piątek, 16 czerwca 2023

"Ukraiński przywódca zbojkotował w szwajcarskim parlamencie .Największa partia w legislaturze kraju odeszła po przemówieniu Władimira Zełenskiego"

 Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zwrócił się w czwartek do szwajcarskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo, wzywając prawodawców do zmiany polityki kraju w zakresie eksportu broni i zgromadzenia większego poparcia dla walki z Rosją. Przemówienie wywołało kontrowersje jeszcze zanim się wydarzyło, a największa frakcja w parlamencie, Partia Ludowa, zbojkotowała je jako postrzeganą ingerencję w sprawy Szwajcarii.

W swoim przemówieniu Zełenski wezwał posłów do zezwolenia na eksport – i reeksport – szwajcarskiego sprzętu wojennego na Ukrainę oraz do podjęcia dalszych działań przeciwko rosyjskim „oligarchom”.

Ukrainian leader boycotted in Swiss parliament

Fotele Szwajcarskiej Partii Ludowej pozostają puste podczas przemówienia prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w szwajcarskim parlamencie w Bernie, 15 czerwca 2023 r. © AFP / Fabrice Coffrini

„Wiem, że w Szwajcarii toczy się dyskusja na temat eksportu sprzętu wojennego w celu ochrony i obrony Ukrainy. To byłoby kluczowe. Potrzebujemy broni, aby przywrócić pokój na Ukrainie” – zapewnił Zełenski.

Przemówienie zostało zignorowane przez prawicową Partię Ludową, która ma 53 mandaty w 200-osobowej izbie niższej, Radzie Narodowej, oraz 6 mandatów w 46-osobowej izbie wyższej, Radzie Państw. Partia zobowiązała się do bojkotu przemówienia natychmiast po jego ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, argumentując, że stanowiłoby to rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy Szwajcarii.

„Rozumiemy, że ukraiński prezydent chce zrobić wszystko, aby bronić Ukrainy. Ale nie możemy pozwolić, aby wywierano na nas presję w kwestii sankcji lub dostaw broni” – powiedział poseł Partii Ludowej Alfred Heer.

Zapraszanie zaproszonych mówców to rzadkość w szwajcarskim legislaturze. Od lat 70. XX wieku odbyło się zaledwie dwa tuziny takich wydarzeń. Co więcej, przemówienie Zełenskiego było pierwszym w historii wystąpieniem zagranicznego przywódcy w parlamencie za pośrednictwem łącza wideo.

Wieloletni wizerunek Szwajcarii jako kraju neutralnego został już nieco nadszarpnięty decyzją Berna o przystąpieniu do zachodnich sankcji wobec Rosji związanych z Ukrainą. Mimo to kraj konsekwentnie odrzucał prośby o zezwolenie na reeksport szwajcarskiej broni do Kijowa, pomimo rosnącej presji ze strony innych krajów zachodnich, w tym USA.

Na początku tego miesiąca Rada Narodowa odrzuciła ustawę, która zezwalałaby na takie dostawy, odrzucając proponowaną poprawkę do krajowej ustawy o materiałach wojennych. Ustawodawstwo, znane jako „Lex Ukraine”, wzywało do tymczasowego zwolnienia do końca 2025 r., które umożliwiłoby przekazanie szwajcarskiego sprzętu wojennego specjalnie do Kijowa.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo|:https://www.rt.com/news/578106-swiss-parliament-zelensky-boycotted/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...