AUTOR: TYLER DURDEN
Podczas gdy istnienie NATO jest przewidywane jako środek odstraszający od rozszerzania przez Rosję wysiłków wojennych na kraje graniczące z Ukrainą, sojusz wojskowy nie jest jednostronnie postrzegany jako pozytywny netto.
Jak pokazuje Florian Zandt z Statisty na poniższym wykresie, opartym na danych Pew Research Center, respondenci tylko z siedmiu z 11 badanych państw członkowskich NATO mają pozytywną opinię o pakcie bezpieczeństwa.
Więcej infografik znajdziesz na Statista
Na przykład 93 proc. respondentów w Polsce stwierdziło, że postrzega NATO w korzystnym świetle.
Kraj ten od początku wojny poniósł ciężar przekraczania granicy przez ukraińskich uchodźców i bezpośrednio sąsiaduje z krajem Europy Wschodniej.
Niektóre z największych gospodarek świata, w tym Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone, również postrzegają NATO jako pozytywną netto.
We Francji, na Węgrzech, w Hiszpanii i Grecji respondenci są bardziej otwarci na temat paktu wojskowego, przy czym większość greckich respondentów ma nieco lub bardzo nieprzychylną opinię o sojuszu bezpieczeństwa.
W Szwecji, kraju kolejnym w kolejce do członkostwa w NATO, 78 procent uczestników badania postrzegało NATO jako przychylne.
Sojusz, założony w 1949 roku przez Belgię, Kanadę, Danię, Francję, Islandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Portugalię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone jako odpowiednik ZSRR, ekspansja sojuszu na wschód, rozpoczęta w 1999 roku wraz z przystąpieniem byłych krajów Układu Warszawskiego: Czech, Węgier i Polski, była przedmiotem kontrowersyjnych dyskusji.
Podczas gdy niektórzy postrzegają ją jako konieczny bastion przeciwko Rosji i Chinom, inni postrzegają ją jako wkraczającą w suwerenność Rosji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz