sobota, 30 września 2023

"Niemcy uważają, że rosyjski sojusznik „wspiera Zachód” Kanclerz Olaf Scholz pochwalił prezydenta Kazachstanu Kassyma-Jomarta Tokajewa po tym, jak ten obiecał przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję"

 Niemcy są usatysfakcjonowane deklarowanym zaangażowaniem Kazachstanu w zachodnie sankcje wobec Rosji, powiedział kanclerz Olaf Scholz. Naród środkowoazjatycki jest członkiem kilku pod przewodnictwem Rosji paktów gospodarczych i bezpieczeństwa, a niektórzy na Zachodzie oskarżają go o pomaganie Moskwie w obchodzeniu ograniczeń.


Germany believes Russian ally ‘supports West’
Po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Jomartem Tokajewem kanclerz Scholz stwierdził, że „to dobrze i pomocne, że rząd Kazachstanu wspiera nas w zapobieganiu obchodzeniu sankcji i podjął aktywne środki zaradcze”. Uwaga ta pojawiła się po tym, jak prezydent Tokajew zapewnił niemieckich urzędników, że „Kazachstan jednoznacznie wyjaśnił, że będzie przestrzegać sankcji”. Część ekspertów na Zachodzie wyrażała już wcześniej obawy, że Astana jedynie deklaruje, że jest pustym głosem na temat zachodnich ograniczeń gospodarczych i potajemnie pomaga Moskwie w nabywaniu towarów zachodnich, w tym towarów podwójnego zastosowania, które mogłyby mieć zastosowanie wojskowe.

Niemiecka kanclerz określiła Kazachstan jako „ważnego partnera”, który może pomóc Berlinowi w dywersyfikacji importu ropy naftowej i zmniejszeniu jego zależności od dostaw rosyjskiej energii.

Scholz wspomniał także o innych surowcach, w jakie środkowoazjatycki kraj jest bogata i które są niezbędne, aby Niemcy mogły przejść na czystą energię. Tokajew potwierdził z kolei gotowość swojego kraju do zwiększenia eksportu ropy do Niemiec, które nazwał „strategicznym krajem partnerskim w Unii Europejskiej” i zabezpieczenia długoterminowych dostaw. Tymczasem w piątek kanclerz Scholz ma przyjąć przywódców pozostałych państw Azji Centralnej – Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu. W ubiegły wtorek prezydent USA Joe Biden spotkał się także z przywódcami pięciu byłych republik radzieckich na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Jak wynika z odczytu rozmów, ważnym tematem rozmów była zacieśnienie współpracy w zakresie handlu i bezpieczeństwa, a także rozwój Transkaspijskiego Szlaku Handlowego, zwanego także Korytarzem Środkowym, na czele którego stoją państwa G7.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/583772-germany-kazakhstan-russia-sanctions/

Brak komentarzy:

FrankenSkies:" Program smug chemicznych i jego wpływ na całe życie na Ziemi"

  FrankenSkies to film dokumentalny wydany w 2017 roku, skupiający się na geoinżynierii słonecznej lub chemtrails i jej wpływie na każdą żyw...