piątek, 14 lipca 2023

"NATO przyjmuje nowy antyrosyjski plan obrony!. Nowa postawa bloku wojskowego kierowanego przez USA obejmuje ogromny wzrost sił szybkiego reagowania i zwiększenie zamówień na ciężką broń"

 We wtorek na szczycie w Wilnie NATO uchwaliło nowy plan obrony. Ogromny 4400-stronicowy dokument szczegółowo opisuje obronę krytycznych lokalizacji w przypadku „awaryjnej sytuacji” i wymienia potencjalny atak Rosji jako jedno z największych zagrożeń, według niemieckich mediów. Sekretarz generalny Bloku Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął to, co nazwał „najbardziej wszechstronnymi planami obronnymi od zakończenia zimnej wojny”.

NATO adopts new anti-Russia defense plan
Dokument odnosi się do dwóch „głównych zagrożeń – Rosji i terroryzmu” i oskarża to pierwsze o bycie „największym i najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w regionie euroatlantyckim”, według niemieckiego tabloidu Bild. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał także swój kraj i innych członków NATO do „uzbrojenia się przeciwko zagrożeniu dla naszego terytorium” – dodał Bild.

Nowy plan wymienia również zdolności wojskowe, które muszą wykazać członkowie bloku, w tym nowy członek Finlandia i wnioskująca Szwecja.

Dokument podobno twierdzi, że „agresywna” i „rewizjonistyczna” Rosja może potencjalnie zaatakować terytorium NATO.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że rzeczywiście możemy ponownie stanąć w obliczu sytuacji z artykułu 5, w której część terytorium NATO jest bezpośrednio atakowana” – powiedział niemieckiej agencji informacyjnej dpa urzędnik bloku wojskowego. Aby przeciwdziałać rzekomemu „rosyjskiemu zagrożeniu”, blok planuje masowo zwiększyć swoje siły reagowania (NRF) z obecnych 40 000 żołnierzy do ponad 300 000, obejmujące jednostki lądowe, morskie i powietrzne, a także szybko rozmieszczone siły specjalne. Blok planuje również znacznie zwiększyć produkcję i składowanie broni.

Nowa strategia obejmuje „nowy plan działań w zakresie produkcji obronnej w celu przyspieszenia wspólnych zamówień, zwiększenia zdolności produkcyjnych i zwiększenia interoperacyjności sojuszników” – czytamy w oświadczeniu NATO. Według Bilda blok będzie dążył do zbudowania opancerzonych „ciężkich sił” i rozmieszczenia większej liczby systemów artyleryjskich i rakiet dalekiego zasięgu, a także systemów obrony powietrznej.

NATO planuje również wzmocnić tak zwane „środki odstraszania”, wysyłając dodatkowe siły do krajów bałtyckich i Europy Wschodniej.

Grupy bojowe liczące 1000 żołnierzy mają wspierać armie narodowe państw bałtyckich i Polski - poinformował Bild, powołując się na dokument. Wielka Brytania będzie odpowiedzialna za Estonię, Kanada za Łotwę, Niemcy za Litwę, a Stany Zjednoczone za Polskę, podały niemieckie media.

Według niemieckich mediów Berlin planuje też stacjonować na Litwie 4-tysięczną brygadę żołnierzy. Oczekuje się również, że Niemcy będą służyć jako centrum logistyczne NATO w przypadku poważnego konfliktu.

Blok rozważa także utworzenie drugiego Dowództwa Lądowego, oprócz istniejącej stacji w tureckim Izmirze.

Wiesbaden w Niemczech jest rozważane jako potencjalna lokalizacja, ponieważ znajduje się już tam duża amerykańska baza, donosi Bild. Rosja wielokrotnie powtarzała, że uważa rozbudowę NATO na swoich granicach i ekspansję bloku na wschód za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Jako jeden z głównych powodów rozpoczęcia operacji wojskowej w sąsiednim kraju w lutym 2022 r. wymieniła również niedopuszczenie do przystąpienia Ukrainy do bloku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579673-nato-new-defense-plan-russia/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...