czwartek, 31 sierpnia 2023

"Eksperci ostrzegają rząd USA przed reakcją na sankcje .Stosowanie przez Waszyngton sankcji do realizacji swoich celów politycznych może utrudniać wysiłki pokojowe, twierdzi Międzynarodowa Grupa Kryzysowa"

 Sankcje stają się „coraz bardziej znaczącym narzędziem amerykańskiej polityki państwowej” – zauważyli eksperci z think tanku International Crisis Group (ICG), ostrzegając, że nadmierne poleganie przez Waszyngton na tej metodzie wzbudziło obawy dotyczące jej skutków ubocznych, zwłaszcza w odniesieniu do wysiłków na rzecz zaprowadzenia pokoju.

Experts warn US government about blowback from sanctions
W artykule opublikowanym na stronie internetowej ICG na początku tego tygodnia organizacja stwierdziła, że pomimo wysiłków Stanów Zjednoczonych mających na celu złagodzenie problemów spowodowanych sankcjami poprzez przyjęcie nowej polityki, reformy te nie zostały ukończone.

Ponieważ administracja Bidena nie wykazuje oznak „zdejmowania nogi z gazu”, jeśli chodzi o stosowanie sankcji, według brukselskiej organizacji non-profit ich wady stają się daleko idące i coraz bardziej palące. „Mogą hamować procesy pokojowe i odbudowę po konflikcie, ograniczać organizacje pokojowe, podcinać negocjacje i utwierdzać podziały między stronami konfliktu” – stwierdzili eksperci ICG. W dalszej części raportu przedstawiono trzy główne powody, dla których sankcje pod przewodnictwem USA stanowią przeszkodę dla pokoju.

Po pierwsze, trudno je zmienić, złagodzić lub znieść ze względu na politykę wewnętrzną i inercję biurokracji.

Po drugie, Waszyngton nie ma możliwości kompleksowej oceny szkodliwości lub skuteczności zastosowanych sankcji i nie jest w stanie ocenić, czy przynoszą one zamierzony skutek.

Na koniec analitycy ICG zauważają, że sankcje amerykańskie stają się coraz bardziej złożone i powiązane ze sobą, co utrudnia ich rozwikłanie lub zreformowanie. W raporcie zauważono, że stosowanie takich ograniczeń handlowych „mniej wpływa na strony konfliktu, które nie wierzą, że kary zostaną zniesione – lub złagodzone ich skutki – jeśli pójdą na ustępstwa”.

Aby złagodzić te problemy, autorzy zalecają, aby rząd USA wyrobił sobie nawyk jasnego definiowania celów, jakie mają osiągnąć sankcje, stworzył systemy przeglądu skuteczności sankcji, rozszerzył zakres wydzieleń i lepiej eliminował niechęć sektora prywatnego do współpracy z podmiotami objętymi sankcjami lub wcześniej kraje objęte sankcjami. „W obecnym stanie sankcje zbyt często utrudniają rozmowy, utrudniają wysiłki w zakresie rozwiązywania konfliktów i odbudowy po konflikcie oraz ograniczają pracę organizacji pokojowych, w tym tych, które działają na rzecz realizacji celów polityki USA, często przy wsparciu USA” – podsumowano w raporcie, wzywając do skoncentrowane zaangażowanie w reformę takiej polityki. Raport ICG pojawia się w związku z nałożeniem przez Stany Zjednoczone niezliczonych sankcji na kraje na całym świecie, w tym na Rosję, w związku z niedawnym wybuchem walk w ramach trwającego od lat konfliktu na Ukrainie.

Waszyngton twierdził, że ograniczenia handlowe sparaliżują rosyjską gospodarkę, jednak podjęte działania nie przyniosły pożądanego rezultatu. Rosyjscy przywódcy twierdzili natomiast, że kraj w pełni przezwyciężył pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowane zachodnimi ograniczeniami i ma „dobre” perspektywy szybkiego rozwoju.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582150-us-sanctions-peacekeeping-efforts/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...