NATO jest „prawdziwym wichrzycielem”, który w pełni zaakceptował „zimnowojenne myślenie i ideologiczne uprzedzenia”, ponieważ nadal generuje globalne napięcia, powiedział stały przedstawiciel Chin przy ONZ.
W czwartkowym oświadczeniu Zhang Jun odniósł się do komunikatu wydanego przez członków NATO na szczycie w Wilnie na początku tego tygodnia, w którym oskarżono Chiny o prowadzenie „polityki przymusu”, która zagraża interesom bloku.
Twierdził również, że Pekin wykorzystuje szeroką gamę narzędzi, aby zwiększyć swój globalny zasięg i podważyć bezpieczeństwo sojuszu.
Wysłannik odrzucił to jako „oszczerstwo” i „oczernianie” Chin, twierdząc, że kierowany przez USA blok wojskowy nadal tkwi w pułapce zimnowojennej mentalności.
Przypomniał, że chociaż NATO twierdzi, że jest organizacją regionalną, łamie tę zasadę, wkraczając do regionu Azji i Pacyfiku i „przynosząc więcej negatywnych skutków i czynników destrukcyjnych dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego”.
Zhang powiedział, że chociaż NATO twierdzi, że jest sojuszem obronnym, zachęca swoich członków do zwiększania wydatków wojskowych, dalszego przekraczania granic i prowokowania konfrontacji.
Blok, dodał, przedstawia się jako orędownik „międzynarodowego porządku opartego na zasadach”, ale „wielokrotnie łamał prawo międzynarodowe…, ingerował w sprawy wewnętrzne innych krajów, prowokował wiele wojen, bombardował obiekty dyplomatyczne [i] zabił niewinnych cywilów”.
Poszczególni członkowie NATO stosują podwójne standardy, promują współdzielenie energii jądrowej, „sojusz nuklearny” i jeszcze bardziej zaostrzają napięcia regionalne.
Liczne fakty dowiodły, że NATO jest prawdziwym wichrzycielem.
„Chiny nie powodują kłopotów, ale też się ich nie boją” – ostrzegł Zhang, dodając, że Pekin zdecydowanie sprzeciwi się wszelkim ingerencjom w integralność terytorialną i interesy narodowe Chin.
Uwagi Zhanga pojawiły się po tym, jak chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło NATO przed otwarciem biura łącznikowego w Japonii, pierwszego tego rodzaju w regionie Azji i Pacyfiku.
Jednak choć Tokio zasygnalizowało, że rozważa ten pomysł, nie zostało to wspomniane w komunikacie NATO.
Jak informuje Nikkei Asia, stosowne oświadczenie zostało usunięte z ostatecznej wersji dokumentu, a decyzję w tej sprawie odłożono na późniejszy termin.
Pozorny zwrot nastąpił po tym, jak Francja sprzeciwiła się planowi utworzenia biura łącznikowego, obawiając się, że posunięcie to jeszcze bardziej zantagonizuje Pekin.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579680-nato-troublemaker-china-un/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz