niedziela, 12 listopada 2023

"Kraj nordycki ogłasza stan nadzwyczajny w związku z zagrożeniem erupcją wulkanu. Ewakuowano całe miasto na Islandii ze względu na leżący pod nim tunel magmowy i ryzyko otwarcia szczeliny"

 Islandia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z silną aktywnością sejsmiczną na południowo-zachodnim półwyspie Reykjanes. Całe miasto Grindavik zostało ewakuowane – ogłosił w sobotę prezydent Gudni Johannesson.

Nordic country declares emergency over volcanic eruption threat
W sobotę islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) poinformowało, że od północy na półwyspie zarejestrowano około 800 trzęsień ziemi.

Według jej oświadczenia „prawdopodobieństwo erupcji wulkanu w najbliższej przyszłości uważa się za znaczne”. W nocy Ministerstwo Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego ogłosiło „fazę nadzwyczajną/kryzysową” i nakazało ewakuację wszystkim mieszkańcom Grindavik, rybackiego miasteczka liczącego około 3300 mieszkańców. „Na Islandii znamy siły natury. Mamy nadzieję, że będzie najlepiej, ale jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność” – napisał później prezydent na X (dawniej Twitterze), dodając, że Grindavik został „skutecznie ewakuowany”. Pod miastem znajduje się korytarz magmowy – podał islandzki nadawca ogólnokrajowy RUV, powołując się na lokalnych meteorologów.

Według doniesień w dowolnym miejscu tunelu może otworzyć się szczelina i spowodować erupcję lawy, być może w samym mieście. Na polu golfowym Grindavík w #Islandia otworzyły się ogromne pęknięcia z powodu licznych trzęsień ziemi, które miały miejsce….👀📷 Ragnar Visage pic.twitter.com/2RUK8mwpZH — Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) 11 listopada 2023 r „Szansa na erupcję znacznie wzrosła” – powiedział RUV lokalny wulkanolog, zauważając, że może to nastąpić w ciągu „godzin lub kilku dni”. W lipcu na tym samym półwyspie Reykjanes miała miejsce erupcja wulkanu.

Zdarzenie sejsmiczne na tym obszarze miało miejsce po raz trzeci w ciągu trzech lat, a pierwsze miało miejsce w 2021 r.

Wcześniej w Reykjanes nie doszło do erupcji od ponad 800 lat. Erupcje wulkanów na Islandii są zdarzeniami regularnymi, ale nieprzewidywalnymi – mogą następować w krótkich odstępach czasu lub w dłuższych odstępach czasu.

W sumie na terenie całego kraju znajduje się około 130 aktywnych i nieaktywnych wulkanów. Największe zdarzenie sejsmiczne w ostatnim czasie miało miejsce, gdy w 2010 r. wybuchł wulkan Eyjafjallajokull, wyrzucając do atmosfery ogromne chmury pyłu wulkanicznego.

Doprowadziło to do masowego zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej i odwołania tysięcy lotów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/587074-iceland-emergency-volcano-eruption/

Brak komentarzy:

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...