Stany Zjednoczone otrzymały wnioski z Holandii i Danii o transfer myśliwców F-16 na Ukrainę, ale Kijów musi spełnić „pewne kryteria”, zanim zostaną one zatwierdzone, powiedział rzecznik Pentagonu.
„Aby transfer do strony trzeciej mógł zostać zrealizowany, muszą zostać spełnione pewne kryteria, w tym szkolenie z języka angielskiego i inne kwestie, takie jak logistyka na miejscu” – wyjaśniła zastępca sekretarza prasowego Sabrina Singh podczas poniedziałkowej odprawy.
Powiedziała, że poziom szkolenia językowego wymaganego przez ukraińskich pilotów jest „znaczny” i dodała, że proces ten „zajmie trochę czasu”.
Na początku sierpnia Politico poinformowało, że szkolenia F-16 dla Ukraińców prowadzone przez kraje europejskie mogą być utrudnione ze względu na barierę językową.
Według źródeł placówki, tylko ośmiu z pierwszej grupy 32 pilotów wybranych do pilotowania zaprojektowanych w USA myśliwców czwartej generacji posiadało wystarczającą znajomość języka angielskiego, aby wziąć udział w programie.
„Po spełnieniu tych kryteriów będziemy mogli zatwierdzić transfer” – dodał zastępca sekretarza prasowego.
Singh potwierdził także, że Stany Zjednoczone są „otwarte” na pomysł przeszkolenia ukraińskich lotników do latania na F-16 w przypadku, gdyby Holandia i Dania nie były w stanie przeszkolić wszystkich pilotów wysłanych z Kijowa na raz.
Powiedziała, że to Ukraina będzie decydować, ilu jej pilotów przejdzie szkolenie na F-16, dodała, dodając, że Kijów wciąż nie podał ostatecznej liczby.
W niedzielę zarówno Holandia, jak i Dania ogłosiły, że dostarczą Ukrainie F-16, czego Kijów domagał się od miesięcy w obliczu konfliktu z Rosją.
Holandia, która posiada 42 myśliwce F-16, nie podała, ile przekaże, ale ukraiński przywódca Władimir Zełenski twierdził, że cała flota poleci do Kijowa.
Dania obiecała przekazać Ukrainie 19 samolotów, z czego sześć zostanie dostarczonych do końca roku.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że F-16 „spłoną” po dostarczeniu na Ukrainę, podobnie jak czołgi Leopard-2, wozy bojowe Bradley i inna broń dostarczana z Zachodu, która była wcześniej dostarczana.
Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że dostawy bardziej wyrafinowanej broni na Ukrainę przez USA i ich sojuszników mogą przekroczyć „czerwone linie” i skutkować poważną eskalacją działań wojennych.
Rosja argumentuje, że dostarczanie broni, wymiana danych wywiadowczych i szkolenie żołnierzy Kijowa już oznacza, że kraje zachodnie są de facto stronami konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/581625-f16-ukraine-pentagon-singh/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz