piątek, 29 grudnia 2023

"Chiny, Rosja, USA i UE sieją spustoszenie w Afryce, jednocześnie walcząc o zasoby naturalne, aby nakarmić kult zmian klimatycznych"

 Podczas gdy wy byliście rozproszeni Ukrainą i Palestyną, zarówno Wschód, jak i Zachód walczą o zasoby naturalne w Afryce – a Afrykanie płacą za to wysoką cenę. Afrykanie nie tylko płacą za to biedą i życiem, ale te żądne surowców mocarstwa kradną również przyszłość Afryki.

Dlaczego tak wiele krajów walczy o Afrykę, na afrykańskiej ziemi? Finansować wojny i czerpać zyski ze sfabrykowanego "kryzysu klimatycznego".

Poniższa lista zasobów pokazuje grabież zasobów Afryki i zniszczenia, jakie pozostawiła po sobie. Powinno wystarczyć, aby pozostawić wszystkich poza socjopatami i psychopatami w stanie szoku.

Gdzie jest oburzenie? Gdzie są protesty? Gdzie są wezwania do wyzwolenia Afrykanów?

Poniższy tekst został zaadaptowany ze zbioru artykułów opublikowanych przez Naqoyqatsi na blogu zatytułowanym "Zastępcza wojna światowa w Afryce: USA vs Chiny vs UE walczące o minerały ziem rzadkich"

Nowy raport szczegółowo opisuje, w jaki sposób grupa najemników Wagnera wykorzystuje wydobycie złota w Afryce, aby przekazywać pieniądze Kremlowi.

Według The Blood Gold Report, Wagner wyprał około 2,5 miliarda dolarów na rzecz Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku, starając się wesprzeć jej wysiłek wojenny.

Dzieje się tak pomimo globalnych sankcji, które odcięły rosyjską gospodarkę od większości świata.

Raport został opracowany przez Consumer Choice Centre, a także Democracy 21 – organizację non-profit, która śledzi korupcję i opowiada się za przejrzystością rządu.

Jessica Berlin, analityczka polityczna i współautorka raportu, dołączyła do gospodarza All Things Considered Scotta Detrowa, aby omówić swoje odkrycia i to, jak daleko zaszedł program.

Czytaj więcej: Jak "krwawe złoto" z Afryki finansuje wojnę Rosji z Ukrainą, NPR, 27 grudnia 2023 r.

Podczas gdy zaangażowanie Moskwy w Afryce pozostaje w tyle za innymi mocarstwami, w coraz większym stopniu wykorzystuje ona antyzachodnie nastroje, aby wzmocnić swoje wpływy na kontynencie w obliczu geopolitycznej rywalizacji między Rosją a Zachodem.

Krytycy rosnącego zaangażowania rosyjskiej Grupy Wagnera, prywatnej firmy wojskowej, twierdzą, że Moskwa wzmacnia autorytaryzm, napędza konflikt o zasoby i zagraża prawom człowieka.

Czytaj więcej: Rosnąca obecność Rosji w Afryce, Rada Stosunków Zagranicznych (28 grudnia 2023)

Wraz z krajami na całym świecie, które zobowiązały się do osiągnięcia celów zerowej emisji, globalny popyt na minerały ziem rzadkich wzrósł.

Metale ziem rzadkich obejmują 17 minerałów, które są niezbędne do produkcji smartfonów, pojazdów elektrycznych, wojskowych systemów uzbrojenia i niezliczonych innych zaawansowanych technologii.

Afryka ma nadzieję na duże, wysokiej jakości złoża metali ziem rzadkich. Przez trzy dekady Chinom udawało się zabezpieczyć kontrakty wydobywcze na całym kontynencie afrykańskim dzięki dostępności taniej siły roboczej i słabym regulacjom. Obecnie globalny roczny popyt na metale ziem rzadkich ("REE") jest w dużej mierze zaspokajany przez Chiny, które poświęciły się zwiększeniu swojej obecności w Afryce, gwarantując ambitną transformację energetyczną i technologiczną. Jednak nawet przy dużej dostępności złóż metali ziem rzadkich w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, region ten nie osiągnął jeszcze pełnego potencjału.

Poniżej znajdują się powiązane artykuły wymienione przez Naqoyqatsi. Należy pamiętać, że nie uwzględniliśmy niektórych zasobów. Pełną listę, która wydaje się być od czasu do czasu aktualizowana, można zobaczyć TUTAJ.

1. Chińska firma odzyskuje kontrolę nad kopalnią miedzi w Demokratycznej Republice Konga po uzgodnieniu rozwiązania z rządem w sprawie sporów dotyczących opłat licencyjnych, South China Morning Post, 3 kwietnia 2022 r.

2. Stany Zjednoczone podpisują protokół ustaleń z Demokratyczną Republiką Konga i Zambią w celu wzmocnienia łańcucha wartości akumulatorów do pojazdów elektrycznych, Departament Stanu USA, 18 stycznia 2023 r.

3. Amerykańskie działania antyterrorystyczne destabilizujące narody afrykańskie. Od 2008 r. wyszkoleni przez USA oficerowie w Afryce podjęli próbę co najmniej dziewięciu zamachów stanu na kontynencie, The Intercept, 12 kwietnia 2023 r.

4. Za kulisami tajnej amerykańskiej wojny w Afryce, Politico, 7 lutego 2018 r.

5. Nawet po przyznaniu się do nadużyć, Stany Zjednoczone nadal zatrudniały notoryczne siły zastępcze w Kamerunie. Ekskluzywny dokument rzuca światło na tajne partnerstwo operacji specjalnych z kameruńską jednostką zamieszaną w okrucieństwa, The Intercept, 9 marca 2022 r.

6. Rosja w Afryce: Jak operacje dezinformacyjne wymierzone są w kontynent. Duża sieć społecznościowa, która promuje antyzachodnie i prokremlowskie idee, pomaga Rosji rozszerzać wpływy kosztem Francji w niektórych jej byłych koloniach w Afryce, BBC News, 1 lutego 2023 r.

7. Putin chce wierności i znalazł ją w Afryce. Do 2050 roku Afryka będzie stanowić jedną czwartą ludzkości. Chiny rozszerzają swoje wpływy poprzez ogromne inwestycje, budowę i pożyczki. Biden zwołał szczyt przywódców USA-Afryka, aby "budować na naszych wspólnych wartościach" i ogłosił 15 miliardów dolarów w nowych umowach biznesowych, podczas gdy Zachód stara się nadrobić zaległości i przezwyciężyć dziedzictwo kolonializmu, The New York Times, 24 grudnia 2022 r

8. Najemnicy Wagnera ponoszą straty w walce o złoto Republiki Środkowoafrykańskiej. Rosyjscy bojownicy ścierają się z rebeliantami, gdy Kreml próbuje rozszerzyć władzę w kraju bogatym w minerały, The Guardian, 2 lutego 2023 r.

9. Siły amerykańskie zabijają wysokiego rangą bojownika Państwa Islamskiego w Somalii, The Wall Street Journal, 26 stycznia 2023 r.

10. Somalia, ekstremiści twierdzą, że w intensywnej bitwie zginęło ponad 100 osób, The Hill, 20 stycznia 2023 r.

11. Budynek UE w Republice Środkowoafrykańskiej "zniszczony przez pożar". Republika Środkowoafrykańska, dawna kolonia francuska, od dekady jest teatrem wojny domowej, a ostatnio stała się źródłem napięć związanych z rosyjskimi i francuskimi wpływami na kontynencie, Politico, 19 grudnia 2022

12. Amerykańska depesza: Rosyjska grupa paramilitarna ma otrzymać zastrzyk gotówki z rozbudowanej afrykańskiej kopalni. Wysiłki wydobywcze Grupy Wagnera stają się coraz bardziej lukratywne dla organizacji, Politico, 19 stycznia 2023 r.

13. Uduszony, otruty i zastrzelony. Nigeryjska armia masakrowała dzieci w wojnie z islamistycznymi rebeliantami, mówią świadkowie. Ponad 40 żołnierzy i cywilów powiedziało agencji Reutera, że byli świadkami, jak nigeryjskie wojsko zabijało dzieci lub widzieli zwłoki dzieci po operacji wojskowej. Szacunki liczone w tysiącach, Reuters, 12 grudnia 2022 r.

14. Nigeria stawia na port finansowany przez Chiny, aby napędzać wzrost gospodarczy, AP News, 24 stycznia 2023 r.

15. Rebelianci zabili setki osób w Demokratycznej Republice Konga, The Washington Post, 5 grudnia 2022 r.

16. W Kongo wybuchają najcięższe walki od lat, gdy rywale dążą do przejęcia kontroli nad minerałami. Wybuchają starcia między kongijską armią a wspieranymi przez Rwandę milicjami, gdy ponownie wybucha walka o kontrolę nad ogromnymi bogactwami mineralnymi Konga, The Wall Street Journal, 21 listopada 2022 r.

17. Ukraina, co zrozumiałe, w centrum uwagi, ale konflikt w Tigraju w Etiopii jest największy na świecie, Wilson Centre, 25 października 2022 r.

18. Mali: Zachód na zewnątrz, Rosja w środku, a potem? W przeciwieństwie do gwałtownych przewrotów i wojen, które ostatnio wstrząsnęły szerszym regionem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w Mali Zachód – a konkretnie Europa pod przewodnictwem Francji – postanowił złagodzić kryzys poprzez długoterminowe zaangażowanie wojskowe, choć nie tak szerokie jak w Afganistanie czy Iraku, Atlantic Council, 18 listopada 2022 r.

19. Biden seeks to catch up with Beijing in Africa.  US President Joe Biden invited around 50 African leaders to Washington this week as part of a broader campaign to play catch-up with its rivals China and Russia, who are vying for more influence on the continent, Foreign Policy, 15 December 2022

20. Chińska walka o afrykańskie metale ziem rzadkich. Chiny są dominującym światowym dostawcą metali ziem rzadkich i mają znaczący wpływ na Afrykę. Jednak jego pozycja jest obecnie kwestionowana, Observer Research Foundation, 1 września 2022 r.

21. Apple i Google wymienione w amerykańskim pozwie w sprawie śmierci kongijskich dzieci w kopalniach kobaltu. Dell, Microsoft i Tesla również wśród firm technologicznych wymienionych w sprawie wniesionej przez rodziny dzieci zabitych lub rannych podczas wydobycia w DRK, The Guardian, 16 grudnia 2019 r.

22. Przemysł wydobywczy DRK: praca dzieci i formalizacja górnictwa na małą skalę. Demokratyczna Republika Konga (DRK) ma jedne z najcenniejszych minerałów na świecie, takie jak miedź, złoto, koltan, kobalt i diamenty, a także drugi co do wielkości las na ziemi po Amazonii. Demokratyczna Republika Konga jest jednak jednym z najbiedniejszych krajów świata, ponieważ jej obywatele cierpią z powodu ubóstwa i kryzysów humanitarnych, Wilson Centre, 18 marca 2014 r.

23. Ciemna strona kobaltowej gorączki w Kongo. Telefony komórkowe i samochody elektryczne są uzależnione od tego minerału, powodując gwałtowny wzrost popytu. Miejscowi polują na ten zakopany skarb, ale nie czerpią z tego prawie żadnych zysków, The New Yorker, 24 maja 2021 r.

24. Walka o metale ziem rzadkich w Afryce: Chiny nie są osamotnione. Kontynent afrykański jest domem dla wielu złóż metali ziem rzadkich, zwłaszcza we wschodnich i południowych krajach, takich jak Republika Południowej Afryki, Madagaskar, Malawi, Kenia, Namibia, Mozambik, Tanzania, Zambia i Burundi. Stany Zjednoczone bardziej niż ktokolwiek inny są zdeterminowane, aby zminimalizować swoją podatność na zagrożenia wobec Chin. Również Unia Europejska jest zdecydowana zmniejszyć swoją niemal całkowitą zależność od Chin. Australia i Japonia również chcą zwiększyć swoją obecność w Afryce. Chiny oczywiście nie pozostaną w tyle. Pekin może czuć się zobowiązany do zwiększenia swojej obecności na kontynencie afrykańskim, Włoski Instytut Międzynarodowych Studiów Politycznych, 4 czerwca 2021 r.

25. Wojsko Demokratycznej Republiki Konga oskarżone o bombardowanie ludności cywilnej. Armia narodowa DRK, FARDC i jej siły koalicyjne zostały oskarżone o bombardowanie terytoriów cywilnych, powodując masowe przesiedlenia w niespokojnym wschodnim regionie kraju. Według M23 kongijskie wojsko użyło śmigłowców myśliwskich w swoich ostatnich atakach do bombardowania obszarów o dużej koncentracji ludności cywilnej, The New Times, 8 listopada 2022 r

26. Ofensywa rebeliantów we wschodnim Kongu zagraża kluczowemu miastu przygranicznamu. Podczas gdy wznowiona ofensywa rebeliantów we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga zbliża się do największego miasta w regionie, Kenia wysyła siły, a DRK i sąsiednia Rwanda wymieniają się napiętymi oskarżeniami. Bogate w zasoby części wschodniej części DRK – ponad tysiąc mil od stolicy, Kinszasy, i w dużej mierze poza kontrolą rządu – od dziesięcioleci są rajem dla nielegalnego wydobycia, konfliktów zastępczych i grup rebelianckich, takich jak Ruch 23 Marca (M23), który przejął kontrolę nad kilkoma wioskami w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Axios, 7 listopada 2022 r

Chociaż na liście Naqoyqatsiego nie ma następujących osób, musimy zacząć zastanawiać się, kto i co naprawdę stoi za tymi okrucieństwami:

1. Co najmniej 160 chrześcijańskich rolników zginęło, 300 zostało rannych w skoordynowanych atakach muzułmanów w 20 wioskach w Nigerii w weekend Bożego Narodzenia, Gateway Pundit, 26 grudnia 2023 r.

2. Prześladowania, z jakimi spotykają się chrześcijanie w Nigerii, są ekstremalne i często brutalne, ponieważ islamscy bojownicy i uzbrojeni bandyci atakują coraz bardziej bezkarnie. Dotyczy to głównie wierzących mieszkających w większości muzułmańskiej północy i środkowego pasa, ale rozprzestrzenia się również na południe. Chociaż wszyscy cywile są narażeni na groźby i przemoc, chrześcijanie są często szczególnie atakowani ze względu na swoją wiarę, Open Doors UK

3. Konflikt w Sudanie powoduje tysiące ofiar śmiertelnych, miliony przesiedleńców. ONZ twierdzi, że konflikt między grupami etnicznymi w Sudanie zabił w ostatnich tygodniach setki osób. Przemoc ma miejsce na tle wojny domowej, która rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Od tego czasu ponad sześć milionów ludzi zostało przesiedlonych w wyniku konfliktu. W zachodnim stanie Darfur urzędnicy twierdzą, że nie-Arabowie byli celem ataków grup paramilitarnych opisywanych jako "czyste zło". Wiadomości DW, 20 listopada 2023 r.

4. Jak Sudan stał się "zapomnianą wojną" świata. Organizacje pomocowe ostrzegają przed katastrofą głodową w Sudanie w wyniku tamtejszego konfliktu, który określają jako zapomnianą wojnę. Znaczna część uwagi świata skupiła się na innych działaniach – na rosyjskich walkach na Ukrainie i niedawnej wojnie między Izraelem a Hamasem. W Sudanie, spośród prawie 25 milionów ludzi potrzebujących pomocy, Organizacja Narodów Zjednoczonych była w stanie dotrzeć tylko do niewielkiego ułamka, a nawet na to fundusze są na wyczerpaniu, DW News, 16 grudnia 2023 r.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

"USA tracą pozycję na świecie na rzecz Rosji i Chin .Wsparcie dla Izraela zaszkodziło pozycji Ameryki na Bliskim Wschodzie"

  Choć w ciągu ostatniego roku zarówno Chiny, jak i Rosja poprawiły swoją pozycję na świecie, według respondentów z 53 krajów ocena poparcia...