czwartek, 31 sierpnia 2023

"Brytyjscy prawodawcy chcą rozszerzyć sojusz antychiński Japonia i Korea Południowa powinny dzielić się technologią wojskową z krajami AUKUS, zalecił brytyjski komitet"

 Należy zaprosić Japonię i Koreę Południową do przyłączenia się do paktu bezpieczeństwa AUKUS, zaleciła brytyjska komisja parlamentarna. Takie posunięcie prawdopodobnie rozgniewałoby Pekin, gdzie urzędnicy potępili pakt jako „wersję NATO dla Azji i Pacyfiku”.

UK lawmakers want to expand anti-China alliance
W ramach paktu AUKUS Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zgodziły się w 2021 r. pomóc Australii w nabyciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym i wspólnym opracowywaniu różnych technologii wojskowych, w tym sztucznej inteligencji, podmorskich dronów i rakiet hipersonicznych. W opublikowanym w środę raporcie Komisja Spraw Zagranicznych Izby Gmin zaproponowała włączenie Japonii i Korei Południowej do sojuszu w celu pracy nad technologiami wojskowymi, ale nie nad projektem łodzi podwodnej. „AUKUS nie polega wyłącznie na nabyciu przez Australię floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym” – stwierdzono w raporcie.

„Istnieje komponent dotyczący dzielenia się cybernetyką i zaawansowanymi technologiami oraz wspólnego rozwoju, który może być równie, jeśli nie bardziej, znaczący”.

W całym 85-stronicowym raporcie komisja przedstawia wobec Chin ostrzejsze stanowisko niż rząd brytyjski w ostatnich latach. Panel zaleca, aby Chiny otrzymały etykietę „zagrożenia” zamiast „konkurenta” i wzywa rząd do „aktywnego kwestionowania” suwerenności Pekinu nad Tajwanem, jego kluczowej roli w przemyśle półprzewodników oraz rzekomych łamań praw człowieka w Hongkongu Kong, Tybet i Xinjiang. Chiny wielokrotnie zaprzeczały zachodnim oskarżeniom o łamanie praw człowieka i potępiały pakt AUKUS jako próbę zbudowania „azjatycko-pacyficznej wersji NATO”.

Zarówno AUKUS, jak i partnerstwo „Quad” między USA, Indiami, Australią i Japonią reprezentują powrót do „mentalności zimnej wojny” – argumentował Pekin. Oprócz rozszerzenia AUKUS w raporcie zasugerowano, aby Wielka Brytania złożyła wniosek o przyłączenie się do Quadu „w takim czasie, jaki obecni członkowie uznają za odpowiedni”. Raport został opublikowany po przybyciu brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jamesa Cleverly’ego do Pekinu na rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi i wiceprezydentem Hanem Zhenem.

Według oświadczenia brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cleverly wywierał presję na swoich chińskich odpowiednikach w związku z rzekomymi łamaniami praw człowieka i „złośliwą działalnością cybernetyczną”.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział w środę dziennikarzom, że „sprawy dotyczące Hongkongu, Xinjiangu i Tybetu są sprawami wewnętrznymi Chin, w które inne kraje nie mają prawa się wtrącać”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582156-japan-korea-join-aukus/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...