywierano na nas presję w kwestii sankcji lub dostaw broni” – powiedział poseł Partii Ludowej Alfred Heer.
Zapraszanie zaproszonych mówców to rzadkość w szwajcarskim legislaturze. Od lat 70. XX wieku odbyło się zaledwie dwa tuziny takich wydarzeń. Co więcej, przemówienie Zełenskiego było pierwszym w historii wystąpieniem zagranicznego przywódcy w parlamencie za pośrednictwem łącza wideo.
Wieloletni wizerunek Szwajcarii jako kraju neutralnego został już nieco nadszarpnięty decyzją Berna o przystąpieniu do zachodnich sankcji wobec Rosji związanych z Ukrainą. Mimo to kraj konsekwentnie odrzucał prośby o zezwolenie na reeksport szwajcarskiej broni do Kijowa, pomimo rosnącej presji ze strony innych krajów zachodnich, w tym USA.
Na początku tego miesiąca Rada Narodowa odrzuciła ustawę, która zezwalałaby na takie dostawy, odrzucając proponowaną poprawkę do krajowej ustawy o materiałach wojennych. Ustawodawstwo, znane jako „Lex Ukraine”, wzywało do tymczasowego zwolnienia do końca 2025 r., które umożliwiłoby przekazanie szwajcarskiego sprzętu wojennego specjalnie do Kijowa.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/578106-swiss-parliament-zelensky-boycotted/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz